10 sposobów na zdrowy biust
10. Zadbaj o odpowiednią postawę ciała
W przypadku kobiet garbiących się obserwuje się szybko postępujący spadek jędrności piersi. Prawidłowa postawa ciała odciąża biust i zapobiega jego opadaniu. Poza tym, ma to korzystny wpływ na zdrowie kręgosłupa.
9. Dobierz odpowiedni biustonosz
Biustonosz podtrzymuje piersi, a tym samym zapobiega ich opadaniu. Warto jednak zadbać o to, aby stanik był odpowiednio dobrany. Istnieją podejrzenia, że zbyt mały biustonosz oraz towarzyszący temu ucisk piersi mogą zwiększać u kobiet ryzyko zachorowania na raka piersi.
8. Zapobiegnij wahaniom wagi ciała
Nadmierne wahania wagi ciała mogą doprowadzić do spadku jędrności biustu. Z tego względu lepiej dbać o to, aby ciężar ciała utrzymywał się na stałym poziomie. Warto również wiedzieć, że kontrola wagi ciała jest jednym ze sposobów prewencji raka piersi. Badania naukowe potwierdzają, że ryzyko zapadalności na ten nowotwór jest większe u osób z nadwagą.
7. Ćwicz regularnie
Istnieją ćwiczenia fizyczne, które doskonale wpływają na mięsień piersiowy, a tym samym wygląd biustu. Ponadto, u kobiet aktywnych fizycznie obserwuje się zmniejszone ryzyko wystąpienia nowotworu piersi.
6. Ogranicz alkohol
Badania kliniczne potwierdzają, że spożycie dwóch drinków każdego dnia może zwiększyć u kobiet ryzyko nowotworu piersi nawet do 20%. Chociażby z tego względu warto ograniczyć używki alkoholowe lub zastąpić kolorowe trunki z procentami czerwonym winem, które ma korzystny wpływ na zdrowie.
5. Jedz warzywa
Spożywanie warzyw zawierających wysokie stężenie przeciwutleniaczy, takich jak brokuły czy kapusta, znacząco zapobiega niekontrolowanemu namnażaniu się komórek, a tym samym chroni kobiety przed zachorowaniem na nowotwór sutka.
4. Przeprowadź wywiad rodzinny
Dane statystyczne sugerują, że w przypadku 15% kobiet dotkniętych rakiem piersi, obserwuje się rodzinne występowanie tego nowotworu. Dowiedz się, czy i ty znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka na podstawie wywiadu rodzinnego, który określi rodzinne występowanie tej choroby, np. u cioci, babci czy prababci.
3. Regularnie wykonuj badanie USG
Jednym z elementów prewencji nowotworu piersi jest regularne wykonywanie badania ultrasonograficznego piersi. Umożliwia ono wykrycie podejrzanych zmian w tkance w początkowej fazie tworzenia. To z kolei znacząco zwiększa szansę na całkowite ustąpienie choroby oraz uniknięcie amputacji piersi w momencie szybkiego podjęcia leczenia.
2. Pomyśl o badaniach genetycznych
U osób z rodzinną historią występowania raka piersi zaleca się wykonanie badań genetycznych na obecność mutacji genu BRCA-1 oraz BRCA-2. Mutacje te znacząco zwiększają predyspozycje kobiety do zachorowania na nowotwór piersi.
1. Samodzielnie badaj piersi
Zaleca się wykonywanie samobadania piersi mniej więcej raz w miesiącu. Umożliwia to kobiecie dokładne zaznajomienie się z budową własnej tkanki piersi i szybkie wykrycie ewentualnych zmian w jej obrębie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze