Dlaczego witamina K jest potrzebna dzieciom i dorosłym?
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuArtykuł sponsorowany .
Witamina K to jedna z tych substancji bez których ciężko wyobrazić sobie prawidłowe funkcjonowanie organizmu zarówno dzieci, jak i dorosłych. Szczególnie noworodki i małe dzieci mogą bardzo poważnie przechodzić jej niedobory. Z poniższego artykułu dowiesz się jakie funkcje witamina K pełni w organizmie, gdzie ją znajdziemy, a także jakie mogą być skutki jej niedoboru albo nadmiaru w organizmie.
Funkcje witaminy K w organizmie
Witamina K pełni w naszych organizmach rozliczne funkcje, jednak za najważniejszy uznaje się zachodzącą w wątrobie syntezę protrombiny oraz osoczowych czynników krzepnięcia krwi. Jeżeli któryś z tych czynników nie jest wytwarzany w wystarczającym stopniu może dojść do problemów z krzepnięciem a nawet do jego całkowitego zahamowania. Przekłada się to na wydłużone gojenie się ran a także na występujące często krwotoki.
W połączeniu z witaminą D witamina K ma pozytywny wpływ na wzmacnianie się kości i zębów a przy tym chroni przed osteoporozą. Coraz częściej pojawiają się także głosy podkreślające wpływ witaminy K na układ krwionośny i neurologiczny. Podejrzewa się jej udział w zapobieganiu chorobie Alzheimera. Warto także wspomnieć o jej właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych, przeciwbólowych a także — o czym coraz częściej się słyszy — przeciwnowotoworowym.
Gdzie znajdziemy witaminę K?
W przypadku organicznych związków chemicznych takich jak witamina K występowanie jest bardzo powszechne. Znajdziemy ją w wielu produktach spożywczych, takich jak na przykład:
- brukselka
- szpinak
- jarmuż
- seler naciowy
- szparagi
- botwinka
- awokado
- ogórki
- cukinia
- bób
- groszek
- produkty pochodzenia zwierzęcego
- zielona herbata
- olej sojowy
- kalafior
Aby zapewnić sobie odpowiedni poziom witaminy K, zalecane jest także spożywanie olejów roślinnych, takich jak rzepakowy, sojowy czy oliwa z oliwek. W razie potrzeby można także zastosować suplementację witaminy K specjalnymi preparatami. Warto jednak zaznaczyć, że powinno to odbywać się po konsultacji z lekarzem i udowodnieniu, że zaszła taka potrzeba.
Niedobory witaminy K u dzieci i dorosłych
Niedobory witaminy K to bardzo rzadko spotykany problem, szczególnie u osób dorosłych. Witamina K2 jest bowiem syntezowana w naszych jelitach a witaminę K1 znajdziemy bardzo różnych rodzajach pożywienia. Niedobory często jednak pojawiają się u noworodków, ponieważ ich flora jelitowa nie jest jeszcze dostatecznie bogata w bakterie syntezujące tę witaminę. Jeżeli u osób dorosłych dochodzi jednak do niedoborów najczęściej objawiają się one większą podatnością na infekcje bakteryjne, częstymi biegunkami czy obfitymi miesiączkami. Charakterystycznym objawem jest skłonność do tworzenia się siniaków nawet po lekkim uderzeniu. Osoby cierpiące na niedobór witaminy K mogą także uskarżać się na problemy z układem krwionośnym, częste krwotoki czy osteoporozę.
Nadmiar witaminy K — czy jest groźny?
Nadmiar witaminy K może być groźny dla zdrowia, warto jednak wiedzieć, że występuje on bardzo rzadko i najczęściej jest wynikiem nieprawidłowo przeprowadzonej suplementacji. Najczęściej pojawiającymi się wówczas objawami jest nadmierna potliwość połączona z bólami serca oraz różnego rodzaju dolegliwościami ze strony wątroby. Właśnie dlatego każda próba suplementowania witaminy K powinna być poddana konsultacji lekarskiej i przeprowadzeniu w tym kierunku odpowiedniej diagnostyki, która potwierdzi taką potrzebę lub ją wykluczy.
Dawkowanie witaminy K u dzieci i dorosłych
Chociaż nasz organizm syntezuje witaminę K, niekiedy zachodzi potrzeba jej suplementacji. W tym celu warto sięgnąć po prawidłowe dawkowanie, które zależne jest od wieku i wynosi:
niemowlęta do 6 miesiąca życia: 5 ug
niemowlęta od 6 do 12 miesiąca życia: 8,5 ug
dzieci 1 do 3 lat: 15 ug
dzieci 4 — 6 lat: 20 ug
dzieci 7 do 9 lat: 25 ug
dzieci 10 do 12 lat: 40 ug
dzieci 13 do 15 lat: 50 ug
mężczyźni: 65 ug
kobiety: 55 ug
Zalecane dawki są jedynie orientacyjne a suplementy powinny przed spożyciem zostać skonsultowane z lekarzem. W przeciwnym razie możemy zarazić się na hiperwitaminozę.
Artykuł sponsorowany .
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze