Jak z nim o tym rozmawiać?
PAULA • dawno temuLiczba Polaków cierpiących na zaburzenia erekcji wzrosła w ciągu ostatniego dziesięciolecia o ponad milion. O tych niepokojących danych donoszą badania przeprowadzone przez Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej. Co więcej, liczba ta będzie wzrastać.
Przyczyną impotencji jest tryb życia, jego coraz większe tempo, pracoholizm, nałogowe palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, leków, depresja, stres, coraz mniej czasu na przebywanie z partnerką i wspólny odpoczynek w ciągu tygodnia. Zaburzenia erekcji mogą być także objawem rozwijającej się choroby dotyczącej innego układu, dlatego niezbędna jest konsultacja lekarska. Branie leków bez recepty może wówczas jedynie zatuszować problem.
„Wszystko przez ciebie!”
Częstą konsekwencją zaburzeń wzwodu jest poczucie winy u obojga partnerów. On obwinia siebie, że zawiódł, że się nie sprawdza jako mężczyzna. Obawia się dalszych niepowodzeń, unika kontaktów seksualnych. W rezultacie tworzy się mechanizm błędnego koła. Kobiety z kolei podejrzewają siebie o nieatrakcyjność.
Ten często spotykany schemat reakcji jest błędny ponieważ żadne z partnerów nie powinno nikogo obwiniać. Okresowe zaburzenia erekcji są zjawiskiem normalnym i mogą się przytrafić każdemu, ważne jest aby zacząć je leczyć.
Wizyta u lekarza pomoże zdiagnozować problem. Jeśli ich podłożem są czynniki psychiczne np. stres, przeciążenie, urazy z przeszłości konieczna może okazać się psychoterapia. Warto widzieć, że zaburzenia erekcji mogą być zwiastunem innej choroby.
Co mogę zrobić?
Istotnie, dużo zależy od reakcji kobiety na pojawienie się trudności seksualnych u partnera. Jej zachowanie może zarówno eliminować zaburzenia jak i je pogłębiać. Dlatego przed zbliżeniem może zadbać o miejsce i atmosferę sprzyjającą rozluźnieniu. Przekonać partnera, że inny rodzaj stymulacji jest dla niej również satysfakcjonujący.
Mężczyźni dużo trudniej wyrażają swoje uczucia niż kobiety, dlatego wielu z nich w sytuacji zaburzeń erekcji może w ogólnie nie chcieć rozmawiać na ten temat, reagować złością. Mimo wszystko warto zachęcić partnera do szczerej rozmowy. Zapewnić go o swojej trosce i zrozumieniu, zaproponować wizytę u lekarza.
W żadnym wypadku nie należy wykorzystywać problemów z erekcją jako argumentów w kłótni. Wyśmiewanie czy żartowanie z tego powodu jest dla mężczyzny szczególnie bolesne. Zaburzenia wzwodu mogą być również wynikiem nakłaniania do nieakceptowanych przez partnera zachowań seksualnych, porównywania go z poprzednimi partnerami czy żartowania z wielkości członka. Jeśli pojawiają się trudności we wzajemnej komunikacji w związku, lekarz może zachęcić do skorzystania z terapii partnerskiej. Akceptacja i zachęta ze strony partnerki na taką formę leczenia będzie wówczas dodatkowym wsparciem dla mężczyzny.
Pamiętaj:
- Nie wyśmiewaj partnera i nie wykorzystuj problemów z erekcją jako argumentu w kłótni
- Zastanów się czy twoje zachowanie na pewno nie rani partnera np. czy nie porównujesz go z innymi mężczyznami
- W sytuacji intymnej spróbuj zaskoczyć czymś partnera, urozmaicić życie seksualne
- Jeśli podejrzewasz, że problemy z erekcją są wynikiem złego stylu życia postaraj się pomóc partnerowi w zmianie nawyków na lepsze, ograniczeniu bądź rzuceniu palenia itp.
- Zachęć partnera do wizyty u lekarza
Źródło:jejZdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze