Właściwości bananów
PATRYCJA • dawno temuBanana można spożywać na surowo, w sałatkach, jogurtach, w postaci suszonej, smażonej lub jako dodatek do ciast. Bardzo smaczne i pożywne są koktajle bananowe. Banan w diecie dziecka pojawia się około ósmego miesiąca, choć niektóre mamy podają go już 7-miesięcznym brzdącom.
Banany — witaminy
Owoc ceniony jest przede wszystkim za walory smakowe i odżywcze. W 100 gramach banana znajduje się od 80 do 100 kcal. Banan to doskonałe źródło witamin. Zawiera sporo witaminy C oraz witamin z grupy B (zwłaszcza witaminę B6) i niacynę. Ponadto odnajdziemy w nim dużą dawkę magnezu, potasu i błonnika.
Banany zalecane są w diecie lekkostrawnej lub po zatruciu pokarmowym. Jednak należy uważać na spożywaną ilością bananów, gdyż przy dużym spożyciu mogą powodować zaparcia. Działają korzystnie na błonę śluzową żołądka, wzmacniają ją i regulują, między innymi dzięki serotoninie, która pobudza produkcję śluzu. Co więcej, regulują poziom cholesterolu. Zalecane są przy chorobach nerek.
Banany dla dzieci
Wybierając banany dla dzieci, sięgaj po dojrzałe sztuki. Zielone zawierają dużo skrobi, przez co są ciężkostrawne dla organizmu maluszka. Dojrzewając, skrobia zamieniana jest w glukozę.
Przed podaniem maluszkowi banana dokładnie go umyj i odetnij czubek. Niemowlakom możesz podawać papkę z rozgniecionego banana z dodatkiem jabłuszka. Rozgnieciony owoc dodaj do kaszki. Gdy dziecko będzie miało już ząbki dawaj małe kawałeczki banana do rączki. Jego miękka konsystencja znakomicie nadaje się do nauki gryzienia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze