Herbaty ziołowe
KAROLINA • dawno temuZmaganie się z jakimikolwiek schorzeniami nie należy do przyjemności. Zgodnie ze znanym powiedzeniem lekarstwa nie mają smakować, a leczyć. Istnieje jednak smaczny i aromatyczny sposób na wspomaganie organizmu w walce z chorobą. Prostym i znanym od stuleci rozwiązaniem jest picie różnych herbat ziołowych o nieraz zadziwiających właściwościach. Jeżeli nie wiesz, jakie napary z ziół powinieneś pić chorując na grypę lub nieżyt żołądka, przeczytaj poniższy artykuł.
Zioła i ziołolecznictwo
Zioła to pojęcie dość szerokie, dlatego też przed wskazaniem roślin, z jakich można uzyskiwać lecznicze napary, należy je zdefiniować i uściślić. Otóż do ziół zaliczane są trzy grupy roślin. Pierwszą z nich stanowią rośliny lecznicze, drugą przyprawowe, a trzecią olejkodajne. Nie jest to podział całkowicie rozłączny, ponieważ część roślin leczniczych używana jest także w aromaterapii i wykorzystywana w przemyśle perfumeryjnym. Podobnie powszechnie stosowane w kuchni przyprawy jak bazylia, lawenda albo mięta mogą być dodatkiem do leczniczych mieszanek. Mówiąc o ziołach i ziołolecznictwie, mamy na myśli te rośliny, których przyjmowanie wywiera pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Należą do nich: zielona herbata, czerwona herbata, napar z mięty, melisy i żeń-szenia.
Napary z ziół
Największą popularnością ciszy się w ostatnim czasie zielona herbata, która jest znanym źródłem antyoksydantów, zatem służy opóźnieniu procesu starzenia się skóry. Napar z niej przyrządzony powinien być także pity w trakcie diety odchudzającej, bowiem nie tylko przyspiesza spalanie tłuszczu, lecz także usuwa z organizmu liczne toksyny.
Czerwona herbata posiada zbliżone właściwości do jej zielonej odmiany. Oprócz tego w znacznym stopniu wspomaga pracę wątroby i pobudza procesy trawienne, powodując zmniejszenie ilości wchłanianego tłuszczu.
Działanie herbaty miętowej jest znane wszystkim niemal od wczesnego dzieciństwa. Często jednak zapominamy, że napary z mięty łagodzą niestrawności i przynoszą orzeźwienie w upalne dni.
Jeżeli żyjesz w ciągłym stresie i nie masz czasu na relaks, napij się herbaty jaśminowej. Napar z niej przyrządzony zachwyci wspaniałym aromatem, a zawarte w niej substancje obniżą ciśnienie krwi i zapobiegną powstawaniu niektórych odmian raka.
Stany depresyjne, bezsenność i nerwicę złagodzi natomiast napar z melisy. Poza tym działa on antywirusowo i przeciwbakteryjnie, przez co jest nieocenionym elementem niemal każdej kuracji. Poza tym melisa to również roślina wykorzystywana podczas przyrządzania sałatek, którym nadaje świeży cytrynowy posmak.
Herbata z hibiskusa to świetny pomysł na rozgrzanie ciała w deszczowe wieczory. Napar przyrządzony ze wspomnianego kwiatu wspomaga bowiem odporność organizmu, dostarcza duże ilości witaminy C i soli mineralnych.
Wskazane powyżej herbaty ziołowe stanowią tylko niewielki udział w całej różnorodności roślin leczniczych, z jakich można przygotować napary. Herbaty świata mają jeszcze wiele nieodkrytych przez nas smaków, aromatów i właściwości, z których warto korzystać i w ten sposób ograniczyć nadmierną ilość lekarstw lub suplementów diety.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze