Toksyczne związki
BEATKA • dawno temuCzujesz, że się dusisz w związku? Twój partner jest agresywny, wpada w szał i czasami zdarza mu się ciebie uderzyć? Może tkwisz w toksycznym związku. Ludzie wiążą się ze sobą, ponieważ łączy ich uczucie, które z czasem ulega zmianie. Para poznaje się coraz lepiej, zaczyna zachowywać się wobec siebie swobodniej, a ich miłość dojrzewa, niekiedy kończy się, a w jeszcze innych wypadkach staje się patologiczna. Miłość toksyczna nie jest uczuciem budującym czy szlachetnym. Jest to relacja, która niszczy i powoduje cierpienie. Dlaczego więc tak dużo osób tkwi w nieszczęśliwych związkach?
Co świadczy o toksyczności?
Kłótnia między partnerami nie jest jeszcze relacją patologiczną. Wręcz przeciwnie. Kłótnie nie niosą za sobą tylko negatywnego wydźwięku. Są oczyszczającymi doznaniami, które pozwalają wyrzucić z siebie nagromadzone negatywne emocje. W takim rozumieniu kłótnia jest konstruktywna. Sprawia, że relacja wkracza na kolejny poziom.
Co więc sprawia, że relacja między dwojgiem ludzi staje się toksyczna i niszcząca? Trudnym doświadczeniem dla związku jest zazdrość. I choć stare porzekadło głosi, że odrobina zazdrości utrzymuje świeżość w związku, to nie zawsze jest to prawda. Niebezpieczną formą zazdrości jest jej patologiczna odmiana. Początki zazdrości mają często dość niewinną otoczkę. Częściej budzą śmiech i prowokują lekkie dogryzanie niż prawdziwe emocje. Sytuacja staje się niebezpieczna, gdy zazdrość wymyka się spod kontroli i gdy zaczynają jej towarzyszyć zaborczość i podejrzliwość.
Kolejną toksyną jest kłamstwo w związku. Motywy kłamstwa mogą być różne. Niekiedy naprawdę uzasadnione. Niemniej jednak, każde kłamstwo podkopuje budowane latami zaufanie i zaburza bliskie relacje. Brak zaufania w związku to brak podstawowego fundamentu, bez którego związek nie może się utrzymać.
Zachowania patologiczne, tj. różne uzależnienia (uzależnienie od hazardu, uzależnienie od alkoholu, uzależnienie od seksu, uzależnienie od narkotyków itd.) czy przemoc, zaburzają zdrowe relacje w związku. Ponadto pociągają one za sobą ryzyko współuzależnienia. Dotyczy to głównie alkoholizmu. Osoba zdrowa może wejść na destrukcyjną ścieżkę za namową partnera. Inne elementy toksycznego związku to manipulowanie uczuciami drugiej osoby i szantaże emocjonalne. Dość częstym zachowaniem jest odwoływanie się do litości drugiej osoby, w celu zatrzymania jej przy sobie.
Obsesyjne trwanie w toksycznym związku
Pierwsze sygnały sugerujące, że tkwimy w toksycznym związku mogą pozostać niezauważone lub zbagatelizowane. Niestety, im dłużej pozwalamy na to, żeby toksyczny partner wywierał na nas wpływ, tym trudniej jest od niego odejść. Dlaczego obsesyjnie trwamy w związku, który nas niszczy? Ponieważ siła przywiązania jest tak samo wysoka, jak ponoszone przez nas cierpienie. Im bardziej jest to destrukcyjna relacja, tym bardziej jesteśmy w nią uwikłani. I na niewiele zdają się racjonalne wytłumaczenia. Miłość toksyczna to niemalże obsesyjne uzależnienie od człowieka, który nas niszczy.
Co jest powodem miłości toksycznej? Lęk przed odrzuceniem, mało realne przekonanie, że nasze starania zmienią partnera, niemożność zapanowania nad własnymi emocjami. Często zdarza się, że osoba tkwiąca w toksycznym związku wychowywała się w domu patologicznym i w dzieciństwie zaznała wielu przykrości, np. odrzucenia. Teraz zaś stara się zaspokoić swoją potrzebę miłości, niestety wybiera ku temu niewłaściwe relacje.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze