Zatoki u dzieci
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuZatokami określamy przestrzenie powietrzne w kościach twarzy, a dokładniej kościach policzkowych i czołowych, a także za drogami nosowymi. Podobnie jak wnętrze nosa i ust, pokryte są błoną śluzową. Gdy zatoki spuchną lub zostaną podrażnione, produkują więcej śluzu, który gromadzi się w ich wnętrzu. Jest to idealne środowisko do rozwoju bakterii, wirusów i grzybów, powodujących schorzenie nazywane zapaleniem zatok. Najczęściej występuje ono w następstwie przeziębienia lub nasilonych reakcji alergicznych organizmu. Jakie są objawy zapalenia zatok u dziecka oraz jak skutecznie zapobiegać i leczyć tę dolegliwość?
Objawy zapalenia zatok u dzieci
Zapalenie zatok może objawiać się w różny sposób u dzieci w różnym wieku. Młodsze pociechy najczęściej doświadczają symptomów charakterystycznych dla przeziębienia, włączenie z zatkanym nosem, katarem i niewielką gorączką. Jeżeli u dziecka pojawia się gorączka ok. 5–7 dnia po zauważeniu objawów przeziębienia, może to oznaczać zapalenie zatok lub inne schorzenia – np. zapalenie oskrzeli, płuc lub ucha.
Wielu rodziców myli bóle głowy spowodowane przeziębieniem z zapaleniem zatok. Jednak zatoki zlokalizowane przy czole nie rozwijają się u dziecka przed 6–7 rokiem życia i nie ulegają zakażeniom do wczesnych etapów okresu dojrzewania. Najbardziej charakterystycznymi objawami zapalenia zatok u dzieci i młodzieży są: suchy kaszel, który nie znika po tygodniu od pojawienia się pierwszych oznak przeziębienia, gorączka, pogłębiające się przekrwienie błony śluzowej, ból zębów i uszu oraz wrażliwość twarzy. Niekiedy pojawić się mogą także nudności, bóle głowy i ból za oczami.
Zapobieganie zapaleniu zatok u dzieci
Proste zmiany w stylu życia i otoczeniu dziecka mogą skutecznie zmniejszyć ryzyko rozwinięcia zapalenia zatok. Zimą, gdy chłód na zewnątrz i ciepło spowodowane ogrzewaniem wewnątrz mieszkania sprawiają, że powietrze w pokoju dziecka jest bardzo suche, warto pomyśleć o wyposażeniu się w nawilżacz powietrza. W ten sposób zatoki nie ulegną podrażnieniu i będą mniej podatne na zakażenia. Należy jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu nawilżaczy w celu uniknięcia rozwoju pleśni. Poza tym, chociaż zapalenie zatok nie jest chorobą zakaźną, często poprzedzone jest przeziębieniem, które w prosty sposób przekazywane jest członkom rodziny i znajomym. Najprostszym sposobem na powstrzymanie rozprzestrzeniania się zarazków jest wytłumaczenie dziecku, jak ważne jest częste mycie rąk, szczególnie w czasie choroby.
Leczenie zapalenia zatok u dzieci
W przypadku zapalenia spowodowanego przez bakterie, lekarz może zalecić przyjmowanie antybiotyków doustnych. W celu złagodzenia objawów często podaje się także leki obkurczające błonę śluzową i przeciwhistaminowe. Zapalenie zatok spowodowane przez wirusy najczęściej mija samoistnie, bez pomocy lekarskiej. Paracetamol, ibuprofen i ciepłe okłady pomogą złagodzić ból towarzyszący dolegliwościom. Warto jednak pamiętać, że leki bez recepty na przeziębienie mogą okazać się nieskuteczne w walce z objawami zapalenia zatok, a wręcz przeciwnie – mogą powodować efekty uboczne. Skontaktuj się z lekarzem, gdy:
- przeziębienie u dziecka nie ustępuje po 10 dniach,
- objawy przeziębienia pogarszają się po 7 dniach od momentu pojawienia się pierwszych symptomów chorobowych,
- objawy alergii nie znikają po przyjęciu normalnie zażywanego leku na alergię.
Poza tym, warto zaczerpnąć rady specjalisty w przypadku, gdy u dziecka wystąpią inne symptomy zapalenia zatok, takie jak ból lub sztywność w policzkach, gorączka oraz przeziębienie silniejsze niż zwykle.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze