Bezpieczna jazda w czasie ciąży
PATRYCJA • dawno temuPomimo tego, że prawo o ruchu drogowym zwalania kobiety w widocznej ciąży z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa, nie oznacza to, że należy korzystać z tego przywileju.
Pasy bezpieczeństwa w ciążyPrawo niefortunnie zwalnia kobiety w zaawansowanej ciąży z zapinania pasów. Pokutuje przeświadczenie, że zapięcie pasów naraża dziecko i jego matkę na poważny uszczerbek na zdrowiu podczas gwałtownego hamowania lub uczestnictwa w wypadku drogowym, jeśli pasy są zapięte. Do najczęstszych obrażeń należy:
- odklejenie się łożyska,
- niedotlenienie dziecka,
- bezpośrednich obrażeń ciała dziecka,
- uszkodzenia macicy.
Tak się dzieje, gdy pasy bezpieczeństwa zapięte są w tradycyjny sposób. A wystarczyłoby zapiąć je pod brzuchem a nie na brzuchu, by uniknąć tego typu sytuacji. W końcu na większe niebezpieczeństwo podczas wypadku drogowego narażona jest kobieta w ciąży bez zapiętych pasów niż z zapiętymi.
Jak zapiąć pas bezpieczeństwa w ciąży?
- Należy zdjąć grube ubrania, aby umieścić pas jak najbliżej ciała. Dzięki temu nie będzie się przesuwał.
- Pas biodrowy należy przeciągnąć nad udami a pas piersiowy między piersiami.
- Upewnij się, że pas nie uciska brzucha i dociągnij go.
Jak bezpiecznie prowadzić samochód?Kobiety w ciąży powinny unikać jazdy samochodem w ogóle. Jeśli z zaleceń lekarza wynika bezwzględny zakaz zapinania pasów bezpieczeństwa przyszła mama powinna dostosować swój styl jazdy do tego faktu. Przede wszystkim powinna jeździć wolniej i ostrożniej. Dobrze byłoby, gdyby w kierownicy znajdowała się poduszka powietrzna a siedzenie wyposażone było w 3 punktowe pasy bezpieczeństwa.
Adapter do pasów bezpieczeństwaKobiety, które pas bezpieczeństwa uciska, mogą nabyć nakładkę na pasy bezpieczeństwa. Tzw. adapter do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży to koszt ok. 150 zł. Kobieta siada na specjalnej podkładce do pasów i zapina 3 punktowe pasy bezpieczeństwa. Przeprowadza pas biodrowy przez szlufkę adaptera, a pas piersiowy umieszcza między piersiami, zapina i naciąga pasy.
Pracownica w ciążyNiestety, zazwyczaj pracodawcy nie dbają o bezpieczeństwo swoich ciężarnych pracownic, które prowadzą firmowe auto. Najczęściej wynika to z braku świadomości o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą prowadzenie samochodu w czasie ciąży. Nieliczni managerowie firm dysponujących flotą samochodową zadają sobie trud wyszukania informacji o zalecaniach prowadzenia auta w czasie ciąży i przeszkolenia w tym zakresie ciężarnych pracownic.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze