Ćwiczenia ze skakanką
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuĆwiczenie ze skakanką jest świetnym pomysłem na tani trening, który pozwala zbudować wiele partii mięśni, jednak najkorzystniej wpływa na zgrabne nogi. Do licznych zalet skakania na skakance zaliczyć można wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego, poprawę poczucia równowagi i zwinności, a także budowanie silnych mięśni, poprawę wytrzymałości organizmu i, co najważniejsze, spalanie tłuszczu. Ćwiczenia ze skakanką z łatwością włączysz do swojego regularnego treningu.
Korzyści ćwiczenia ze skakanką
Jedną z głównych zalet skakania na skakance jest polepszenie koordynacji ciała i poczucia równowagi. To ulubiony sprzęt do ćwiczeń bokserów – dzięki skakance budują wytrzymałość i ćwiczą szybkość pracy stóp. Większość wykonywanych przez sportowców ćwiczeń na skakance wymaga znakomitej koordynacji, zwinności i refleksu. Jeżeli chcesz wykonać bokserski trening, skacz na jednej nodze lub obróć skakankę dwukrotnie, zanim wylądujesz na ziemi.
Podczas skakania na skakance można spalić od 15 do 15 kalorii na każdą minutę treningu. Efektywność ćwiczeń zależy od tempa i od techniki skakania. Wykonując szybkie ruchy skakanką, można spalić tyle samo kalorii, co podczas biegania. Tego typu ćwiczenia są świetnym uzupełnieniem codziennego treningu – wystarczy włączyć około 30–90 sekund podskoków między kolejnymi seriami ćwiczeń siłowych. Dzięki takiemu połączeniu jednocześnie pracujesz nad budową mięśni, jak i nad wytrzymałością całego organizmu.
Jak ćwiczyć ze skakanką?
Skuteczne ćwiczenie na skakance wymaga wypracowania odpowiedniej techniki skakania. Podczas treningu pamiętaj o rozluźnieniu ramion i lekkim ugięciu łokci. Górne partie ciała powinny wykonywać jak najmniej ruchów, a nadgarstki (nie ręce) powinny wprawiać skakankę w ruch. Podczas skakania lekko uginaj nogi i delikatnie stawaj na palcach raz jednej, raz drugiej stopy – powinny się unosić od ziemi na wysokość pozwalającą przedostać się skakance, nie wyżej. Ćwicz na gładkim podłożu, jednak unikaj betonowych powierzchni – najlepiej skacze się na drewnie lub na gumowej macie.
Zanim przystąpisz do ćwiczeń, rozgrzej mięśnie. Świetną rozgrzewką będzie 5–10-minutowy spacer lub jogging, a nawet leniwe skakanie na skakance. Trening zacznij powoli i stopniowo zwiększaj tempo skoków. Przez pierwszy tydzień kończ poranne ćwiczenia 3 seriami po 30 sekund na skakance. W zależności od twojej kondycji, po treningu możesz czuć się świetnie, lecz mogą pojawić się bóle mięśni łydek. Stopniowo zwiększaj liczbę powtórzeń lub czas ich trwania, dopóki nie uda ci się wykonać 10-minutowego ćwiczenia bez przerw. Po zakończeniu treningu wykonaj serię ćwiczeń rozciągających, które uspokoją tętno i rozluźnią mięśnie.
Skakanie na skakance jest pełnoprawnym sportem, dlatego spotkasz się z wieloma rodzajami treningów ze sznurkiem. Do podstawowych form treningu należy skakanie na dwóch nogach, podczas którego obie stopy unoszą się i opadają na ziemię równocześnie. Równie dobrze możesz unosić nogi naprzemiennie – raz jedną, raz drugą. Skakanie może przypominać bieg – jogging ze skakankąjest doskonałym sposobem na spalenie kalorii. Podczas ćwiczeń możesz podnosić wysoko kolana, aby zwiększyć intensywność ćwiczenia lub krzyżować nogi podczas skoku, za każdym razem zmieniając ustawienie stóp. Świetnym ćwiczeniem jest również przenoszenie całego ciężaru ciała raz na lewo, raz na prawo.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze