Jak działa farba do włosów?
ANGELIKA BOROWSKA • dawno temuArtykuł sponsorowany Garnier
Koloryzacja włosów to zabieg, po który chętnie sięgają panie, a coraz częściej także panowie. Pomaga on szybko i znacząco zmienić wizerunek lub zakryć postępujące procesy starzenia. Wystarczy dobór wymarzonego odcienia farby, aby szybko i trwale dokonać metamorfozy. Szeroki dostęp do kosmetyków koloryzujących sprawia, że taki zabieg można łatwo wykonać także w domu. Istnieje kilka typów produktów zmieniających kolor włosów, które różnią się od siebie sposobem działania.
Rodzaje produktów do koloryzacji włosów
W zależności od tego, w jakim celu i na jak długo chcemy zmienić kolor włosów, mamy do dyspozycji kilka opcji produktów koloryzujących. Innego kosmetyku użyjemy, jeśli zmiana ma być mniej inwazyjna i chwilowa, czy może trwała i znacząca albo ma dotyczyć jedynie delikatnej zmiany odcienia naturalnego koloru włosów. I tak na rynku dostępne są trwałe farby do włosów, produkty półtrwałe lub preparaty zapewniające koloryzację tymczasową. Jak działają poszczególne warianty?
Trwała farba do włosów – jak działa?
Z pomocą tego preparatu dokonamy zmiany, którą będziemy cieszyć się przez długie tygodnie, a w jej efekcie z czasem powstaną odrosty naturalnego koloru włosów. Permanentny rezultat zabiegu daje formuła odporna na zmywanie. Składa się ona z dwóch podstawowych składników, czyli środka zawierającego barwę (substancja alkalizująca) oraz utleniacza, pozwalającego na uwolnienie koloru. Środek alkaliczny otwiera zewnętrzną warstwę włosa, co pozwala na dotarcie barwnika i utleniacza do jego łodygi. Zachodzą w ten sposób reakcje chemiczne, które rozkładają naturalny barwnik, a jego miejsce zajmuje syntetyczny. Dzięki temu uzyskujemy dokładne pokrycie włosów nowym kolorem, w tym nawet tych najtrudniejszych do zabarwienia – włosów siwych.
Czym są półtrwałe produkty koloryzujące włosy?
Preparaty te nie wnikają w głąb struktury włosa, osadzają się jedynie na jego zewnętrznych łuskach. Nie zachodzą więc reakcje chemiczne rozbijające naturalny barwnik. Rezultat uzyskiwany przy pomocy takich substancji z czasem zanika. Farby półtrwałe nie są odporne na zmywanie, dlatego ich kolor wypłukuje się wraz z każdym umyciem włosów. Produkty działające w ten sposób najczęściej określa się jako tonery lub szampony koloryzujące.
Na czym polega tymczasowa koloryzacja włosów?
Produkty do koloryzacji tymczasowej mają najdelikatniejsze działanie, a co za tym idzie, najmniej trwałe efekty. Substancje osadzają się na zewnętrznej warstwie włosów, łatwo je zmyć, rezultaty zabiegu można usunąć już po jednym lub dwóch myciach. Taki efekt można uzyskać dzięki różnego rodzaju płukankom, żelom, szamponom czy sprayom.
Czy trwałe farby do włosów mogą być szkodliwe?
Przebadano wiele składników farb do włosów, aby zapobiec ich szkodliwemu działaniu. Wszystkie elementy składowe preparatów zostały dopuszczone na tej podstawie do użytku. Substancje, które nie zostały zbadane lub wykazały szkodliwość dla organizmu, zostały wycofane z obiegu kosmetycznego. Jedynym działaniem niepożądanym mogą być reakcje alergiczne. Występują one w zależności od nietolerancji danego organizmu na składniki produktów. Warto więc przed każdym zabiegiem wykonać test alergiczny, który należy powtarzać także przy produktach używanych w innym odcieniu od dobrze znanej firmy, ponieważ występują wówczas inne pigmenty w składzie.
Czy stosowanie farby przez kilka lat może osłabić włosy?
Trwałe produkty do koloryzacji włosów wnikają w ich strukturę. Nic więc dziwnego, że pojawiają się pytania o to, czy mogą one wpłynąć także na ich kondycję. Jeśli wybierzemy farbę do włosów, która w swoim składzie nie ma amoniaku, możemy być spokojni o stan włosów i skóry głowy. Preparaty pozbawione tej substancji nie wykazują właściwości wysuszających. Aby dodatkowo zadbać o pielęgnację włosów podczas koloryzacji, warto wybrać produkty wzbogacone o dodatkowe olejki. Skład pozbawiony amoniaku, a dodatkowo dopełniony o pielęgnujące preparaty, ma farba do włosów. Produkt ten zapewnia trwały kolor, pokrycie nawet siwych włosów oraz efekt lustrzanego blasku.
Artykuł sponsorowany Garnier
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze