Magnez dla dzieci
BEATKA • dawno temu • 1 komentarzNiedobory magnezu są spowodowane nie tylko nieodpowiednią dietą. Czasami przyczyna leży w zaburzeniach równowagi elektrolitowej. Magnez pełni w organizmie ważną rolę – stanowi zaplecze energetyczne, zmniejsza nadpobudliwość dziecka, współuczestniczy w budowie kości, normalizuje ciśnienie krwi, poprawia pamięć i koncentrację. Według statystyk, na niedobory magnezu cierpi w Polsce około 20% dzieci w wieku przedszkolnym i 50% w wieku szkolnym.
Przyczyny i objawy niedoboru magnezu
Przyczyn niedoboru magnezu należy doszukiwać się przede wszystkim w niewłaściwej diecie dziecka. Jedzenie typu fast food, napoje gazowane typu cola, stres u dziecka związany z problemami domowymi lub szkolnymi, zatrucie ołowiem – wszystko to sprzyja powstawaniu niedoborów magnezu. Niezdrowy tryb życia prowadzony przez dziecko odbija się na zdrowiu malucha. Na niedobry magnezu narażone są szczególnie maluchy, które zmagają się z cukrzycą lub nadczynnością tarczycy. Zbyt niski poziom magnezu pojawia się u osób aktywnych fizycznie, sportowców oraz u osób, które szybko chłoną wiedzę.
Objawy niedoboru magnezu:
- nerwowość,
- uczucie drętwienia,
- uczucie mrowienia w palcach,
- rozdrażnienie,
- kołatanie serca,
- ból łydek (zwłaszcza w nocy),
- bóle wzrostowe w okresie dojrzewania,
- zaburzenia rytmu serca,
- otyłość,
- nadciśnienie tętnicze,
- zwiększenie pobudliwości nerwowo-mięśniowej,
- tiki nerwowe (drganie powiek),
- nagłe zawroty głowy,
- bóle głowy,
- wypadanie włosów,
- łamliwość paznokci,
- próchnica zębów,
- lęk,
- zaburzenia snu,
- nocne poty,
- mdłości,
- biegunki,
- nerwica,
- depresja,
- ciągłe zmęczenie,
- brak energii.
Permanentne zmęczenie i zaburzenia snu towarzyszą nam na co dzień. Wiele osób przestało traktować to jak objaw chorobowy i się do tego przyzwyczaiło. Tymczasem tego typu objawy nie są normalne. Żeby potwierdzić niedobór magnezu w organizmie, należy wykonać badanie krwi.
Magnez w diecie
Magnez to jeden z podstawowych pierwiastków, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zalecane dzienne spożycie magnezu:
- dzieci 4–8 lat – 130 mg/dzień,
- dziewczynki 9–13 lat – 240 mg/dzień,
- chłopcy 9–13 lat – 240 mg/dzień,
- dziewczynki 14–18 lat – 360 mg/dzień,
- chłopcy 14–18 lat – 410 mg/dzień.
Żeby uzupełnić magnez, należy przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe. Magnez znajduje się w wielu potrawach, dlatego też nie jest konieczne rezygnowanie ze smacznych potraw. Żeby poprawić wchłanianie magnezu, należy jednocześnie dostarczyć do organizmu witaminę B6. Zarówno magnez, jak i witamina B6 znajduje się w:
- warzywach strączkowych,
- orzechach włoskich,
- soi,
- kaszy gryczanej,
- pestkach dyni,
- ciemnym pieczywie,
- w kiełkach i otrębach.
Duże ilości witaminy B6 można znaleźć w kaszy jęczmiennej, ryżu brązowym, pomarańczach, kiwi, bananach, brokułach, marchewce, brukselce.
Warto pamiętać o tym, że dieta bogata w magnez może mieć negatywny wpływ na poziom wapnia w organizmie. Zazwyczaj nadmiar magnezu powoduje niedobór wapnia i odwrotnie. Niemniej jednak, bez magnezu wapń nie będzie się poprawnie wchłaniał. Pełnowartościowe śniadania i zdrowe obiady powinny być tak ułożone, by dostarczały do organizmu wszystkich minerałów.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze