Jak zmniejszyć porcje i nie odczuwać głodu?

10. Zacznij posiłek od szklanki wodyWypij dużą szklankę wody, zanim usiądziesz do obiadu. Napełnienie żołądka wodą sprawi, że prawdopodobieństwo przejedzenia się będzie mniejsze. Co więcej, niektóre objawy odwodnienia mogą powodować burczenie w brzuchu, więc popijanie wody przed posiłkiem może wyeliminować twój „głód” w zupełności.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

10. Zacznij posiłek od szklanki wody
Wypij dużą szklankę wody, zanim usiądziesz do obiadu. Napełnienie żołądka wodą sprawi, że prawdopodobieństwo przejedzenia się będzie mniejsze. Co więcej, niektóre objawy odwodnienia mogą powodować burczenie w brzuchu, więc popijanie wody przed posiłkiem może wyeliminować twój „głód” w zupełności.

9. Wypełniacz warzywnyNapełnianie posiłków warzywami to łatwy sposób na ograniczenie ilości spożywanych kalorii i uczucie sytości. Szpinak może być przykładowo użyty jako jeden ze składników kanapki, dania z makaronem lub stir-fry, co dostarczy organizmowi błonnik i substancje odżywcze. Inne pomysły na wypełniacze warzywne to: zamiana części mięsa w przepisach na grzyby, dodanie plastrów jabłka do owsianki oraz używanie pełnoziarnistej pity zamiast chleba i napełnianie jej warzywami.
Zdjęcie autorstwa Daniella Segura / CC BY

9. Wypełniacz warzywny
Napełnianie posiłków warzywami to łatwy sposób na ograniczenie ilości spożywanych kalorii i uczucie sytości. Szpinak może być przykładowo użyty jako jeden ze składników kanapki, dania z makaronem lub stir-fry, co dostarczy organizmowi błonnik i substancje odżywcze. Inne pomysły na wypełniacze warzywne to: zamiana części mięsa w przepisach na grzyby, dodanie plastrów jabłka do owsianki oraz używanie pełnoziarnistej pity zamiast chleba i napełnianie jej warzywami.

8. Odpowiednie naczyniaKolor talerza może wpływać na to, ile jesz. Badania wykazały, że jeśli talerz i znajdujące się na nim jedzenie miały niski kontrast kolorów, ludzie nakładali sobie 22% więcej danej potrawy niż w przypadku większego kontrastu kolorów. Wybieraj więc zatem talerze kontrastujące z jedzeniem, które jesz. Jeśli jednak chcesz zjeść więcej zdrowej żywności, wybieraj duże zielone talerze lub miski i jedz z nich warzywa i sałatki.
Zdjęcie autorstwa Alexey Ivanov / CC BY

8. Odpowiednie naczynia
Kolor talerza może wpływać na to, ile jesz. Badania wykazały, że jeśli talerz i znajdujące się na nim jedzenie miały niski kontrast kolorów, ludzie nakładali sobie 22% więcej danej potrawy niż w przypadku większego kontrastu kolorów. Wybieraj więc zatem talerze kontrastujące z jedzeniem, które jesz. Jeśli jednak chcesz zjeść więcej zdrowej żywności, wybieraj duże zielone talerze lub miski i jedz z nich warzywa i sałatki.

7. Węglowodany dodatkiem, a nie podstawą potrawyPrzemyśl sposób, w jaki używasz zbóż. Na śniadanie przykładowo, napełnij miseczkę jogurtem i posyp go płatkami zbożowymi, zamiast używać płatków jako podstawy posiłku i dodawać trochę jogurtu.
Zdjęcie autorstwa Rachel Hathaway / CC BY

7. Węglowodany dodatkiem, a nie podstawą potrawy
Przemyśl sposób, w jaki używasz zbóż. Na śniadanie przykładowo, napełnij miseczkę jogurtem i posyp go płatkami zbożowymi, zamiast używać płatków jako podstawy posiłku i dodawać trochę jogurtu.

6. Jedz wolniejPosłuchaj relaksującej muzyki i przyciemnij światło, aby czerpać przyjemność z posiłku. Powolniejsze jedzenie zwiększa przyjemność i zmniejsza porcje. Pamiętaj też, aby wolno żuć, odkładać widelec między kolejnymi kęsami i popijać wodę, aby posiłek przedłużył się.
Zdjęcie autorstwa tpsdave / CC BY

6. Jedz wolniej
Posłuchaj relaksującej muzyki i przyciemnij światło, aby czerpać przyjemność z posiłku. Powolniejsze jedzenie zwiększa przyjemność i zmniejsza porcje. Pamiętaj też, aby wolno żuć, odkładać widelec między kolejnymi kęsami i popijać wodę, aby posiłek przedłużył się.

5. Pracuj nad jedzeniemOto kolejny sposób na spowolnienie posiłku: jedz pokarmy, które wymagają obierania, wyciągania ze skorupki czy pojedynczego rozpakowywania. Do tego nadają się idealnie pomarańcze czy pistacje.
Zdjęcie autorstwa LoggaWiggler / CC BY

5. Pracuj nad jedzeniem
Oto kolejny sposób na spowolnienie posiłku: jedz pokarmy, które wymagają obierania, wyciągania ze skorupki czy pojedynczego rozpakowywania. Do tego nadają się idealnie pomarańcze czy pistacje.

4. Zupa to podstawaZanim spożyjesz główny posiłek, zjedz nieco zupy. Może wydawać się to nieco dziwne, że należy dodawać kolejny posiłek, jednak badania sugerują, że rozpoczęcie posiłku od zupy pomaga zmniejszać całkowite spożycie kalorii. Osoby, które jedzą zupę przed głównym posiłkiem obniżają całkowite spożycie kalorii o 20%.
Zdjęcie autorstwa julitas89 / CC BY

4. Zupa to podstawa
Zanim spożyjesz główny posiłek, zjedz nieco zupy. Może wydawać się to nieco dziwne, że należy dodawać kolejny posiłek, jednak badania sugerują, że rozpoczęcie posiłku od zupy pomaga zmniejszać całkowite spożycie kalorii. Osoby, które jedzą zupę przed głównym posiłkiem obniżają całkowite spożycie kalorii o 20%.

3. Nie jedz prosto z pudełka lub paczkiKiedy siadasz przed telewizorem z paczką chipsów, czy wiesz, jakie porcje spożywasz? Według badań, ludzie jedzą 50% więcej chipsów, kiedy nie dostarczono im żadnych wizualnych wskazówek co do tego, jak duża powinna być porcja. Jeśli więc kupujesz paczkę precli lub puszkę orzechów, które zawierają po 10 porcji, podziel zawartość tych opakowań na 10 mniejszych porcji.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

3. Nie jedz prosto z pudełka lub paczki
Kiedy siadasz przed telewizorem z paczką chipsów, czy wiesz, jakie porcje spożywasz? Według badań, ludzie jedzą 50% więcej chipsów, kiedy nie dostarczono im żadnych wizualnych wskazówek co do tego, jak duża powinna być porcja. Jeśli więc kupujesz paczkę precli lub puszkę orzechów, które zawierają po 10 porcji, podziel zawartość tych opakowań na 10 mniejszych porcji.

2. Używaj mniejszych talerzyJedne badania pokazały, że osoby używające większych misek nałożyły sobie o 31% większą porcję, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Większe łyżki również spowodowały większe o 14,5% porcje. Morał z tego jest taki, żeby używać mniejszych sztućców, kiedy nakładamy porcję na talerz.
Zdjęcie autorstwa Holgi / CC BY

2. Używaj mniejszych talerzy
Jedne badania pokazały, że osoby używające większych misek nałożyły sobie o 31% większą porcję, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Większe łyżki również spowodowały większe o 14,5% porcje. Morał z tego jest taki, żeby używać mniejszych sztućców, kiedy nakładamy porcję na talerz.

1. Zakończ posiłek innym rodzajem słodkościWiele osób wyćwiczyło w sobie oczekiwanie na deser po obiedzie. Zmień swoje nawyki na zdrowsze i wypij po posiłku herbatę miętową, cynamonową, czekoladową lub owocową, aby uzyskać niskokaloryczny lub zupełnie pozbawiony kalorii deser.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

1. Zakończ posiłek innym rodzajem słodkości
Wiele osób wyćwiczyło w sobie oczekiwanie na deser po obiedzie. Zmień swoje nawyki na zdrowsze i wypij po posiłku herbatę miętową, cynamonową, czekoladową lub owocową, aby uzyskać niskokaloryczny lub zupełnie pozbawiony kalorii deser.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

16 mln Polaków wybieliło już zęby! Jak wybielić w domu? Co to jest peeling kawitacyjny? Przebarwienia skóry – wybierz krem odpowiedni dla siebie Akcesoria do ćwiczeń Kolczyki na kilku szpilkach Węglowodany, które pozwolą ci schudnąć Objawy odwodnienia Rodzaje treningów Poznaj tę kontrowersyjną metodę na uzyskanie piekielnie zgrabnej sylwetki! Liszaj miejsc intymnych – jak sobie z nim poradzić? Jak się pozbyć przykrych zapachów z mebli i ubrań? Ćwiczenia ABS