Jak się motywować?
KAROLINA • dawno temuChyba można zaryzykować stwierdzenie, zgodnie z którym w każdym człowieku drzemie choć odrobina lenistwa. Osoby, które nie pozwalają sobie na chwilowe odetchnięcie, z reguły określane są mianem chorych, jak dzieje się to chociażby w przypadku pracoholików. Nie ulega zatem wątpliwości, że odpoczynek jest jak najbardziej wskazany. Z odwrotną sytuacją mamy do czynienia, gdy pozwalamy sobie na zbyt duże lenistwo odnoszące się do wielu dziedzin życia. Co wówczas możemy zrobić, by być gotowym do działania? I tak pojawia się problem motywacji, coraz częściej analizowany zwłaszcza przez pracodawców, którzy chcą w jak najlepszy sposób zarządzać czasem i siłą pracowników, by byli oni jak najbardziej wydajni. Jednakże pojęcie motywacji możemy odnieść do życia nie tylko zawodowego, lecz także prywatnego. Przecież chęć zrzucenia kilku zbędnych kilogramów albo próba spełnienia najskrytszych marzeń także wymagają od nas chęci do działania. Poświęć chwilę i przeczytaj poniższy artykuł, w którym znajdziesz informacje na temat metod motywacji, a także tego, co zrobić, by zmotywować się do pracy.
Metody motywacji
Jak już wspomniano, zdarza się, że zaczyna nam brakować motywacji do działania. Jest to zjawisko jak najbardziej naturalne, jednak wielu specjalistów twierdzi, że przełamanie chwilowego kryzysu, na przykład w odchudzaniu, pozwoli nam wzmocnić nasze postanowienia i gotowość do działania. Psychologia motywacji wskazuje, że takie małe zwycięstwa potrafią być bardzo korzystne. Jakie metody motywacji wyróżnia się? Obok różnego rodzaju ćwiczeń na motywację, których przykłady zostaną zaprezentowane w dalszej części artykułu, wskazuje się kilka podstawowych rodzajów motywacji. Po pierwsze możemy mówić o motywacji zewnętrznej oraz wewnętrznej. W pierwszym przypadku polega ona na próbie wywarcia na nas oddziaływania przez inną osobę, podczas gdy motywacja wewnętrzna jest swoistym rodzajem pracy nad sobą. Inny podział wskazuje na to, że zupełnie odmienny charakter mogą mieć dopływające do nas bodźce. Z jednej strony mamy do czynienia z pochwałami i dobrym słowem, z drugiej natomiast do działania motywuje nas groźba czy kara. Jak się zmotywować do pracy? Jaki rodzaj motywacji jest najskuteczniejszy?
Jak się zmotywować do pracy?
Trudno jest znaleźć jeden uniwersalny sposób motywowania, który będzie zawsze działał. W dużej części od tego, czy potrafimy się zmotywować zależy nasz typ charakterologiczny czy osobowość. Niektórym z nas wystarczy, że pomyślimy o niedługim skończeniu pracy, by nabrać więcej energii do działania, podczas gdy innych nie motywuje nawet perspektywa utracenia zajmowanego stanowiska.
Jednym z najczęściej proponowanych ćwiczeń motywacji jest próba określenia celu, do jakiego zamierzamy dążyć, a także środków, których do jego osiągnięcia użyjemy. Oprócz tego dobrze jest również określić choćby w przybliżeniu czas, w jakim założony cel zrealizujemy. Bardzo istotne jest, aby całe działanie rozbić na mniejsze etapy, by cieszyć się każdym, nawet najmniejszym sukcesem. Warto także często przypominać sobie, dlaczego działanie jest tak ważne i czemu je podejmujemy, co możemy zrobić poprzez chociażby zerkanie na naszą kartkę z określonym celem. Jeżeli natomiast nie możemy się skupić, dobrze jest postarać się wyeliminować wszystkie niepotrzebne bodźce.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze