Jak być bardziej cierpliwą?
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuW dzisiejszych czasach wszystko mamy na wyciągnięcie ręki – zakupy robimy w Internecie, informacje uzyskujemy za pomocą smartfona, a seriale i filmy oglądamy wtedy, gdy tylko mamy na to ochotę, a nie wtedy, gdy nadawane są w telewizji. Skutkiem ubocznym takiego stylu życia jest utrata cierpliwości. W wielu sytuacjach życia codziennego nie potrafimy czekać – wystarczy przyjrzeć się kierowcom stojącym w korku. Tymczasem cierpliwość jest zdolnością, która pomoże ci zbudować lepsze relacje z otoczeniem i ukoić skołatane nerwy. Jak ją wypracować?
Ćwiczenia wyobraźni
Wyobraź sobie sytuację, w której zwykle tracisz cierpliwość – np. długą kolejkę do kasy – i siebie z uśmiechem na twarzy i pozytywnym nastawieniem. Dodaj pocieszające stwierdzenie, takie jak: „czekając, przeczytam ulubione czasopismo”. Twój mózg odbierze to wyobrażenie jako rzeczywiste zdarzenie, co w przyszłości ułatwi ci zachowanie cierpliwości w podobnej sytuacji.
Warto od czasu do czasu odwrócić uwagę od problemów życia codziennego – pośnić na jawie lub wyobrazić sobie przyjemną sytuację. W ten sposób wypracować można większą cierpliwość. Jeżeli nie możesz oderwać myśli od spraw zawodowych, wykonaj proste ćwiczenie – przełóż kamyk z jednej kieszeni do drugiej. Pozwoli ci to choć przez chwilę znaleźć wytchnienie od problemów.
Ćwiczenia umysłu
Masz przed sobą ważne spotkanie, tymczasem jak na złość tkwisz w korku, kolejce w sklepie lub zacięły ci się drzwi? W takiej sytuacji nietrudno o utratę cierpliwości czy wręcz panikę. Zadaj sobie pytanie o najgorszy możliwy scenariusz – co się stanie, gdy się spóźnisz. Następnie pomyśl, czy jest coś, co pomoże ci uniknąć tego scenariusza. Być może wystarczy wykonać telefon lub wysłać wiadomość o możliwym spóźnieniu.
Aby uzyskać większy spokój, zwolnij. Gdy nieustannie gdzieś pędzisz, twoje ciało uwięzione zostaje w tym trybie. Tymczasem większość dorosłych nie czuje się dobrze, żyjąc w pośpiechu, który jest jeszcze bardziej szkodliwy dla dzieci. Zamiast pędzić do pracy na złamanie karku, włącz ulubiony relaksacyjny kawałek i zwolnij. Jeżeli jesteś wiecznie spóźniona, zmień rozkład dnia – ulgę przyniesie ci kilka minut przerwy między poszczególnymi zadaniami lub rezygnacja z niektórych pozycji na liście. Czasem warto także wstać 10 minut wcześniej.
Ćwiczenia ciała
Wiele osób twierdzi, że pomocna w uzyskaniu większej cierpliwości jest medytacja. Jedno z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Yale dowiodło, że ta metoda relaksacyjna pozwala na wyłączenie części mózgu związanych z niepokojem.
Jednym z najstarszych, ale i najskuteczniejszych sposobów na uwolnienie napięcia jest opuszczenie ramion, zamknięcie oczu i wykonanie serii głębokich wdechów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze