Właściwości czekolady
BEATKA • dawno temuSłodycze dla dzieci to posiłek, na który na pewno nie trzeba dzieci długo namawiać. Czekolada zajmuje wysokie miejsce w rankingu najbardziej ulubionych słodyczy. Na temat czekolady narosło wiele mitów. Wyroby z czekolady cieszą się mimo tego niesłabnącą popularnością. Czekolada jest prezentem, który zawsze ucieszy. Warto pilnować tego, by dzieci nie ogarnęło czekoladowe szaleństwo.
Zalety czekolady
Czekolada to niemalże pokarm bogów. W skład czekolady wchodzi wiele substancji mających pozytywny wpływ na nasze zdrowie. W jednej tabliczce czekolady znajduje się aż 20% zalecanej dziennej ilości wapnia i magnezu. Poza tym w czekoladzie znajduje się duża ilość miedzi, żelazo, witaminy z grupy B (B6, B2, B3, B12), A, E, tłuszcz roślinny, teobromina, flawonoidy.
Miedź zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego, żelazo wspomaga produkcję czerwonych krwinek (czerwone krwinki transportują tlen do wszystkich komórek naszego organizmu, dzięki czemu jest on lepiej dotleniony). Tłuszcz roślinny niszczy zły cholesterol (zły cholesterol bywa powodem wylewu). Teobromina wpływa korzystnie na pracę nerek i aktywizuje układ nerwowy.
Czekolada jest pokarmem wysokoenergetycznym. Żołnierze, astronauci, himalaiści i alpiniści, doceniając zalety czekolady, biorą ją na każdą wyprawę. Czekolada daje zapasy energii i podtrzymuje przy życiu w sytuacjach kryzysowych.
Nie od dziś wiadomo, że zjedzenie czekolady powoduje uczucie szczęścia i przyjemności. Zjedzenie kilku kostek czekolady powoduje wzrost poziomu serotoniny i endorfiny w mózgu. Dzięki temu poprawia humor, samopoczucie, a także samoocenę dzieci. Czekolada zapobiega depresji u dzieci.
Wbrew powszechnej opinii czekolada nie powoduje zaparć u dzieci, nie jest też niestrawna. Przeciwnie, czekolada jest łatwa do trawienia. Problem mają jedynie osoby cierpiące na niestrawność. Skład czekolady nie utrudnia perystaltyki jelit, a nawet jej sprzyja.
Wady czekolady
Przejadanie się czekoladą, podobnie jak innymi pokarmami, może wyrządzić szkodę organizmowi. W czekoladzie znajduje się dużo tłuszczów. Nadmiar czekolad może więc doprowadzić do nadwagi u dzieci. Poza tym po czekoladzie wzrasta poziom cukru we krwi. Czekolada nie jest polecana osobom cierpiącym na niewydolność nerek, choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę.
Istnieje możliwość zbytniego przyzwyczajenia się do czekolady, zjawisko przypomina uzależnienie. Dotyka ona osób, które regularnie spożywają duże ilości czekolady. Może dochodzić również do „narkotyzowania” się czekoladą. Żeby doszło do tego, osoba ważąca około 60 kilogramów powinna zjadać codziennie co najmniej 11 kilogramów czekolady. Jest to jednak niemożliwe do wykonania.
Czy czekolada wywołuje próchnicę u dzieci? Za psucie zębów odpowiedzialne są różne czynniki. Głównym powodem jest brak higieny jamy ustnej i zębów. Regularne mycie zębów chroni przed próchnicą. Czekolada gorzka, jak się okazuje, w porównaniu do innych słodyczy najmniej szkodzi zębom. W kakao znajdują się bowiem substancje bakteriobójcze. Niektóre osoby zauważają u siebie pogorszenie cery i nasilenie trądziku po zjedzeniu czekolady. Badania jednak nie potwierdzają tej zależności.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze