Wiosenne porządki w kuchni - od czego zacząć?
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuChociaż codzienne dbanie o porządek w kuchni to podstawa, za większe zmiany organizacyjne zwykle zabieramy się dopiero na przełomie sezonów. Czas posegregować swoje ulubione produkty, zrobić miejsce na nowe i wprowadzić wiosnę do kuchni na dobre, nawet jeśli pogoda mówi coś zupełnie innego.
Zrób porządek w zimowych zapasach
Na pewno w twoich szafkach kuchennych nazbierało się sporo zapasów. Słoiczki z niedokończonymi konfiturami, dodatki do zimowych herbat lub inne produkty przygotowane zwykle na chłodniejszy sezon powinny być wykończone jak najszybciej. Kiedy zrobi się naprawdę ciepło, raczej nie sięgniesz po grzaniec czy herbatę z imbirem, dlatego postaraj się te rzeczy trzymać w szafkach na wierzchu, aby pamiętać o nich. Wszystko, co po terminie, wyrzuć.
Przyda się przegląd wszystkich szafek i szuflad
To nieuniknione, gdy przez jakiś czas miejsca te nie są sprzątane. Rozpocznij od najtrudniejszego, czyli segregowania artykułów spożywczych. Trzymaj makarony osobno w zamkniętych pojemnikach, do słoiczków przełóż przyprawy, a wtedy nie stracą swojego aromatu. Inne suche produkty, czyli mąki i kasze, również przechowuj w ten sposób. Jeśli boisz się, że i tak będzie w szafkach gromadził się brud, zainwestuj w specjalne maty kuchenne.
W szafkach przechowujemy również garnki, talerze i sprzęt do przygotowywania potraw. Spróbuj uporządkować je tak, aby było ci jak najwygodniej. Trzymaj w miejscach, do których masz łatwy dostęp wszystko to, czego potrzebujesz na co dzień. Sprzęty, naczynia i garnki, jakich używasz rzadko, umieść wyżej lub bardzo nisko. Nie zapomnij, aby puste szafki dokładnie umyć, np. wodą z octem. Nie używaj agresywnych środków tam, gdzie jest jedzenie.
Szuflady też potrafią być skarbnicą różnych niepotrzebnych rzeczy. Posegreguj je za pomocą specjalnych separatorów, lub stwórz je samodzielnie z niewielkich pudełek kartonowych, oklejonych ozdobnych papierem. Nie trzymaj bezpośrednio w szufladzie produktów, ponieważ będzie ci potem trudno wyczyścić ją, zwłaszcza gdy jest głęboka. Skorzystaj z maty, papieru woskowanego lub wspomnianych już pudełeczek.
Strefa przy zlewie kuchennym
W tym miejscu codzienne dbanie o odpowiedni wygląd i czystość strefy umywalki to podstawa. Pomogą w tym m.in. ociekacz na naczynia oraz ociekacz do sztućców. Nawet jeśli masz zmywarkę, zdarza się, że i tak trzeba posiłkować się gąbką z płynem. Wtedy niezastąpione są pomoce ułatwiające utrzymanie porządku. Sprawdź na przykład akcesoria do mycia naczyń od IKEA. Jeśli zależy ci na oszczędności miejsca, zainwestuj w wiszącą suszarkę do naczyń, a wtedy strefa blatu będzie wyglądała na jeszcze czystszą.
Co może ci się przydać?
- dozownik płynu do naczyń,
- sitko do zlewu,
- szczotka do zmywania wąskich szklanek,
- uchwyt na ręczniki papierowe,
- podkładka do suszenia naczyń.
Umyj piekarnik i lodówkę
Nie zapominaj o dużych sprzętach, których używasz pewnie dość często, ale czyszczenie zostawiasz na później. Piekarnik jest tutaj szczególnie ważny, ponieważ zwęglone resztki jedzenia pod wpływem temperatury nie będą miały dobrego wpływu na twoje zdrowie. Można zrobić to bez konieczności kupowania specjalnych preparatów. Wystarczy woda i ocet, a na trudniejsze zabrudzenia idealna będzie soda oczyszczona.
Nie zapominaj o gruntownym przeglądzie lodówki. Nowoczesne modele nie wymagają już rozmrażania, ale warto raz na jakiś czas umyć ją w środku. Wtedy też można sprawdzić, które produkty powinny powędrować do kosza. Jeśli chodzi o samo mycie, można robić to miksturą wody z odrobiną delikatnego płynu do naczyń lub z octem.
Zadbaj o blat kuchenny
Pewnie regularnie wycierasz blat na mokro i dbasz, aby nie było na nim niepotrzebnych przedmiotów. Z czasem jednak mimo wszystko gromadzą się tam różne artykuły spożywcze. W sezonie wiosennym nie będą ci potrzebne leżące na wierzchu imbirowe soki do herbaty czy czekolada do picia i podobne dodatki. Niech blat będzie pusty, a twoja głowa spokojna o porządek na nim.
Co zatem powinno znaleźć się na blacie?
Sprzęt codziennego użytku, czyli np. sokowirówka, jeśli każdego dnia pijesz soki. Być może zaczynasz śniadanie od smoothie bowl, wtedy więc niech będzie to blender. Dla każdego będą to inne urządzenia, dlatego warto prześledzić swój codzienny rytuał. Przyda się również stojak na noże. Miejsce dla kubków, sztućców i innych niepotrzebnych przedmiotów powinno być w szafce. Im mniej, tym lepiej.
Informacja prasowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze