Historia walentynek
EWA • dawno temuDziś walentynki, czyli święto zakochanych. Do Polski walentynki trafiły w latach 90. ubiegłego wieku z krajów anglosaskich.
Dziś walentynki, czyli święto zakochanych. Do Polski walentynki trafiły w latach 90. ubiegłego wieku z krajów anglosaskich. Część polskiego społeczeństwa krytykuje walentynki jako amerykanizm wypierający starsze, rodzime tradycje. Według innego argumentu święto to powstało z powodu stagnacji handlowej pomiędzy Bożym Narodzeniem a Wielkanocą. Ci jednak, którzy dzień św. Walentego obchodzą z radością, odpierają oskarżenia o komercję i amerykanizację, powtarzając, że walentynki wbrew powszechnym opiniom mają w Europie długą, bo średniowieczną historię.
Od średniowiecza walentynki obchodzone są w południowej i zachodniej Europie. Część północna i wschodnia Europy dołączyły do walentynkowego grona znacznie później. Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.
Niektórzy podają, że święto zakochanych narodziło się w Anglii w XIV wieku. Pierwsza wzmianka o walentynkach pochodzi ponoć z poematu Goeffreya Chaucera z 1382 roku, opiewającego rycerskie ideały miłości romantycznej. Również w Hamlecie Szekspira odnajdziemy wzmiankę o dniu św. Walentego. Udział w popularyzacji walentynek przypisuje się także żyjącemu w XVIII wieku szkockiemu poecie i powieściopisarzowi Walterowi Scottowi.
Brytyjczycy uważają to święto za własne także dlatego, że właśnie w połowie lutego na Wyspach Brytyjskich ptaki zaczynają łączyć się w pary. Stamtąd też pochodzi pierwsza walentynkowa kartka przechowywana w Muzeum Brytyjskim. W 1415 roku Karol, książę Orleanu, wysłał ją do swojej żony, kiedy był uwięziony w londyńskim Tower.
Pierwsze prawdziwe walentynki pojawiły się dopiero w XVII w. Ozdabiano je amorkami, ptaszkami i koronkami. Wraz z europejskimi osadnikami walentynki dotarły też za ocean, gdzie w XIX w. zrobiły prawdziwą furorę.
Dziś w Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach walentynki są jednym z najbardziej dochodowych świąt. Amerykańskie Greeting Card Association szacuje, że corocznie na całym świecie na walentynki wysyłanych jest około miliard kartek. Oznacza to, że walentynki zajmują drugie miejsce zaraz po świętach Bożego Narodzenia, podczas których wysyła się najwięcej życzeń.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze