Kiedy zrobić test ciążowy?
KAROLINA • dawno temuWiadomość o tym, że spodziewamy się dziecka może być spełnieniem naszych największych marzeń, lecz dla niektórych, przynajmniej na początku, związana jest z dość dużymi nerwami. Bez względu jednak na to, czy pojawienie się dziecka w naszym życiu było planowane czy też nie, jak najszybciej chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy zaszłyśmy w ciążę. Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy rzeczywiście nasz stan uległ zmianie jest wykonanie testu ciążowego. Jednak towarzyszące niepewności emocje sprawiają, że nie zawsze jesteśmy pewne jego wyniku, nawet gdy w instrukcji do niego zamieszczonej wszystko wydaje się jasne. Jedną z najczęściej pojawiających się wątpliwości jest ta związana z tym, kiedy powinno się robić test ciążowy. Nie czekaj i już teraz przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się z niego więcej na temat wykonywania testów ciążowych, w tym czasu, w którym jego zrealizowanie da nam najlepsze wyniki.
Testy ciążowe
Dzięki czułym testom ciążowymmożemy w domowych warunkach z niemalże stuprocentowym prawdopodobieństwem określić, czy jesteśmy w ciąży czy też nie. Koszt takiego produktu jest nieduży i waha się w okolicach 15–20 zł. Niestety wokół testów ciążowych pojawiło się wiele mitów i niejasności. Na czym polega działanie testów ciążowych? Wykrywają one gonadotropinę kosmówkową, która jest hormonem wydzielanym przez łożysko po implantacji zarodka. Domowe testy ciążowe czułe są na pojawienie się tego hormonu w moczu, podczas gdy testy wykonywane przez lekarza badają pod kątem pojawienia się tego hormonu naszą krew. Obecnie na rynku mamy do czynienia z kilkoma rodzajami dobrych testów ciążowych. Im większa jest czułość testu na gonadotropinę kosmówkową, tym wcześniej po zapłodnieniu będziemy mogły uzyskać wynik dodatni. Bardziej czuły test daje nam możliwość szybszego dowiedzenia się, czy jesteśmy w ciąży czy też nie. Kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy?
Kiedy można zrobić test ciążowy?
To, jak się robi test ciążowy jest dość oczywiste. Nawet gdy wykonujemy go pierwszy raz, wskazówki zamieszczone w ulotce są w pełni wystarczające. Jednak trudności związane są z tym, kiedy należy go zrobić, by otrzymane wyniki były wiarygodne. Jeżeli korzystamy z testów najczulszych na działanie gonadotropiny kosmówkowej – od 500 IU/l, wynik pozytywny możemy otrzymać nawet 4 dni przed miesiączką. Jest to obliczenie odnoszące się do kobiet posiadających cykle 28-dniowe. Wiarygodność testu ciążowego o średniej czułości jest osiągana w dniu spodziewanej miesiączki. Najmniej czułym, a więc podatnym na największą ilość gonadotropiny kosmówkowej, bo posiadającej stężenie co najmniej 800 IU/l jest test ciążowy, który da nam wymierny wynik 7 dni po spodziewanej miesiączce. Przeliczając to na fazy cyklu miesiączkowego, wyniku pozytywnego możemy się spodziewać dopiero po 3 tygodniach od zapłodnienia. Jeżeli wiec zależy ci na czasie, najlepiej będzie wybrać najczulsze testy. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinnyśmy zdecydować się na test ciążowy z krwi, który da nam stuprocentową pewność co do istnienia bądź nieistnienia ciąży.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze