Jakie płatki wybrać na śniadanie?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuŚniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, dlatego warto wybrać nie tylko to, co smaczne, ale przede wszystkim zdrowe. Płatki, które już od ponad 30 lat obecne są w polskich sklepach, zawierają dużo witamin i składników mineralnych. Ich różnorodność sprawia, że często zastanawiamy się, po które z nich sięgnąć. Co powinniśmy wiedzieć o płatkach, zanim zdecydujemy się na ich zakup?
Rodzaje płatków śniadaniowych:
Owsiane - są bogatym źródłem błonnika. Porcja 100 g płatków owsianych zawiera tylko 60 kalorii, 6,9 g błonnika, witaminy E, B oraz żelazo, cynk i potas, co sprawia, że stanowią one składnik wielu diet odchudzających. Ich zaletą jest usprawnienie przemiany materii, co przyczynia się do oczyszczenia organizmu z toksyn. Ponadto pomagają obniżyć poziom cholesterolu oraz unormować poziom cukru we krwi. Należy jednak pamiętać o zjadaniu codziennie łyżki płatków z dodatkiem chudego mleka. Uważać trzeba na ich działanie zasadotwórcze, dlatego zalecane jest spożywanie płatków z mlekiem oraz produktami mlecznymi.
Kukurydziane - zawierają błonnik (w 100 g 6,6 g błonnika) oraz selen, potas, witaminę A. Są lekkostrawne, a przede wszystkim nie zawierają glutenu.
Jęczmienne - zapobiegają zaparciom, wzdęciom, bólom brzucha, które towarzyszą zaburzeniom trawienia. Ma na to wpływ zawartość błonnika (w 100 g aż 9,6 g). W związku z tym często zaleca się ich spożywanie w problemach z niestrawnością. Stanowią także bogate źródło białka i węglowodanów. Ich zaletą jest niewielka ilość tłuszczu.
Jaglane - zawartość witamin z grupy B wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a kwas krzemowy wzmacnia paznokcie, włosy oraz wygładza cerę. Inne składniki to witamina E, wapń, potas i fosfor.
Gryczane - zawierają magnez, żelazo, witaminę E, witaminy z grupy B oraz wapń. Lizyna i leucyna zawarte w gryce doskonale wpływają na pracę mózgu, a białko pozyskane z gryki jest łatwiej przyswajalne od białek innych zbóż.
Crunchy - to mieszanina różnych płatków. Smakosze znaleźć w nich mogą karmel, rodzynki, morele, banany, orzechy, ziarna słonecznika i wiórki kokosowe. Niektóre z nich wzbogacone są cukrem brązowym, trzcinowym zamiast cukru oczyszczonego. Ich niewątpliwym walorem jest smak. Cena tego smaku jest jednak dość kosztowna, bo porcja 100 g to aż 450 kcal. Należy więc uważać, aby zbyt częste ich jedzenie nie przyczyniło się do powstania fałdek tłuszczu.
Musli - posiłek składający się z płatków pszennych, kukurydzianych, żytnich, jęczmiennych lub owsianych z dodatkiem siemienia lnianego, ziaren sezamu, pestek dyni, słonecznika, rodzynek, orzechów, migdałów oraz suszonych owoców. Jest to smaczne danie śniadaniowe, ale podobnie jak w przypadku crunchy bardzo kaloryczne (100 g to około 400 kcal).
Najbardziej wartościowe są płatki z pełnego ziarna. Kupując, warto zwrócić uwagę na zawartość błonnika (co najmniej 5 g) oraz cukru (do 12 g). Im więcej, tym lepiej. Uważać jednak należy na cukier. Występuje on także w płatkach, w których składnikami są kandyzowane owoce, dlatego najlepiej wybrać te z suszonymi rodzynkami lub śliwkami. Sięgając w sklepie po płatki, dobrze byłoby przeczytać informacje na opakowaniu. Tłuszcze trans, mleko w proszku, sól, konserwanty, emulgatory, sztuczne barwniki i aromaty z całą pewnością nie są zdrowe.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze