Depilacja laserowa
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temu • 2 komentarzeDepilacja laserowa pozwala na usunięcie niechcianego owłosienia właściwie z każdej części ciała. Choć zabieg może być nieco bolesny, sama perspektywa długotrwałego efektu zachęca coraz większe rzesze kobiet i mężczyzn do skorzystania z cudownych właściwości lasera. Zabieg nie jest najtańszy, ale wystarczy kilka, aby pozbyć się niechcianych włosków z wybranych partii ciała.
Na czym polega zabieg laserowej depilacji?
Wiązka światła wysyłana przez urządzenie dociera do cebulek włosów, niszcząc melaninę, czyli barwnik konieczny także w procesie wzrostu włosa. Praktycznie dochodzi do spalenia mieszka włosowego, dzięki czemu włos nie ma szans się odbudować i wyrosnąć na nowo. Zabieg zdecydowanie lepiej sprawdza się na włosach ciemnych, które pochłaniają więcej światła. Zazwyczaj zresztą głównymi klientkami są osoby, które nie potrafią poradzić sobie z ciemnym i bujnym owłosieniem ciała zwykłymi metodami depilacji. Wiązka lasera usuwa włoski na niewielkim obszarze, dlatego sam zabieg może trwać nawet do kilku godzin w przypadku dużych powierzchni. Najczęściej wystarczą trzy lub cztery zabiegi, aby pozbyć się problemu. Podstawowym warunkiem pozwalającym na skuteczne usuwanie owłosienia za pomocą lasera jest to, aby włosy znajdowały się w fazie wzrostu.
Przed wykonaniem depilacji laserowej bardzo ważny jest wywiad dotyczący stanu zdrowia oraz oczekiwań klientki. Przed zabiegiem należy się także odpowiednio przygotować. Nie powinno się go wykonywać na skórze podrażnionej lub uszkodzonej, dlatego zadbaj o jej zdrowie na długo przed depilacją. Lepiej wykonać zabieg jesienią lub zimą, ponieważ przez ok. 2 tygodnie przed zabiegiem nie wolno się opalać ani stosować samoopalaczy. Przez jakiś czas nie wolno także depilować partii ciała woskiem lub depilatorem, a kilka dni przed kremem do depilacji. Dzień przed zabiegiem golimy włosy maszynką.
Sam zabieg polega na puszczaniu wiązki lasera, która emitowana jest poprzez głowicę przytykaną w czasie zabiegu do skóry. Jeśli wypalanie włosków sprawia ból, stosowany jest preparat znieczulający.
Skutki uboczne depilacji laserowej
Po zabiegu możliwe są powikłania i skutki uboczne. Najczęściej występuje zaczerwienienie skóry, szczególnie w okolicach mieszków włosowych. Opalanie w ciągu kilku tygodni po zabiegu może skutkować powstawaniem przebarwień. Przecieranie skóry tonikiem z alkoholem lub mycie jej antybakteryjnym mydłem lub żelem na bazie alkoholu może działać podrażniająco. Jeśli na skórze wystąpią rozległe podrażnienia, pęcherze lub przebarwienia, skontaktuj się z kosmetyczką lub dermatologiem. Dokładniejszych wskazówek dotyczących postępowania przed i po depilacji udzieli ci specjalista w czasie wywiadu przeprowadzonego przed zabiegiem.
Przeciwwskazania do depilacji laserowej
Zabieg depilacji laserowej nie powinien być wykonywany u kobiet w ciąży, cierpiących na choroby skóry, cukrzycę, padaczkę, alergię na światło, posiadających rozrusznik serca lub inne urządzenia, których pracę może zaburzać urządzenie emitujące wiązkę lasera. Ponieważ zabieg wiąże się z ryzykiem powstawania przebarwień, osoby o nietypowych problemach pigmentacyjnych lub o bardzo jasnych włosach i karnacji powinny z niego zrezygnować. Przeciwwskazaniem jest także choroba nowotworowa, leczenie antybiotykami lub lekami z retinolem oraz niektóre zabiegi kosmetyczne.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze