Jak przyciemnić włosy?
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuJesienią wiele kobiet, podążając za modą, przyciemnia naturalny kolor włosów, aby dodać mu głębi i wyrazistości. Brązy i odcienie kasztanowe dodają charakteru, a czerń tajemniczości. Jednakże poza trwałymi farbami do włosów istnieje także mnóstwo naturalnych sposobów na przyciemnienie kosmyków.
Czy przyciemnianie szkodzi włosom?
Przyciemnianie włosów nie jest oczywiście tak szkodliwe jak ich rozjaśnianie, ale nie oznacza to, że stosowanie farby, szczególnie mającej w swoim składzie amoniak jest dla naszych włosów zdrowe. Coraz więcej osób decyduje się na powrót do naturalnych sposobów farbowania włosów. Prym wiodą oczywiście farby stworzone na bazie naturalnych składników. Wśród nich największą popularnością cieszy się henna, teraz dzięki specjalnym dodatkom dostępna w najróżniejszych odcieniach. Jest polecana szczególnie do włosów brązowych i czarnych, ponieważ nadaje im blask i wspaniały kasztanowy odcień. Jeśli zależy ci na delikatnym i naturalnym efekcie, wypróbuj domowe sposoby na przyciemnianie włosów. Są tanie i sprawdzone, ale wymagają cierpliwości i systematyczności.
Domowe sposoby na przyciemnienie włosów
Już w starożytności kobiety stosowały najróżniejsze płukanki i substancje pozwalające zmienić, pogłębić lub rozjaśnić naturalny kolor włosów. Nasze prababki i babki chętnie sięgały po wywar z łupin orzecha włoskiego oraz płukankę z kory dębu. Łupiny orzecha włoskiego (można także wykorzystać orzechy w całości) gotujemy w wodzie przez ok. 15 minut, aż do powstania pięknej, brązowej mikstury. Po ostygnięciu wywarem płuczemy umyte wcześniej włosy. Nie spłukujemy, aby naturalny barwnik mógł lepiej wniknąć we włosy. Do odciśnięcia wody z włosów użyj ciemnego ręcznika.
Podobnie zadziała wywar z kory dębu. Suszoną korę bez problemu kupisz w aptece. Gotujemy ją do czasu, aż powstanie ciemny wywar, który następnie przecedzamy i płuczemy nim włosy tak jak w przypadku wywaru z łupin orzechów włoskich.
Przyciemniająco zadziała także olejek rycynowy, wywar z szałwii (może być w postaci herbatek do zaparzania) oraz ocet jabłkowy zmieszany z wodą.
Zniszczone i ciemne włosy polubią płukanie w czarnej herbacie lub w kawie, które również mają działanie przyciemniające, a ponadto dostarczają im wielu wartościowych substancji.
Powyższe sposoby polecamy paniom o włosach w kolorze od średniego brązu do ciemnej czekolady. Posiadaczkom bardzo jasnych włosów raczej odradzamy eksperymenty z płukankami przyciemniającymi własnej roboty.
Aby uzyskać na włosach rudawy połysk, warto wypróbować płukankę z łupin cebuli lub z suszonych kwiatów nagietka. Podobnie jak w przypadku opisanych wyżej płukanek łupiny cebuli lub susz z kwiatów nagietka gotujemy przez ok. 15 minut do powstania rudawego wywaru, a po ostygnięciu polewamy nim umyte włosy.
Oczywiście nie należy liczyć, że po jednym zastosowaniu którejkolwiek z powyższych płukanek nasze włosy zmienią kolor. Należy uzbroić się w cierpliwość, systematycznie sporządzać przyciemniające mieszanki i płukać nimi czuprynę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze