Niedobór wzrostu u dziecka
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuWydaje ci się, że twój maluszek jest zbyt niski jak na swój wiek? Jego mały sąsiad rośnie jak na drożdżach, podczas gdy twoje dziecko „walczy” o każdy centymetr? Niedobór wzrostu może, choć nie musi, być związany z zaburzeniem hormonu wzrostu i chorobami. Skąd niski wzrost u dziecka?
Kiedy mówimy o niedoborze wzrostu?
Do obserwacji wzrostu (a także wagi) dziecka służą siatki centylowe. Pomiar nanoszony jest na wykres i zestawiany ze średnim wynikiem grupy wiekowej, w której znajduje się dziecko. Jeśli maluch plasuje się między 3. a 97. centylem, jego rozwój przebiega prawidłowo. O niedoborze wzrostu mówimy wówczas, gdy dziecko jest na 3. lub niższym centylu. Oznacza to, że aż 97% jego rówieśników to dzieci wyższe od niego.
Przyczyny niskiego wzrostu
Niski wzrost u dziecka niekoniecznie musi być związany z zaburzeniami w rozwoju. Być może uwarunkowany jest genetycznie. Jeśli rodzice nie są wysocy, ich dziecko również nie będzie gwiazdą koszykówki. Jak to sprawdzić? Jeżeli ty i twój partner plasujecie się poniżej 25. centyla (w zestawieniu ze średnią wzrostu z 18. roku życia), jesteście rodzinnie niscy. Nie mniej jednak niedobór wzrostu u dziecka należy skonsultować z pediatrą, który rozpozna bądź wykluczy choroby układów hormonalnego, pokarmowego i schorzenia nerek, które mogą być przyczyną niskiego wzrostu. Źródło niedoboru wzrostu może też leżeć w stresie, lęku i innych zaburzeniach psychicznych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze