Wady i zalety diety kapuścianej. Poznaj efekty oraz przykładowy jadłospis
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temu • 2 komentarzeDieta kapuściana pozwala na zrzucenie nawet 5 kilogramów w zaledwie tydzień. Jest prosta w przygotowaniu i tania, a dzięki niej szybko poczujesz się syta. Choć jest niezwykle monotonna i nudna, to jednak efekty końcowe na pewno cię zadowolą. Tygodniowa dieta kapuściana całkowicie wystarczy, aby pozbyć się nadprogramowych kilogramów.
Dieta kapuściana idealnie sprawdzi się jako pomysł na odchudzanie, kiedy borykasz się z niewielką nadwagą. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju diety jest fakt, że za każdym razem, gdy poczujesz głód sięgasz po zupę kapuścianą, która momentalnie cię nasyci. Oczywiście, w całym jadłospisie diety kapuścianej znajdziesz także kilka urozmaiceń owocowych i warzywnych. Poniżej znajdziesz szczegóły dotyczące diety "prezydenckiej".
Zasady diety kapuścianej
Możesz stosować dietę kapuścianą wyłącznie przez 7 dni. Podstawową potrawą w tego typu diecie jest zupa kapuściana, którą możesz spożywać w nieograniczonych ilościach. Początkowo, czyli przez pierwsze 3 dni możesz jeść także niektóre owoce i warzywa, natomiast 4 dnia pojawia się koktajl mleczno-bananowy, natomiast w ostatnich dniach dopuszczalne są niewielkie ilości mięsa, ryby czy ryżu. W trakcie całej diety kapuścianej musisz pić bardzo dużo wody, nawet 2 litry każdego dnia. Chcąc wspomóc działanie oczyszczania organizmu w trakcie diety kapuścianej, możesz również wypijać herbaty ziołowe. Najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju napary: z mniszka lekarskiego, karczocha lub morszczyna.
Główne zalety diety kapuścianej
Pierwszą zaletą, którą od razu się zauważa jest jej prostota, o czym było już wspomniane powyżej. Składniki potrzebne do wykonania zupy kapuścianej oraz inne produkty są łatwo dostępne i na pewno większość z nich masz w swojej kuchni. Oprócz wykonania zupy, tak naprawdę nie musisz w ciągu tygodnia spędzać zbyt dużo czasu na gotowaniu. Zasady diety kapuścianej są proste i łatwe do zapamiętania, dlatego szybko się do nich dostosujesz. Bogata w minerały kapusta zapewni ci uzupełnienie niektórych składników odżywczych w trakcie trwania diety. Skuteczność diety kapuścianej zależy od tego, czy będziesz skrupulatnie przestrzegać menu i zasad. Dieta będzie wówczas skuteczna, ale pamiętaj, że na samym początku stracisz nadmiar wody z organizmu.
Najczęstsze skutki uboczne diety kapuścianej
Choć skuteczność i praktycznie błyskawiczne efekty diety kapuścianej na pewno zachęcą wiele osób do jej stosowania, to jednak nie wolno zapominać o wadach. Stosując dietę kapuścianą odrzucasz inne wartościowe produkty, dlatego też jej długotrwałe stosowanie może skończyć się niedoborami witamin. Niska kaloryczność diety kapuścianej może spowodować negatywne samopoczucie: ból głowy, osłabienie czy ból brzucha. Niestety efekty diety kapuścianej są bardzo krótkotrwałe, ponieważ po powrocie do normalnego odżywiania możesz poczuć niechciany efekt jo-jo.
Dieta kapuściana i przepis na zupę
Podstawowym daniem w diecie kapuścianej jest zupa z głównego warzywa. Ugotowaną zupę należy spożywać każdego dnia diety – za każdym razem, gdy odczujesz głód. Kapusta jest warzywem o bardzo malej ilości kalorii, lecz jednocześnie posiadającym wielkie bogactwo witamin i wszelkich minerałów. Najlepiej, gdy ugotujesz sporą porcje zupy kapuścianej, aby wystarczyła na kilka dni.
Składniki na zupę:
- 1 główka kapusty;
- 5 pomidorów;
- 2 papryki;
- 3 duże cebule;
- seler naciowy;
- 3 litry wody;
- przyprawy – 2 liście laurowe, kilka ziarenek ziela angielskiego, ziarenka pieprzu, chili, kminek, majeranek ( nie można używać soli!).
Poszatkuj kapustę, a pozostałe warzywa pokrój w kostkę. Warzywa (oprócz pomidorów) przełóż do garnka, zalej wodą i gotuj. Po 10 minutach dołóż pomidory i gotuj aż wszystkie składniki zmiękną.
Przykładowe menu diety kapuścianej
Dzień 1:
- śniadanie – zupa kapuściana i filiżanka kawy;
- drugie śniadanie – dowolne warzywa;
- obiad – zupa kapuściana i herbata;
- podwieczorek – owoc;
- kolacja – sok owocowy i leczo warzywne.
Dzień 2:
- śniadanie – sałatka z warzyw;
- drugie śniadanie – dowolne warzywa (bez groszku, fasoli i kukurydzy);
- obiad – zupa kapuściana;
- podwieczorek – surówka;
- kolacja – 2 pieczone ziemniaki z masłem.
Dzień 3:
- śniadanie – zupa kapuściana i herbata;
- drugie śniadanie – owoce;
- obiad – sałatka z warzyw;
- podwieczorek – owoc;
- kolacja – zupa kapuściana.
Dzień 4 – tego dnia musisz wypić 8 szklanek wody i 8 szklanek chudego mleka:
- śniadanie – zupa kapuściana i filiżanka kawy;
- drugie śniadanie – banan;
- obiad – zupa kapuściana i herbata;
- podwieczorek – banan;
- kolacja – koktajl mleczno-bananowy.
Dzień 5:
- śniadanie – zupa kapuściana i herbata;
- drugie śniadanie – dowolne warzywa;
- obiad – duszone warzywa i chuda ryba;
- podwieczorek – zupa kapuściana;
- kolacja – pieczone pomidory.
Dzień 6:
- śniadanie – zupa kapuściana i filiżanka kawy;
- drugie śniadanie – owoc;
- obiad – gotowana wołowina i surówka z kapusty oraz kiełków;
- podwieczorek – warzywa gotowane na parze;
- kolacja – zupa kapuściana.
Dzień 7:
- śniadanie – zupa kapuściana i filiżanka kawy;
- drugie śniadanie – sałatka warzywna;
- obiad – ryż z warzywami;
- podwieczorek – owoc;
- kolacja – zupa kapuściana.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze