Karotenodermia
PATRYCJA • dawno temuSok marchwiowy jest smaczny i zdrowy, co do tego nie ma wątpliwości. Dlatego podajemy go dzieciom już od 6 miesiąca życia. Jednak nadmiar soku z marchwi w diecie dziecka powoduje zmianę kolorytu skóry na odcień pomarańczowy. Czy tzw. karotenodermia, bo o niej mowa, jest niebezpieczna dla zdrowia dziecka?
"Marchewkowa" skóra
Skąd pomarańczowy kolor skóry? Wszystko za sprawą związków, które łącznie określa się mianem karotenoidów. Zaliczany jest do nich beta karoten, którego w marchewce jest całe mnóstwo. I to właśnie zbyt duże spożycie tych związków powoduje, że skóra nabiera żółtego lub pomarańczowego odcieniu. Zmiany w kolorycie skóry widoczne są przede wszystkim na dłoniach, stopach i twarzy.
Soczki dla dzieci
"Marchewkowa" buzia i rączki wprawdzie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia dziecka, jednak należy ograniczyć ilość podawanego dziecku soku. Przede wszystkim dlatego, aby zachować zasadę urozmaicania diety. Ograniczenie się do jednego rodzaju soczku może doprowadzić do sytuacji, w której dojdzie do niedoboru witamin. W końcu marchewka to nie multiwitamina. Co więcej, podawanie dziecku zbyt dużej ilości soczków zmniejsza apetyt na inne produkty, a to z kolei grozi anemią.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze