Witamina A
DAMIESA • dawno temuWitamina A (często zamiennie nazywana także retinolem) znana jest z tego, że pełni istotną rolę w procesie widzenia, utrzymuje w prawidłowej kondycji błonę śluzową jamy ustanej, pobudza do wzrostu, a także posiada działanie przeciwnowotworowe. Należy pamiętać również o tym, że odpowiada ona za utrzymywanie odpowiedniego stanu skóry, włosów i paznokci. Nadmiar witaminy A jest niezbyt częstym zjawiskiem. Dużo częściej spotyka się jej niedobór. Jakie zatem urodowe dolegliwości mogą grozić, kiedy do tego dochodzi i co jeść, aby szybko nadrobić straty?
Produkty bogate w witaminę A
Co jeść, aby zapobiec utracie witaminy A lub nadrobić powstałe wskutek niewłaściwej diety jej braki? Ponoć, aby zachować jej prawidłowy poziom w organizmie należy do zdrowej diety włączyć artykuły spożywcze, takie jak: masło, mleko, jajka, wątrobę, zieloną sałatę, natkę pietruszki, koperek, szparagi czy dynię. Witaminę A znaleźć można ponadto w takich warzywach, jak: papryka, marchew, ziemniaki, szpinak, pomidory, zielony groszek, brokuły czy kapusta. Z owoców dobrze jest wybrać mango, śliwki czy morele. Te o czerwonym, żółtym i pomarańczowym zabarwieniu są źródłem beta-karotenu, a składnik ten jest znany ze swojego dobroczynnego działania na urodę. Nadaje skórze ładny, zdrowy koloryt, a do tego usuwa wolne rodniki, czyli wrogów młodo wyglądającej skóry.
Decydując się na uzupełnienie witaminy A przy pomocy suplementów diety, warto pamiętać o tym, żeby przyjmować ją w czasie lub po posiłku, co ułatwia jej lepsze przyswajanie. Warto wiedzieć, że produktem, który posiada największe ilości skondensowanej witaminy A jesttran z wątroby rekina.
Skutki niedoboru witaminy A
Kiedy pojawiają się takie objawy jak: szorstka w dotyku, sucha skóra, która zaczyna przyjmować ziemisty, niezdrowo wyglądający koloryt, pod żadnym pozorem nie wolno czekać i trzeba interweniować! Taki stan może bowiem być zapowiedzią poważnych braków witaminy A w organizmie, a nieuzupełnienie ich w porę może doprowadzić do dużo poważniejszych problemów skórnych, takich jak np. łuszczyca. Innym objawem może być także pojawienie się trądziku czy nasilenie się produkcji łojotoku. Diagnoza o niedoborze tej witaminy w organizmie jest pewniejsza, gdy do tego pojawią się takie symptomy jak nadmierna łamliwość paznokci, pojawienie się na ich powierzchni pionowych bruzd i ich wolny wzrost, rogowacenie naskórka i jego bolesne pękanie, a także suche, pozbawione połysku i witalności, kruche włosy czy nawet łysienie plackowate. Inną znamienną oznaką jest także pojawienie się na udach i ramionach tzw. ”gęsiej skórki”, czyli chropowatej wysypki. Brak witaminy A może także powodować większe ryzyko pojawiania się zakażeń skóry, osłabiać i nadmiernie uwrażliwiać dziąsła, a także prowadzić do zmian chorobowych w rogówce oka, co w początkowej fazie zazwyczaj objawia się uczuciem nadmiernej suchości lub notorycznego łzawienia. Skutkiem ubocznym niedoboru witaminy A może być też brak apetytu, który w konsekwencji prowadzi do osłabienia organizmu i spadku jego odporności na choroby oraz infekcje.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze