Zmień dietę. To co jesz, nie wpływa na płodność
DANUTA CAPIGA • dawno temuSposób odżywiania odgrywa istotną rolę w regulacji płodności zarówno kobiet jak i mężczyzn. Proste zmiany w stylu życia nie tylko poprawiają ogólny stan zdrowia, ale również mogą pozytywnie wpłynąć na płodność jak i na bezpieczny przebieg ciąży.
Sposób odżywiania odgrywa istotną rolę w regulacji płodności zarówno kobiet jak i mężczyzn. Proste zmiany w stylu życia nie tylko poprawiają ogólny stan zdrowia, ale również mogą pozytywnie wpłynąć na płodność jak i na bezpieczny przebieg ciąży.
— Organizm kobiety musi być przygotowany na ciążę, chronić go powinny witaminy i minerały. Wpływają one zarówno na poziom hormonów, rozwój dziecka, ale także samo zapłodnienie – przekonuje dietetyk kliniczny Małgorzata Pelikan z 4Health.
Składniki, które powinno się wprowadzić do diety to m.in. bioflawonidy, minerały (żelazo, selen, magnez, cynk), nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy C, D i z grupy B.
Witaminy z grupy B pełnią niezwykle ważną rolę w podziałach komórkowych i przemianach hormonalnych, dlatego są ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka oraz dla przebiegu ciąży.
Jeszcze przed zajściem w ciążę należy pomyśleć o dostarczeniu do organizmu odpowiedniej ilości kwasu foliowego, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Kwas foliowy znajduje się przede wszystkim w zielonych warzywach liściastych, szparagach, papai, brokułach, w wątróbce wołowej i drobiowej, a także w gotowanych jajach. Lekarze zalecają też zażywanie preparatów z kwasem foliowym, gdyż trudno pokryć jego dzienne zapotrzebowanie naturalnie.
Inne witaminy z grupy B, a także witamina C i E mogą wspomagać płodność. Witamina E jest niezbędna do rozwoju komórki jajowej oraz jej zapłodnienia w macicy. Witamina C wspomaga krążenie krwi w macicy i łożysku, sprzyjając rozwojowi zarodka.
Cynk jest odpowiedzialny za regularność cyklu miesiączkowego i gotowość kobiety do zajścia w ciążę.
Żelazo zapobiega niedokrwistości. Jego niedobór może ograniczyć wzrost płodu i jest też konieczne do prawidłowego funkcjonowania komórki jajowej i zarodka. Przed niepłodnością owulacyjną najlepiej chroni żelazo zawarte w owocach i warzywach (burak, korzeń pietruszki, suszone morele i orzechy, rośliny strączkowe) oraz suplementy diety.
Dzienne zapotrzebowanie na magnez jest dość wysokie, w ciąży wzrasta około 35%. Niedobory selenu mogą powodować powikłania ciąży, doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.
Należy pamiętać, że dieta przyszłej matki przed i w czasie ciąży może mieć znaczenie przez całe życie dziecka. Racjonalne odżywianie zapewnia prawidłowy przebieg ciąży, warunkuje pomyślną laktację i wpływa na zdrowie kobiety po połogu.
Źródło: informacja prasowa Martyna Dyszka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze