Witamina D dla dzieci
BEATKA • dawno temuWitamina D to jedna z podstawowych witamin, niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Organizm ludzki sam nie suplementuje witamin, dlatego należy dostarczać je z dietą dziecka. Jakie zalety ma witamina D? Wzmacnia ona zęby i wpływa korzystnie na kości, usprawnia system nerwowy, skórę i poprawia odporność. Zbyta mała ilość witaminy D powoduje krzywicę.
Dawkowanie witaminy D
Niemowlęta karmione mlekiem matki mogą cierpieć na niedobory witaminy D. Mleko matki nie zawiera zbyt dużo ilości tej witaminy. Kobiety karmiące piersią powinny ją suplementować. Dzieciom można ją podawać w kroplach. Zapotrzebowanie dzieci na witaminę D to 400 jednostek dziennie. Norma ta jest prawidłowa dla dzieci urodzonych o czasie i nie mających problemów zdrowotnych. U wcześniaków zapotrzebowanie na witaminę D zwiększa się nawet dwukrotnie.
Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym rzadziej mają problemy z niedoborem witaminy D. Większość mieszanek dla dzieci jest wzbogacona o tę witaminę. Oczywiście ostateczne wskazania ustala lekarz. Pediatra zaleci przyjmowanie dodatkowej witaminy D lub przepisze inne mleko modyfikowane. Dzieci, które są karmione zarówno mlekiem matki, jak i mlekiem modyfikowanym, mogą mieć problemy z niedoborem witaminy D. Niemniej jednak lekarz musi indywidualnie ustalić dzienną dawkę.
Witamina D powstaje w naszym organizmie pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Dlatego tak ważne są spacery z dzieckiem. Niemniej jednak ilość witaminy D wytworzonej w ten sposób jest niewystarczająca w naszym klimacie. Dotyczy to szczególnie osób mieszkających w miastach, które rzadko przebywają na dworze. W mieście promienie ultrafioletowe pochłaniane są przez kurz i dym.
Skutki niedoboru witaminy D
Niedobór w organizmie dziecka witaminy D skutkuje krzywicą. Krzywica u dzieci pojawia się najczęściej między 3 miesiącem życia a 2 rokiem. Zbyt szybki rozwój dzieci, otyłość u dzieci, brak suplementowania witaminy D zwiększają ryzyko zachorowania. Niedobór witaminy D3 upośledza proces wchłaniania wapnia z jelita, dodatkowo zwiększa wydalanie fosforanów z moczem, a także prowadzi do spadku poziomu wapnia w krwi. Konsekwencją tych wszystkich procesów jest odwapnienie kości. Wówczas też pojawiają się objawy krzywicy.
Pierwszym objawem krzywicy jest pot na potylicy. Brak wapnia powoduje rozmiękaniekości czaszki. Potylica zmienia kształt – staje się bardziej płaska. Odkształceniu ulegają też kości czaszki – grubieją i nadają czaszce kwadratowy kształt. Pojawiają się problemy z uzębieniem – później pojawiają się pierwsze zęby mleczne. Na plecach dziecka pojawia się garb krzywiczy. Pod skórą można zauważyć „różaniec i bransolety” krzywicze. Dziecko ma szpotawe kolana. Krzywica powoduje w późniejszym czasie płaskostopie, wady kręgosłupa oraz wady w budowie klatki piersiowej.
Niedobór witaminy D zauważany jest najczęściej u dzieci zbyt wcześnie urodzonych, bliźniaków oraz maluchów szybko rozwijających się. O ewentualnym włączeniu suplementów witaminy D do diety dziecka decyduje lekarz. Samemu nie można eksperymentować ze zdrowiem malucha.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze