Sposoby na upał
BEATKA • dawno temuUtrzymujące się na zewnątrzwysokie temperatury, mogą być przyczyną zasłabnięć i problemów z sercem. Dlatego osoby starsze, chorujące na serce lub cierpiące na choroby przewlekłe, powinny dowiedzieć się, który sposób na upał jest dla nich najbardziej wskazany. W okresie wakacji nagminne są również poparzenia słoneczne i zatrucia pokarmowe, a dodatkowe skoki ciśnienia lub nagłe zmiany temperatury powodują otępienie organizmu.
Wpływ upału na organizm
Kiedy temperatura na dworze przekracza 35° C, nasz organizm może mieć problemy z normalnym funkcjonowaniem. Najczęstsze reakcje na upał to:
- zasłabnięcia,
- poddenerwowanie i irytacja,
- problemy z koncentracją,
- poparzenia słoneczne,
- zatrucia pokarmowe,
- uczucie rozleniwienia,
- senność,
- częstsze popełnianie błędów,
- uczucie niepokoju.
Na nasze samopoczucie wpływają przechodzące fronty atmosferyczne, skoki ciśnienia, a także gwałtowne zmiany temperatury (jednego dnia panują nieznośne upały, a następnego temperatura gwałtownie spada). Badania wykazują, że podczas upałów dochodzi do większej liczby samobójstw. Upały negatywnie oddziałują na nasz ośrodkowy układ nerwowy i znacznie pogarszają stan psychiczny. Na dolegliwości zdrowotne skarżą się wówczas osoby w podeszłym wieku, chorujące przewlekle i mające kłopoty z sercem. Silne promieniowanie ultrafioletowe powoduje, że częściej dochodzi do poparzeń słonecznych.
Ochrona przed upałem
- Odpoczynek
Odpoczynek, jakkolwiek to brzmi, jest jednym z lepszych sposobów profilaktycznych zalecanych zwłaszcza osobom z problemami sercowymi. Wysokie temperatury i skoki ciśnienia powodują obkurczenie naczyń krwionośnych. Konsekwencje tego mogą być poważne – niedokrwienie mózgu, utrata przytomności. Z kolei rozszerzone naczynia krwionośne przy skórze i niższe ciśnienie powodują, że serce potrzebuje więcej tlenu. Osoby z problemami sercowymi nie powinny zmuszać się do wysiłku i wychodzić na dwór, gdy na zewnątrz panuje upał, bowiem bezpieczniej jest dla nich w chłodnych pomieszczeniach. Chorzy na serce mogą wychodzić z domu rano lub wieczorem, czyli wtedy, gdy nasłonecznienie jest znacznie mniejsze.
- Picie wody
W upalne dni należy spożywać dwa razy więcej wody niż zwykle. Dotyczy to zwłaszcza osób po zawałach i cierpiących na choroby niedokrwienne serca. Odpowiednia woda powinna być wzbogacona o mikroelementy. Magnez i potas wpływają na kurczliwość serca i chronią przed zaburzeniami rytmu serca. Dostarczanie napojów do organizmu jest też ważne z powodu zwiększonej potliwości. Wraz z potem nasz organizm pozbywa się szkodliwych produktów przemiany materii. Pocenie służy też utrzymaniu stałej temperatury. Nadmierna potliwośćpowoduje, że poziom wody w organizmie się obniża, osocze staje się bardziej zagęszczone, a dopływ krwi do serca się zmniejsza. Nawadnianie organizmu jest też szczególnie zalecane osobom chorym na kamicę nerkową, gdyż zagęszczony mocz może prowokować powstawanie kamieni nerkowych.
- Zwiększenie wilgotności pomieszczeń
Inaczej sprawa wygląda, gdy chorzy skarżą się na niewydolność krążenia i nadciśnienie tętnicze. Osoby te powinny ograniczyć wypijane dodatkowo płyny do 0,5 litra. W ich wypadku może się zdarzyć tak, że w ciągu tygodnia ich masa zwiększy się o półtora kilograma. W takiej sytuacji nie mogą zwiększać ilości wypijanych płynów. Powinni za to zadbać o wilgotność pomieszczeń, w których przebywają. W sklepach dostępne są odpowiednie nawilżacze. Pomocne też będzie wieszanie mokrych ręczników lub prześcieradeł. W wypadku nadciśnienia tętniczego zaleca się picie słonej wody i jedzenie słonych pokarmów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze