Piękna i zdrowa opalenizna. Jak ją mieć?
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuPiękna opalenizna nie tylko dodaje nam atrakcyjności, ale jest też miłym wspomnieniem wakacyjnych chwil. Nie zawsze jednak pamiętamy, jak groźne mogą być pierwsze promienie słoneczne i zapominamy o odpowiednim zabezpieczeniu. Co należy zrobić, aby skóra przybrała brązowy odcień, a jednocześnie prezentowała się zdrowo?
Opalając się, nigdy nie należy zapominać o zdrowym rozsądku. Dotyczy to zarówno czasu ekspozycji ciała na promienie słoneczne, jak i stosowania odpowiednich kosmetyków, nakrycia głowy oraz wypijania płynów w dużych ilościach. Beztroskie podejście grozi poważnymi konsekwencjami w postaci wysuszenia skóry, zniszczenia włókien kolagenowych, przebarwień, a także poważnych chorób skóry o podłożu nowotworowym.
Przed pierwszą kąpielą słoneczną należy zaopatrzyć się więc we właściwe produkty, dzięki którym nie tylko zyskamy piękną opaleniznę, ale i ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV.
— Doskonałym rozwiązaniem są środki w postaci kapsułek zawierające Beta-karoten, dzięki którym barwnik gromadzący się w skórze działa jak naturalny filtr słoneczny oraz chroni ją przed niekorzystnym wpływem promieni UV, - tłumaczy Barbara Niebisz-Nowak, ekspert ds. farmaceutycznych firmy Mediq. — Ponadto beta-karoten pozwala również dłużej zachować młody wygląd skóry, nadaje jej piękny kolor i eliminuje ryzyko poparzeń. – dodaje.
Kremy z filtrem należy nanosić na skórę twarzy i ciała co najmniej na 15 minut przed ekspozycją na słońce. Jednorazowe nałożenie kosmetyku nie daje nam jednak wystarczającej ochrony, dlatego nie wolno zapominać o powtarzaniu aplikacji po spoceniu się, wytarciu ciała ręcznikiem czy pływaniu, gdyż woda może osłabiać działanie nawet wodoodpornych preparatów. Oprócz tego czynność tę należy powtarzać co 2 godziny w trakcie opalania.Zbagatelizowanie zagrożenia poprzez zbyt długie przebywanie na słońcu lub zaniechanie odpowiedniej ochrony grozi poparzeniem lub podrażnieniem skóry. Wtedy pomóc mogą produkty zawierające d-panthenol i kompleks witamin A, E i F.
— Preparaty te działają regenerująco, kojąco i ochronnie. Ponadto ich aktywne składniki chronią membrany komórek przed utlenieniem. Przy poważniejszych oparzeniach powinniśmy stosować preparaty lub maści zawierające dekspantenol oraz allantoinę, które chronią skórę przed nadmiernym działaniem wilgoci, zwiększają jej elastyczność i nawilżenie. - wyjaśnia ekspert Mediq.
Aby utrzymać jak najdłużej wakacyjną opaleniznę, nie wolno zapominać o stosowaniu odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych. Na zaczerwienioną, odwodnioną i szorstką skórę najlepsze są kosmetyki natłuszczające i nawilżające. Posiadają one substancje regenerujące oraz normalizujące procesy komórkowe, dzięki czemu unikniemy łuszczenia się naskórka oraz tworzenia się zmarszczek. Warto pamiętać, żeby po długiej ekspozycji na słońce zrezygnować z gorącego prysznica, który dodatkowo powoduje wysuszanie skóry. Kilka razy w tygodniu zaleca się stosowanie pilingu, który złuszczy martwy naskórek oraz przygotuje nas do ponownego opalania.
Źródło: informacja prasowa Monika Lampert dla Mediq
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze