Jak uniknąć toksycznego związku?
PAULA • dawno temuWchodzenie w toksyczne związki jest w dużym stopniu uwarunkowane sposobem, w jaki zostaliśmy wychowani: relacjami z naszym ojcem, matką, a także obserwowanie ich zachowania wobec siebie. Zgodnie z zasadą pierwszych połączeń pierwsza więź jest najsilniejsza i pozostawia trwały ślad w naszej pamięci. Tak więc jeżeli Twój pierwszy partner był osobą dominującą, agresywną lub wyśmiewał Twoją seksualność, uraz ten może być trwały. W takiej sytuacji potrzebna może być pomoc psychologa.
Uwarunkowany toksycznymi wzorcami związek może być trudny do zmiany. Przekraczając granicę godności partnera w czasie kłótni – poprzez raniące słowa, wyzwiska, przemoc fizyczną, zmienia się formę relacji. Nawet po dojściu do porozumienia i wybaczeniu partnerowi przykrych słów pozostaje pewien niesmak i świadomość bycia znieważonym. Co więc zrobić, aby związek był zdrowy i sprzyjał rozwojowi własnemu?
1.Nie oceniaj zachowania swojego partnera.Nie mów mu co było dobre, a co złe. Możesz mu powiedzieć „nie podoba mi się” zamiast „źle to zrobiłeś”. Mówisz wtedy o swoich uczuciach i tym, jak ty postrzegasz sytuację. Masz do tego prawo.
2.Daj też prawo partnerowi, aby powiedział jaki jest jego punkt widzenia. Każdy człowiek ma prawo postrzegać rzeczywistość na swój własny sposób i tylko od waszych chęci zależy, czy uda wam się zrozumieć siebie nawzajem.
3.Nie krytykuj partnera jako osoby, odnoś się zawsze do konkretnego zachowania. Nie dotykasz wtedy jego osobowości, a jedynie jej mały fragment.
4. Nie obrażaj partnera wyzwiskami.To prowadzi jedynie do zaostrzenia konfliktu i wyciągania coraz większych i gorszych możliwości zadania bólu.
5. Nie odbijaj piłeczki, jeśli to co mówi twój mężczyzna ciebie zaboli. Nawet jeżeli sam kiedyś postępował według tego, co teraz krytykuje. Żyj tu i teraz i skoncentruj się na tym, aby być w teraźniejszości całą sobą. Jeżeli coś ciebie zaboli powiedz o tym wprost i od siebie. „Zabolało mnie to co powiedziałeś” zamiast „Zraniłeś mnie”. Zamiast bronić siebie i swoich intencji twój partner postawi się w twojej sytuacji.
6. Nie szantażuj swojej drugiej połówki.Nie groź, że odejdziesz, albo że się zabijesz. Grożąc i nie dotrzymując słowa stajesz się mniej wiarygodna, poza tym wpływasz na postrzeganie ciebie jako osoby bezradnej.
7. W sytuacji silnych emocji i napięcia wyjdź z pokoju lub przejdź się na spacer, aby się wyciszyć. Unikaj sytuacji, w których czujesz się prowokowana do kłótni lub sama masz wrażenie, że tak się zachowujesz.
8. Nie udowadniaj swojemu partnerowi, że masz rację.9.Nie usprawiedliwiaj się ze wszystkiego. Wyrażaj jasno swoje pragnienia i troski. Jeżeli partner stara się ciebie kontrolować postaw granicę, ograniczając się do jednozdaniowej wypowiedzi i pragnieniu zachowania jakiejś części swojego życia „dla siebie”.
10. Bądź w porządku, nawet jeśli twój mężczyzna nie jest.Twoją bronią w trudnych sytuacjach powinien być spokój i poczucie, że sama jesteś w porządku. Jeżeli partner podnosi na ciebie głos masz prawo powiedzieć, że ci się to nie podoba lub wyjść z pokoju. Nie wchodź w dyskusję i nie dostarczaj agresorowi argumentów do kłótni. Nie reaguj na zaczepki i nie wchodź w dyskusję.
Jeżeli jesteś w trudnym związku i czujesz, że często jest ci w nim źle, ale nie wiesz jak to zmienić, nie obawiaj się poprosić o pomoc. Zgłoś się do psychologa lub szukaj porady przez Internet, niebieską linię itp. Nawet jeżeli nie znajdujesz zrozumienia w związku nie jesteś skazana na samotność.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze