9 powodów, przez które nie możesz zgubić brzuszka

10. Problemy z wystającym brzuszkiemPozbycie się brzuszka jest ważne nie tylko ze względu na poczucie estetyki. Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha może być oznaką przyszłych chorób serca, cukrzycy typu 2 i niektórych typów raka. Jeżeli dieta i ćwiczenia niewiele pomogły w redukcji obwodu wokół brzucha, to być może przyczyną są hormony, wiek lub uwarunkowania genetyczne. Poznaj możliwe przyczyny, dlaczego nie możesz zgubić brzuszka.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

10. Problemy z wystającym brzuszkiem
Pozbycie się brzuszka jest ważne nie tylko ze względu na poczucie estetyki. Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha może być oznaką przyszłych chorób serca, cukrzycy typu 2 i niektórych typów raka. Jeżeli dieta i ćwiczenia niewiele pomogły w redukcji obwodu wokół brzucha, to być może przyczyną są hormony, wiek lub uwarunkowania genetyczne. Poznaj możliwe przyczyny, dlaczego nie możesz zgubić brzuszka.

9. WiekZ wiekiem ciało zmienia sposób, w jaki przybiera i traci na wadze. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni doświadczają spadku wskaźnika metabolizmu i liczby kalorii potrzebnych do normalnego funkcjonowania. Do tego kobiety muszą też radzić sobie z menopauzą, która sprawia, że tłuszcz częściej odkłada się w okolicy brzucha. Menopauza sprawia, że produkcja estrogenu i progesteronu zwalnia, a poziom testosteronu zaczyna spadać, ale w wolniejszym tempie – te zmiany hormonalne powodują akumulację tłuszczu wokół brzucha.
Zdjęcie autorstwa rochelle hartman / CC BY

9. Wiek
Z wiekiem ciało zmienia sposób, w jaki przybiera i traci na wadze. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni doświadczają spadku wskaźnika metabolizmu i liczby kalorii potrzebnych do normalnego funkcjonowania. Do tego kobiety muszą też radzić sobie z menopauzą, która sprawia, że tłuszcz częściej odkłada się w okolicy brzucha. Menopauza sprawia, że produkcja estrogenu i progesteronu zwalnia, a poziom testosteronu zaczyna spadać, ale w wolniejszym tempie – te zmiany hormonalne powodują akumulację tłuszczu wokół brzucha.

8. Nieprawidłowe ćwiczeniaĆwiczenia kardio są przyjemne, ale niewiele zrobią dla naszej talii – do tego potrzebne jest połączenie treningu siłowego i kardio. Trening siłowy zwiększa masę mięśniową, co sprawia, że ciało spala więcej tłuszczu. Zaleca się 250 minut umiarkowanych ćwiczeń lub 125 minut intensywnych ćwiczeń tygodniowo.
Zdjęcie autorstwa Port of San Diego / CC BY

8. Nieprawidłowe ćwiczenia
Ćwiczenia kardio są przyjemne, ale niewiele zrobią dla naszej talii – do tego potrzebne jest połączenie treningu siłowego i kardio. Trening siłowy zwiększa masę mięśniową, co sprawia, że ciało spala więcej tłuszczu. Zaleca się 250 minut umiarkowanych ćwiczeń lub 125 minut intensywnych ćwiczeń tygodniowo.

7. Spożycie przetworzonej żywnościPrzetworzone zboża obecne w białym chlebie, krakersach, chipsach oraz przetworzony cukier w słodzonych napojach i deserach zwiększają stany zapalne w organizmie, a tkanka tłuszczowa wokół brzucha związana jest ze stanami zapalnymi. W związku z tym spożywanie zbyt dużej ilości przetworzonych produktów zahamuje zdolność spalania tkanki tłuszczowej wokół brzucha. Naturalne jedzenie, takie jak owoce, warzywa, produkty z pełnego ziarna, jest bogate w antyoksydanty, które mają właściwości przeciwzapalne i mogą zapobiegać gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w tej okolicy.
Zdjęcie autorstwa LoggaWiggler / CC BY

7. Spożycie przetworzonej żywności
Przetworzone zboża obecne w białym chlebie, krakersach, chipsach oraz przetworzony cukier w słodzonych napojach i deserach zwiększają stany zapalne w organizmie, a tkanka tłuszczowa wokół brzucha związana jest ze stanami zapalnymi. W związku z tym spożywanie zbyt dużej ilości przetworzonych produktów zahamuje zdolność spalania tkanki tłuszczowej wokół brzucha. Naturalne jedzenie, takie jak owoce, warzywa, produkty z pełnego ziarna, jest bogate w antyoksydanty, które mają właściwości przeciwzapalne i mogą zapobiegać gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w tej okolicy.

6. Spożywanie niewłaściwych tłuszczówCiało nie reaguje na wszystkie tłuszcze w taki sam sposób. Badania wykazały korelację między wysokim spożyciem tłuszczów nasyconych (obecnych w mięsie i nabiale) a zwiększeniem się tkanki tłuszczowej. Z drugiej strony jednonienasycone tłuszcze (obecne w oliwie z oliwek i awokado) oraz pewne rodzaje wielonienasyconych tłuszczów (omega-3 obecne w orzechach włoskich, ziarnach słonecznika i tłustych rybach) mają działanie przeciwzapalne i w odpowiednich proporcjach przynoszą wiele korzyści organizmowi. Jednakże jedzenie każdego rodzaju tłuszczu w zbyt dużych ilościach zwiększa ilość spożytych kalorii, co prowadzi do wzrostu wagi, więc należy się nimi cieszyć w umiarkowanej liczbie.
Zdjęcie autorstwa David Harris / CC BY

6. Spożywanie niewłaściwych tłuszczów
Ciało nie reaguje na wszystkie tłuszcze w taki sam sposób. Badania wykazały korelację między wysokim spożyciem tłuszczów nasyconych (obecnych w mięsie i nabiale) a zwiększeniem się tkanki tłuszczowej. Z drugiej strony jednonienasycone tłuszcze (obecne w oliwie z oliwek i awokado) oraz pewne rodzaje wielonienasyconych tłuszczów (omega-3 obecne w orzechach włoskich, ziarnach słonecznika i tłustych rybach) mają działanie przeciwzapalne i w odpowiednich proporcjach przynoszą wiele korzyści organizmowi. Jednakże jedzenie każdego rodzaju tłuszczu w zbyt dużych ilościach zwiększa ilość spożytych kalorii, co prowadzi do wzrostu wagi, więc należy się nimi cieszyć w umiarkowanej liczbie.

5. StresStresująca praca, dzieci, rachunki – źródła stresu są różne, ale mogą powodować to samo – utrudnioną drogę do pozbycia się zbędnych kilogramów, zwłaszcza tych wokół brzucha. Kiedy się stresujemy, mamy w zwyczaju jeść wysokotłuszczowe i wysokokaloryczne potrawy – to jednak nie wszystko. Hormon stresu nazywany kortyzolem podwyższa ilość tkanki tłuszczowej, której organizm nie chce się pozbyć i powiększa komórki tłuszczowe. Badania wykazały, że podwyższony poziom kortyzolu związany jest z tkanką tłuszczową.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

5. Stres
Stresująca praca, dzieci, rachunki – źródła stresu są różne, ale mogą powodować to samo – utrudnioną drogę do pozbycia się zbędnych kilogramów, zwłaszcza tych wokół brzucha. Kiedy się stresujemy, mamy w zwyczaju jeść wysokotłuszczowe i wysokokaloryczne potrawy – to jednak nie wszystko. Hormon stresu nazywany kortyzolem podwyższa ilość tkanki tłuszczowej, której organizm nie chce się pozbyć i powiększa komórki tłuszczowe. Badania wykazały, że podwyższony poziom kortyzolu związany jest z tkanką tłuszczową.

4. Niewystarczająca ilość snuJeżeli śpisz mniej niż 6 godzin w ciągu nocy, istnieje proste rozwiązanie problemu z wystającym brzuszkiem – więcej snu. 16-letnie badania na 70 000 kobietach wykazały, że te, które spały 5 lub mniej godzin miały o 30% podwyższone ryzyko przytycia o około 14 kg niż te, które spały 7 godzin. Zaleca się spanie 7-8 godzin dziennie.
Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

4. Niewystarczająca ilość snu
Jeżeli śpisz mniej niż 6 godzin w ciągu nocy, istnieje proste rozwiązanie problemu z wystającym brzuszkiem – więcej snu. 16-letnie badania na 70 000 kobietach wykazały, że te, które spały 5 lub mniej godzin miały o 30% podwyższone ryzyko przytycia o około 14 kg niż te, które spały 7 godzin. Zaleca się spanie 7-8 godzin dziennie.

3. Typ figury: jabłkoJeżeli tłuszcz naturalnie odkłada się w okolicy brzucha bardziej niż w okolicy bioder i ud, to masz kształt figury typu jabłko. Ta genetyczna cecha sprawia, że pozbycie się brzuszka będzie nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe.
Zdjęcie autorstwa Maddox74 / CC BY

3. Typ figury: jabłko
Jeżeli tłuszcz naturalnie odkłada się w okolicy brzucha bardziej niż w okolicy bioder i ud, to masz kształt figury typu jabłko. Ta genetyczna cecha sprawia, że pozbycie się brzuszka będzie nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe.

2. ChorobaJeżeli poziom testosteronu jest wysoki, możesz mieć problemy z utratą wagi. Jeśli masz figurę typu jabłko i nadwagę, należy zgłosić się do lekarza, gdyż może istnieć ryzyko wystąpienia cukrzycy.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

2. Choroba
Jeżeli poziom testosteronu jest wysoki, możesz mieć problemy z utratą wagi. Jeśli masz figurę typu jabłko i nadwagę, należy zgłosić się do lekarza, gdyż może istnieć ryzyko wystąpienia cukrzycy.

1. Brak motywacjiCzy masz odpowiednią motywację, aby zgubić brzuszek? Pozbycie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha wymaga połączenia niskokalorycznej diety bogatej w błonnik, niskiej w węglowodany i cukry oraz treningu siłowego i kardio. Jeżeli wykonasz taką pracę, możesz pokonać genetykę i zgubić brzuszek.
Zdjęcie autorstwa LocalFitness / CC BY

1. Brak motywacji
Czy masz odpowiednią motywację, aby zgubić brzuszek? Pozbycie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha wymaga połączenia niskokalorycznej diety bogatej w błonnik, niskiej w węglowodany i cukry oraz treningu siłowego i kardio. Jeżeli wykonasz taką pracę, możesz pokonać genetykę i zgubić brzuszek.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Zapominanie przykrych wydarzeń pogarsza nastrój UE wycisza odtwarzacze muzyczne Pomysł na śniadanie – placek kukurydziany Żegnaj pomarańczowa skórko Dokuczliwa zgaga Długi związek ŁZP - zaburzenie pamięci Miodowy relaks Zaćma Groźne pneumokoki Zapalenie korzonków OCZYSZCZANIE ORGANIZMU Z TOKSYN