Depilacja laserowa – najczęściej zadawane pytania
MAGDALENA BIAŁOUSZ • dawno temuArtykuł sponsorowany
Depilacja laserowa to zabieg wykonywany w niemal każdym gabinecie medycyny estetycznej. Zabieg nie traci na popularności i stanowi najskuteczniejszą alternatywę dla rozmaitych zabiegów usuwania owłosienia w warunkach domowych. Pomimo ogromnej popularności zabiegu, narosło wokół niego sporo wątpliwości. Postanowiliśmy zebrać najczęściej pojawiające się pytania dotyczące depilacji laserowej i zadać je ekspertowi w Klinice medycyny estetycznej Neonia w Krakowie Anny Zienkiewicz.
— Czy depilacja laserowa umożliwia pozbycie się włosków raz na zawsze?
Depilacja laserowa uznawana jest za najtrwalszą metodę usuwania owłosienia. Wykonywane w warunkach domowe zabiegi usuwania niechcianych włosków sprowadzają się do ich golenia, a zatem mechanicznego skrócenia długości włosa do poziomu skóry lub usuwania włosków wraz z cebulkami, np. z wykorzystaniem wosku czy depilatora elektrycznego. Prędzej czy później włoski jednak odrastają, co narzuca konieczność częstego powtarzania zabiegu. Zabieg depilacji laserowej różni się od wszystkich nielaserowych metod usuwania owłosienia tym, że niszczy nie tylko włos i cebulkę, ale także komórki macierzyste w obrębie mieszków włosowych. I właśnie to decyduje o trwałości zabiegu. W związku z tym, że niekiedy może dojść do zregenerowania komórek macierzystych i ponownej aktywacji niektórych mieszków włosowych – konieczne jest wykonywanie tzw. zabiegu przypominającego raz do roku.
— Ile zabiegów depilacji laserowej należy wykonać?
Zazwyczaj pełna seria obejmuje 6 – 8 zabiegów; liczba potrzebnych zabiegów depilacji jest kwestią indywidualną i wynika m. in. z gęstości owłosienia oraz osobniczych predyspozycji. Konieczność powtarzania zabiegu wynika z tego, że laser oddziałuje wyłącznie na włoski w fazie wzrostu – a ten warunek nie dotyczy wszystkich włosków na ciele, gdyż rosną one niesynchronicznie. Podczas jednego zabiegu możliwe jest usunięcie około 20 – 30% włosków, gdyż tyle znajduje się aktualnie w fazie wzrostu. Kolejne zabiegi powtarzane są z częstotliwością dopasowaną do cyklu życiowego włosa, który może mieć różną długość dla włosków zlokalizowanych w poszczególnych obszarach ciała. Optymalne przerwy między zabiegami to 6 tygodni w przypadku depilacji twarzy, 6 – 8 tygodni dla okolic bikini, pach czy ramion oraz 8 – 10 tygodni dla nóg, pleców czy klatki piersiowej.
— Czy wciąż jeszcze osoby z włoskami blond czy rudymi nie poddają się zabiegowi, gdyż jest on u tych osób mało skuteczny?
Kiedyś posiadanie włosków w odcieniu blond lub rudym, a także posiadanie ciemniejszego odcienia skóry uniemożliwiało skuteczne przeprowadzenie zabiegu depilacji. Wynikało to z faktu, iż zabieg depilacji jest efektywny wówczas, gdy wiązka lasera pochłaniana jest selektywnie przez melaninę włosa, a nie melaninę skóry. W przypadku laserów starszej generacji kontrast między jasnymi włoskami a skórą był niewystarczający do tego, selektywnie oddziaływać na mieszki włosowe. Problem ten rozwiązany został w laserach najnowszej generacji, takich jak Soprano Ice Platinum, który umożliwia usuwanie włosków w każdym odcieniu u osób z dowolnym fototypem skóry. Technologia trzech wiązek laserowych umożliwia kumulowanie wiązki lasera w obrębie mieszków włosowych, co pozwala na selektywne działanie i oszczędzenie otaczającej skóry. Depilacja laserowa w Krakowie w klinice Neonia jest wykonywana na laserze Soprano ice platinum i mamy bardzo zadowalające efekty przy włosach jasnych natomiast warto pokreślić że ilość zabiegów wymaganych może być od 8–10 przy bardzo jasnym odcieniu włosa.
— Czy każdy może poddać się zabiegowi? A może są przeciwwskazania do depilacji laserowej?
Istnieje kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu depilacja laserowej. Przede wszystkim – zabiegowi depilacji nie są poddawane kobiety w ciąży, a także przeciwwskazaniem jest epilepsja, niewyrównana cukrzyca czy nowotwory. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest także posiadanie rozrusznika serca czy pompy insulinowej, a także zaburzenia krzepnięcia krwi. Zabiegu nie wykonuje się także w przypadku wystąpienia infekcji i stanów zapalnych skóry, a także chorób tkanki łącznej.
— Jak dbać o skórę przed i po zabiegu depilacji?
Odpowiednie postępowanie przed – i pozabiegowe ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa zabiegu depilacji. Przed zabiegiem należy przede wszystkim zrezygnować z opalania oraz stosowania leków światłouczulających na 3 – 4 tygodnie przed zabiegiem. Ponadto nie należy poddawać skóry zabiegom mogącym ją podrażniać, a także zabiegowi usuwania włosków wraz z cebulkami. W dniu zabiegu należy ogolić skórę. Po zabiegu i pomiędzy kolejnymi zabiegami należy unikać ekspozycji na słońce, a w razie potrzeby stosować filtry antyUV. Przez kilka pierwszych dni po zabiegu, gdy skóra może być zaczerwieniona, należy zrezygnować z basenu, gorących kąpieli, sauny, intensywnych treningów, a pielęgnacja skóry powinna ograniczyć się do stosowania wyłącznie preparatów łagodzących i wspomagających regenerację.
— Czy depilacja laserowa musi boleć?
Wiązka lasera pochłaniana przez mieszki włosowe generuje efekt termiczny, któremu może towarzyszyć uczucie pieczenia, szczypania czy niewielki ból. W celu zredukowania dyskomfortu podczas zabiegu w najnowszych laserach, takich jak wspomniany uprzednio laser Soprano Ice Platinum stosowane są zaawansowane systemy chłodzące ( jest to chłodzenie kontaktowe do -4c). Dzięki temu zabieg nie jest odbierany jako nieprzyjemny.
— Czy ma znaczenie, w jakim gabinecie medycyny estetycznej wykonywany jest zabieg?
Na bezpieczeństwo oraz skuteczność zabiegu depilacji laserowej ogromny wpływ ma to, w jakim gabinecie wykonywany jest zabieg. Wybór lasera najnowszej generacji oraz wykonywanie zabiegu przez odpowiednio przeszkolonego specjalistę sprawia, że zabieg wolny jest od ryzyka poparzenia skóry, wystąpienia znacznego dyskomfortu podczas zabiegu czy niskiej skuteczności zabiegów. Wybór gabinetu o doskonałej renomie, dysponującego certyfikowanym, nowoczesnym laserem to gwarancja powodzenia terapii laserowego usuwania owłosienia.
— Jakie są największe zalety tej metody usuwania owłosienia na ciele?
Wybierając depilację laserową możemy liczyć na idealnie gładką skórę, bez konieczności ciągłego powtarzania zabiegu. Golenie, depilacje elektryczną czy woskiem należy powtarzać bardzo często – a to oznacza konieczność poświęcenia na te zabiegi sporej ilości czasu, a ponadto generuje niemałe koszty, które ponoszone są przez wiele lat. Depilacja laserowa pozwala natomiast zaoszczędzić czas i pieniądze na dłuższą mete. Depilacja laserowa jest ponadto łagodniejsza dla skóry niż np. codzienne jej golenie, przeciwdziała ponadto wrastaniu włosków i powstaniu zapalenia mieszków włosowych.
— Czy urządzenia do domowej depilacji laserowej mogą zastąpić profesjonalny zabieg?
W ostatnich latach pojawiły się urządzenia do domowej depilacji laserowej, jednak ich skuteczność jest bardzo ograniczona i nie może równać się z zabiegami przeprowadzanymi przez profesjonalistę w gabinecie medycyny estetycznej. Urządzenia stosowane w domu nie mają nic wspólnego z laserem, gdyż nie emitują wiązki światła o ściśle określonej długości fali, a wiązkę mocno rozproszoną. Efektem jest mało selektywne działanie urządzenia, co przekłada się na zbyt niską jego skuteczność oraz ryzyko poparzenia skóry.
Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze