Henna do włosów
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuZwykłe farby do włosów produkowane są na bazie amoniaku, który niszczy włosy. Z czasem, szczególnie włosy poddawane częstemu rozjaśnianiu, stają się matowe, końcówki szybciej się rozdwajają i łamią. Ogólnie fryzura sprawia wrażenie sianowatej i spuszonej. Wina tego stanu rzeczy tkwi rzecz jasna w silnie działających środkach chemicznych stosowanych do produkcji farb. Jedną z alternatyw jest stosowanie farb na bazie naturalnych składników, z których największą popularnością cieszy się henna. Poza właściwościami farbującymi henna do włosów posiada także wiele zalet w zakresie pielęgnacji. Po jej zastosowaniu włosy są miękkie i błyszczące. Kolor jest żywy, a jednocześnie naturalny. Zawarte w niej składniki odżywcze poprawiają pracę gruczołów łojowych oraz wspomagają odrost zdrowych włosów. Zapobiega także szkodliwemu działaniu promieni słonecznych.
Odcienie henny do włosów
Standardowa henna do nakładania na włosy ma czerwonawy odcień. Zanim zdecydujesz się na jej zastosowanie, dobrze się zastanów, czy taki rudawy odcień pasuje do twojego typu urody. Henna szczególnie dobrze prezentuje się na włosach naturalnie brązowych lub czarnych. W pierwszym przypadku uzyskujemy kolor kasztanowy, a w drugim czarny z czerwonawym połyskiem. Blondynki uzyskają intensywny kolor rudy, a panie rudowłose mogą za pomocą henny podkreślić i wzbogacić swój naturalny odcień włosów.
Gdzie kupować hennę do włosów?
Henna nie jest produktem drogim. Łatwo dostać ją w większych hipermarketach i drogeriach, a nawet w tzw. sklepach indyjskich. W tym ostatnim przypadku warto zaopatrywać się u sprawdzonego sprzedawcy, gdyż produkty sprowadzane rzekomo ze Wschodu mogły nie zostać sprawdzone pod kątem dermatologicznym i mogą powodować poważne reakcje alergiczne. Hennę na włosy można położyć w domu, ale niektóre salony fryzjerskie także mają ją w swojej ofercie.
Jak nakładać hennę na włosy?
Zanim przystąpisz do zabiegu, zabezpiecz ubranie przed zafarbowaniem folią spożywczą, starym ręcznikiem lub fartuchem. Na dłonie nałóż foliowe lub gumowe rękawiczki. Naturalna henna ma postać proszku, który miesza się z sokiem z cytryny w celu uzyskania mikstury o konsystencji pasty.
Mieszankę przykryj folią spożywczą i pozostaw na noc w temperaturze pokojowej. Tuż przed użyciem dodaj jeszcze odrobinę soku z cytryny, aby uzyskać rzadszą, łatwiejszą do rozprowadzenia papkę. Im więcej pasty zastosujesz następnego dnia na włosy, tym intensywniejszy będzie kolor. Warto stosować się do instrukcji podanej na opakowaniu preparatu, ponieważ produkty mogą się między sobą różnić również sposobem stosowania. Każdy włos powinien zostać dokładnie pokryty grubą warstwą henny. Preparat trzymamy na włosach od dwóch do nawet sześciu godzin, w zależności od tego, jak mocny kolor chcemy uzyskać. W tym czasie owijamy głowę folią, aby móc bez problemu wykonywać inne domowe czynności. Po spłukaniu kolor będzie bardzo intensywny, ale po trzech dniach powinien się utlenić i przybrać bardziej naturalny odcień. Henną można farbować również włosy siwe, a dzięki specjalnym dodatkom, uzyskiwać także inne odcienie włosów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze