Pozycje porodowe
PATRYCJA • dawno temuDruga faza porodu polega na wyparciu dziecka przez drogi rodne. Wygodna pozycja porodowa to połowa sukcesu. Zmniejsza bóle porodowe i przyspiesza akcję porodową. Niestety, w Polsce poród aktywny, czyli taki, w którym kobieta może się ruszać i zmieniać pozycje, przypada w większości szpitali wyłącznie na pierwszy etap porodu. Właściwy poród odbywa się na łóżku porodowym w pozycji leżącej lub półleżącej. Jednak za najbardziej naturalną pozycję porodową uznawana jest pozycja wertykalna. Sprawdź, czym różni się poród wertykalny od porodu horyzontalnego.
Poród w pozycji leżącej
Drugi etap porodu to faza parcia. Kobieta wspomaga skurcze macicy, aktywizując do pracy mięśnie tłoczni brzusznej. Wytężona praca mięśni pomaga dziecku przesuwać się w dół kanału rodnego. Dopóki szyjka macicy nie osiągnie właściwego rozwarcia i pęcherz płodowy nie pęknie, parcie jest bezskuteczne, a rodząca niepotrzebnie traci siły. Dlatego położna prowadząca poród instruuje rodzącą, co ma w danym momencie porodu robić. Przyjmowanie różnych pozycji zmniejsza ból powodowany skurczami, a jednocześnie zapewnia dziecku optymalne dotlenienie. Zbyt wczesne parcie grozi pęknięciem szyjki macicy.
Najczęściej położne każą rodzącym położyć się, chwycić za łydki i przyciągnąć rozchylone nogi do siebie. W momencie skurczu, mają silnie przyciągąć nogi do siebie i przeć z całych sił. Pozycja leżącaułatwia położnym ewentualną interwencję (np. nacięcie krocza) i sprzyja lepszemu kontrolowaniu akcji porodowej. Dodatkowo, poród w pozycji leżącej zwiększa przestrzeń w kanale rodnym, co ułatwia przejście przez niego główki i barków dziecka. Z drugiej strony, leżenie na plecach powoduje, że ujście dróg rodnych skierowane jest pod skosem ku górze. Dlatego mięsień macicy musi wykonać większą pracę, niż w przypadku porodu wertykalnego, w którym czynnikiem wspomagającym jest siła grawitacji. Co więcej, u rodzącej na leżąco wzrasta ryzyko pęknięcia krocza, gdyż główka dziecka mocno uciska wówczas na odbyt. Skurcze są mniej efektywne i bardziej bolesne niż przy pozycji wertykalnej.
Poród w pozycji wertykalnej
Pozycja stojąca zmniejsza możliwość ochrony krocza podczas porodu, gdyż utrudnia pracę położnej oraz zwiększa ryzyko obrzęku sromu w przypadku przedłużającego się porodu. Jednak ryzyko pęknięcia krocza w pozycji wertykalnej jest zdecydowanie mniejsze, niż w pozycji leżącej. Dlatego interwencja ginekologiczna nie wydaje się być aż tak potrzebna. Poza tym, położna może zastosować lusterko położnicze, aby podglądać krocze kobiety w czasie akcji porodowej i w razie komplikacji zmienić pozycję porodową.
Pozycja wertykalna sprawia, że główka dziecka mocniej napiera na szyjkę macicy i przyspiesza jej rozwieranie. Skurcze i parcie dają lepsze rezultaty i co ważne, ból odczuwany przez rodzącą jest zdecydowanie mniejszy. Porodowi sprzyja siła ciążenia, której kobieta nie musi pokonywać, jak ma to miejsce w przypadku pozycji leżącej.
Pozycja leżąca spłyca oddychanie podczas porodu oraz zmniejsza ilość tlenu transportowanego do dziecka. Dlatego i w tej kwestii pozycja wertykalna wygrywa. Ponadto, kobiety rodzące na stojąco odczuwają mniejszy niepokój. W końcu każdy z nas czuje się pewniej stojąc na nogach niż leżąc na plecach.
Którą pozycję porodową byś wybrała? Pamiętaj, żeby wybierając szpital do porodu, zapytać oddziałową o przebieg drugiej fazy porodu u nich w szpitalu. Im więcej możliwości ma rodząca, tym lepiej dla niej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze