9 powodów, przez które nie możesz zgubić brzuszka

10. Problemy z wystającym brzuszkiemPozbycie się brzuszka jest ważne nie tylko ze względu na poczucie estetyki. Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha może być oznaką przyszłych chorób serca, cukrzycy typu 2 i niektórych typów raka. Jeżeli dieta i ćwiczenia niewiele pomogły w redukcji obwodu wokół brzucha, to być może przyczyną są hormony, wiek lub uwarunkowania genetyczne. Poznaj możliwe przyczyny, dlaczego nie możesz zgubić brzuszka.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

10. Problemy z wystającym brzuszkiem
Pozbycie się brzuszka jest ważne nie tylko ze względu na poczucie estetyki. Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha może być oznaką przyszłych chorób serca, cukrzycy typu 2 i niektórych typów raka. Jeżeli dieta i ćwiczenia niewiele pomogły w redukcji obwodu wokół brzucha, to być może przyczyną są hormony, wiek lub uwarunkowania genetyczne. Poznaj możliwe przyczyny, dlaczego nie możesz zgubić brzuszka.

9. WiekZ wiekiem ciało zmienia sposób, w jaki przybiera i traci na wadze. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni doświadczają spadku wskaźnika metabolizmu i liczby kalorii potrzebnych do normalnego funkcjonowania. Do tego kobiety muszą też radzić sobie z menopauzą, która sprawia, że tłuszcz częściej odkłada się w okolicy brzucha. Menopauza sprawia, że produkcja estrogenu i progesteronu zwalnia, a poziom testosteronu zaczyna spadać, ale w wolniejszym tempie – te zmiany hormonalne powodują akumulację tłuszczu wokół brzucha.
Zdjęcie autorstwa rochelle hartman / CC BY

9. Wiek
Z wiekiem ciało zmienia sposób, w jaki przybiera i traci na wadze. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni doświadczają spadku wskaźnika metabolizmu i liczby kalorii potrzebnych do normalnego funkcjonowania. Do tego kobiety muszą też radzić sobie z menopauzą, która sprawia, że tłuszcz częściej odkłada się w okolicy brzucha. Menopauza sprawia, że produkcja estrogenu i progesteronu zwalnia, a poziom testosteronu zaczyna spadać, ale w wolniejszym tempie – te zmiany hormonalne powodują akumulację tłuszczu wokół brzucha.

8. Nieprawidłowe ćwiczeniaĆwiczenia kardio są przyjemne, ale niewiele zrobią dla naszej talii – do tego potrzebne jest połączenie treningu siłowego i kardio. Trening siłowy zwiększa masę mięśniową, co sprawia, że ciało spala więcej tłuszczu. Zaleca się 250 minut umiarkowanych ćwiczeń lub 125 minut intensywnych ćwiczeń tygodniowo.
Zdjęcie autorstwa Port of San Diego / CC BY

8. Nieprawidłowe ćwiczenia
Ćwiczenia kardio są przyjemne, ale niewiele zrobią dla naszej talii – do tego potrzebne jest połączenie treningu siłowego i kardio. Trening siłowy zwiększa masę mięśniową, co sprawia, że ciało spala więcej tłuszczu. Zaleca się 250 minut umiarkowanych ćwiczeń lub 125 minut intensywnych ćwiczeń tygodniowo.

7. Spożycie przetworzonej żywnościPrzetworzone zboża obecne w białym chlebie, krakersach, chipsach oraz przetworzony cukier w słodzonych napojach i deserach zwiększają stany zapalne w organizmie, a tkanka tłuszczowa wokół brzucha związana jest ze stanami zapalnymi. W związku z tym spożywanie zbyt dużej ilości przetworzonych produktów zahamuje zdolność spalania tkanki tłuszczowej wokół brzucha. Naturalne jedzenie, takie jak owoce, warzywa, produkty z pełnego ziarna, jest bogate w antyoksydanty, które mają właściwości przeciwzapalne i mogą zapobiegać gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w tej okolicy.
Zdjęcie autorstwa LoggaWiggler / CC BY

7. Spożycie przetworzonej żywności
Przetworzone zboża obecne w białym chlebie, krakersach, chipsach oraz przetworzony cukier w słodzonych napojach i deserach zwiększają stany zapalne w organizmie, a tkanka tłuszczowa wokół brzucha związana jest ze stanami zapalnymi. W związku z tym spożywanie zbyt dużej ilości przetworzonych produktów zahamuje zdolność spalania tkanki tłuszczowej wokół brzucha. Naturalne jedzenie, takie jak owoce, warzywa, produkty z pełnego ziarna, jest bogate w antyoksydanty, które mają właściwości przeciwzapalne i mogą zapobiegać gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w tej okolicy.

6. Spożywanie niewłaściwych tłuszczówCiało nie reaguje na wszystkie tłuszcze w taki sam sposób. Badania wykazały korelację między wysokim spożyciem tłuszczów nasyconych (obecnych w mięsie i nabiale) a zwiększeniem się tkanki tłuszczowej. Z drugiej strony jednonienasycone tłuszcze (obecne w oliwie z oliwek i awokado) oraz pewne rodzaje wielonienasyconych tłuszczów (omega-3 obecne w orzechach włoskich, ziarnach słonecznika i tłustych rybach) mają działanie przeciwzapalne i w odpowiednich proporcjach przynoszą wiele korzyści organizmowi. Jednakże jedzenie każdego rodzaju tłuszczu w zbyt dużych ilościach zwiększa ilość spożytych kalorii, co prowadzi do wzrostu wagi, więc należy się nimi cieszyć w umiarkowanej liczbie.
Zdjęcie autorstwa David Harris / CC BY

6. Spożywanie niewłaściwych tłuszczów
Ciało nie reaguje na wszystkie tłuszcze w taki sam sposób. Badania wykazały korelację między wysokim spożyciem tłuszczów nasyconych (obecnych w mięsie i nabiale) a zwiększeniem się tkanki tłuszczowej. Z drugiej strony jednonienasycone tłuszcze (obecne w oliwie z oliwek i awokado) oraz pewne rodzaje wielonienasyconych tłuszczów (omega-3 obecne w orzechach włoskich, ziarnach słonecznika i tłustych rybach) mają działanie przeciwzapalne i w odpowiednich proporcjach przynoszą wiele korzyści organizmowi. Jednakże jedzenie każdego rodzaju tłuszczu w zbyt dużych ilościach zwiększa ilość spożytych kalorii, co prowadzi do wzrostu wagi, więc należy się nimi cieszyć w umiarkowanej liczbie.

5. StresStresująca praca, dzieci, rachunki – źródła stresu są różne, ale mogą powodować to samo – utrudnioną drogę do pozbycia się zbędnych kilogramów, zwłaszcza tych wokół brzucha. Kiedy się stresujemy, mamy w zwyczaju jeść wysokotłuszczowe i wysokokaloryczne potrawy – to jednak nie wszystko. Hormon stresu nazywany kortyzolem podwyższa ilość tkanki tłuszczowej, której organizm nie chce się pozbyć i powiększa komórki tłuszczowe. Badania wykazały, że podwyższony poziom kortyzolu związany jest z tkanką tłuszczową.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

5. Stres
Stresująca praca, dzieci, rachunki – źródła stresu są różne, ale mogą powodować to samo – utrudnioną drogę do pozbycia się zbędnych kilogramów, zwłaszcza tych wokół brzucha. Kiedy się stresujemy, mamy w zwyczaju jeść wysokotłuszczowe i wysokokaloryczne potrawy – to jednak nie wszystko. Hormon stresu nazywany kortyzolem podwyższa ilość tkanki tłuszczowej, której organizm nie chce się pozbyć i powiększa komórki tłuszczowe. Badania wykazały, że podwyższony poziom kortyzolu związany jest z tkanką tłuszczową.

4. Niewystarczająca ilość snuJeżeli śpisz mniej niż 6 godzin w ciągu nocy, istnieje proste rozwiązanie problemu z wystającym brzuszkiem – więcej snu. 16-letnie badania na 70 000 kobietach wykazały, że te, które spały 5 lub mniej godzin miały o 30% podwyższone ryzyko przytycia o około 14 kg niż te, które spały 7 godzin. Zaleca się spanie 7-8 godzin dziennie.
Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

4. Niewystarczająca ilość snu
Jeżeli śpisz mniej niż 6 godzin w ciągu nocy, istnieje proste rozwiązanie problemu z wystającym brzuszkiem – więcej snu. 16-letnie badania na 70 000 kobietach wykazały, że te, które spały 5 lub mniej godzin miały o 30% podwyższone ryzyko przytycia o około 14 kg niż te, które spały 7 godzin. Zaleca się spanie 7-8 godzin dziennie.

3. Typ figury: jabłkoJeżeli tłuszcz naturalnie odkłada się w okolicy brzucha bardziej niż w okolicy bioder i ud, to masz kształt figury typu jabłko. Ta genetyczna cecha sprawia, że pozbycie się brzuszka będzie nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe.
Zdjęcie autorstwa Maddox74 / CC BY

3. Typ figury: jabłko
Jeżeli tłuszcz naturalnie odkłada się w okolicy brzucha bardziej niż w okolicy bioder i ud, to masz kształt figury typu jabłko. Ta genetyczna cecha sprawia, że pozbycie się brzuszka będzie nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe.

2. ChorobaJeżeli poziom testosteronu jest wysoki, możesz mieć problemy z utratą wagi. Jeśli masz figurę typu jabłko i nadwagę, należy zgłosić się do lekarza, gdyż może istnieć ryzyko wystąpienia cukrzycy.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

2. Choroba
Jeżeli poziom testosteronu jest wysoki, możesz mieć problemy z utratą wagi. Jeśli masz figurę typu jabłko i nadwagę, należy zgłosić się do lekarza, gdyż może istnieć ryzyko wystąpienia cukrzycy.

1. Brak motywacjiCzy masz odpowiednią motywację, aby zgubić brzuszek? Pozbycie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha wymaga połączenia niskokalorycznej diety bogatej w błonnik, niskiej w węglowodany i cukry oraz treningu siłowego i kardio. Jeżeli wykonasz taką pracę, możesz pokonać genetykę i zgubić brzuszek.
Zdjęcie autorstwa LocalFitness / CC BY

1. Brak motywacji
Czy masz odpowiednią motywację, aby zgubić brzuszek? Pozbycie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha wymaga połączenia niskokalorycznej diety bogatej w błonnik, niskiej w węglowodany i cukry oraz treningu siłowego i kardio. Jeżeli wykonasz taką pracę, możesz pokonać genetykę i zgubić brzuszek.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Siedemdziesięcioletnia witarianka wygląda na kilkadziesiąt lat mniej Bieganie dla początkujących Jakie ćwiczenia zlikwidują boczki? Mój dom to moja twierdza Chcesz zwrócić na siebie uwagę mężczyzny? Dowiedz się, co jest najważniejsze dla płci przeciwnej! Poznaj 6 zaskakujących objawów ciąży, o których nigdy nie słyszałaś! Zioła na żołądek Płatki jaglane, czyli źródło witamin i składników mineralnych. Przekonaj się, dlaczego warto jeść jagły 6 zaskakujących przyczyn wzdęcia Najczęściej popełniane błędy podczas treningu siłowego Poznaj pierwszą na świecie markę rowerową dla kobiet! Czy coś zmotywuje cię do aktywności lepiej niż stylowy sprzęt? Chlorofil – porcja świeżości w czystej postaci

Popularne w tym tygodniu:

Jaki aparat ortodontyczny dla dziecka?