Cała prawda o karatowym złocie. Jak rozpoznać możliwe podróbki?
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temuBiżuteria wykonana z karatowego złota jest zachwycająca i przetrwa wiele lat. Jednak kiedy samodzielnie dokonujemy zakupu drogocennej biżuterii, bardzo łatwo można natknąć się na podróbki, które gołym okiem są nie do rozpoznania. Metoda znana z filmów, gdy bohater gryzie kruszec na nic się zda. Chcąc rozpoznać karatowe złoto zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.
Wbrew powszechnym opiniom złoto, szczególnie karatowe złoto, nie należy do metali twardych – dzięki jubilerskim obróbkom staje się bardzo plastyczne. Kupując biżuterię lub bryłę/sztabkę złota warto pamiętać, że nawet mając w ręku certyfikat autentyczności, nie zawsze znajdziemy czyste złoto. Próby i karaty są specjalnymi oznaczeniami, ale nie każdy wie, co tak naprawdę za nimi się kryje. Sprawdź, w jaki sposób odróżnić karatowe złoto od podróbek.
Karatowe złoto – co to znaczy?
O tym czy rzekome karatowe złoto jest prawdziwe lub nie, zależy wyłącznie od tzw. próby złota. Im wyższa próba albo liczba karatów, tym złoto jest czystsze. Oczywiście zdarza się i tak, że do karatowego złota dodawane są także inne, mniej szlachetne kruszce – ma to na celu utwardzenie złota.
Próby karatowego złota to: 999, 960, 750, 585, 333. Każda z nich oznacza procentowy udział kruszcu w konkretnym wyrobie (np. 999 oznacza 99,9% złota, 333 to 33,3% złota, itp.). z kolei karaty odpowiadają zawartości wagowej złota w stopie. Maksymalną wartością karatowego złota to w tym przypadku 24 karaty.
Najczęstszym błędem, który dosyć często się zdarza, to oszustwo sprzedających rzekomo karatowe złoto. Osoby nie znające się na oznakowaniu jubilerskim, mogą kupić tombak (mosiądz czerwony), czyli stop miedzi i cynku. Jest bardzo podobny z wyglądu do karatowego złota, ale na tym podobieństwa się kończą. Jeśli wyrób posiada wybity znak MET, wtedy możemy mówić o tombaku.
Karatowe złoto – jak je rozpoznać?
Przede wszystkim nim kupisz karatowe złoto, na samym początku należy sprawdzić jego próbę. Nie będzie z tym problemu, jeśli zakupu dokonujesz w renomowanym sklepie jubilerskim. Czasami może się zdarzyć, że biżuteria nie będzie posiadać żadnych oznaczeń, co powinno wzbudzić Twoje podejrzenia. Karatowe złoto musi być bezwzględnie oznakowane, w przeciwnym razie nie dostaniesz żadnej gwarancji na to czy kupowane złoto jest rzeczywiście prawdziwe.
Karatowe złoto – reakcja na magnes
Innym równie dobrym pomysłem mającym na celu sprawdzenie jakości karatowego złota jest jego reakcja na magnes. Możesz zabrać na zakupy zwykły magnes, którym sprawdzisz złoto. Pamiętaj, że prawdziwe, czyste karatowe złoto nie ma żadnych właściwości magnetycznych, czyli nie powinno reagować na obecność magnesu. Tym sposobem świetnie rozpoznasz karatowe złoto od tombaku, ale warto wspomnieć, że jeśli chcesz kupić złoto gorszej próby, może ono minimalnie reagować na magnes.
Karatowe złoto – próba Archimedesa
Ten sposób polecany jest szczególnie osobom, które bardzo lubią naukowe podejście oraz eksperymenty fizyczne. Próbę Archimedesa można spokojnie przeprowadzić w domu – wystarczy szklanka wody oraz biżuterię, którą chcemy sprawdzić. Karatowe złoto ma ściśle określoną gęstość, dlatego też kiedy do wypełnionej woda szklanki wrzucimy dany przedmiot, woda zostanie wyparta – należy wówczas podzielić masę przedmiotu przez objętość wody i w ten sposób uzyskamy gęstość przedmiotu. Trzeba wziąć pod uwagę również to, że wynik może nieco różnić się wzoru, ale im wynik do niego zbliżony, tym mamy większą gwarancję, że jesteśmy w posiadaniu karatowego złota.
Karatowe złoto – przebarwienia i cena
Jeśli na wybranym przedmiocie, rzekomo wykonanym ze złota, zauważysz widoczne przebarwienia, możesz mieć wątpliwości co do prawdziwości biżuterii. Nieprawidłowe przechowywanie karatowe złota także może mieć wpływ na jego jakość. Jednak w większości przypadków przebarwienia świadczą o tym, że rzekomo złoty przedmiot nie ma w sobie domieszki cennego kruszcu. Nigdy nie sugeruj się niesamowitymi okazjami i bardzo niskimi cenami karatowego złota, ponieważ możesz paść ofiarą oszustwa. Kupuj karatowe złoto wyłącznie u sprawdzonych i cenionych jubilerów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze