Dlaczego nie dawać dziecku parówek?
PATRYCJA • dawno temuWspółczesny przemysł wędliniarski, tak jak każda branża, dąży do uzyskania jak największych zysków. Niestety zdarza się, że niektóre firmy robią to kosztem jakości produktu. Kupując tanią wędlinę nie możesz mieć pewności, co tak naprawdę kryje się w jej środku. Wielokrotnie zapewne słyszałaś, że małym dzieciom nie powinno się podawać parówek. Dlaczego? Odpowiedź poniżej.
Skład parówki
Surowcem do wyrobu parówek może być praktycznie każde mięso i tłuszcz, które zostały rozdrobnione na jednolitą masę. Obecnie coraz częściej producenci parówek dodają do łuszczu i mięsa tzw. emulsję. Czym ona tak na prawdę jest? Są to m.in. substancje wchłaniające duże ilości wody, dzięki czemu tanim kosztem otrzymuje się większą ilość produktu. Emulsja może stanowić nawet 25% produktu. Do tego dochodzą konserwanty i sztuczne barwniki. Zawartość mięsa w tanich parówkach wynosi, bagatela, ok. 45%.
Szkodliwość
Mało czytelny skład parówek i zbyt duża zawartość chemii może doprowadzić do zatrucia pokarmowego. Zdecydowanie parówki nie są produktem dietetycznym. Posiadają małą wartość odżywczą i niski poziom potrzebnych dziecku witamin i minerałów. Jeśli chcesz podawać dziecku wędliny rób to z głową. Poszukaj pewnego dostawcy. Dietetycy polecają wyroby wytwarzane tradycyjnymi sposobami, w których zawartość sztucznych dodatków jest ograniczona. Zwracaj uwagę również na atesty.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze