Objawy zatrucia ciążowego
BEATKA • dawno temuW drugiej połowie ciąży może dojść do zatrucia ciążowego, czyli gestozy. Częściej zapadają na nie kobiety będące po raz pierwszy w ciąży i kobiety w ciąży mnogiej. Główne objawy zatrucia ciążowego to obrzęki, zaburzenia widzenia, nadciśnienie tętnicze, białkomocz. Przyczyny zatrucia nie są do końca zbadane. Przypuszcza się, że zatrucie ciążowe bywa głównie wynikiem nieodpowiedniej diety. Na jego powstanie mają też wpływ czynniki genetyczne.
Jak rozpoznać zatrucie ciążowe?
Inna nazwa zatrucia ciążowego to gestoza. Zatrucie ciążowe pojawia się najczęściej u kobiet będących po raz pierwszy w ciąży, będących w ciąży mnogiej, chorujących na cukrzycę ciążową, mających skłonność do nadciśnienia tętniczego, chorujących na przewlekłą chorobę nerek. Pierwsze oznaki zdradzające zatrucie ciążowe to nadciśnienie tętnicze. Wzrost ciśnienia w ciąży nie powinien przekraczać 140/90 mmHg. Wyższe ciśnienie stanowi poważne zagrożenie dla ciąży. Nadciśnienie może doprowadzić do zahamowania rozwoju dziecka, a nawet do jego śmierci.
Następny objaw zatrucia ciążowego to białko w moczu. Jest ono niewidoczne gołym okiem, jednak wychodzi podczas badania. Niebezpieczny poziom białka w moczu to 0,5 g/l. Kolejne objawy gestozy to obrzęki. Pojawiają się one jednak nie tylko podczas choroby. Nie są niebezpieczne dla płodu. Obrzęki pojawiają się podczas każdej ciąży, zazwyczaj wieczorem pod koniec dnia. Obrzęki, nie mające podłoża patologicznego, ustępują przeważnie po nocy. Jeżeli jednak kobiecie, oprócz nóg, puchną ręce i powieki, a opuchlizna utrzymuje się przez cały dzień, jest to niepokojący objaw i może on świadczyć o zatruciu ciążowym.
Etapy zatrucia ciążowego
Pierwszym etapem zatrucia ciążowego są opisane powyżej objawy, czyli nadciśnienie tętnicze, białkomocz i obrzęki. Świadczą one o pojawieniu się stanu przedrzucawkowego. Stan przedrzucawkowy jest niebezpieczny dla matki i jej dziecka. Im szybciej wykryty stan przedrzucawkowy, tym lepsze efekty leczenia.
Kolejnym etapem zatrucia jest rzucawka. Objawy rzucawki to nadciśnienie tętnicze, białkomocz, obrzęki oraz napady drgawek. Oprócz tego kobieta może odczuwać silne bóle głowy, zawroty głowy, niewytłumaczony niczym niepokój, zaburzenia świadomości. Objawami rzucawki są też zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami, widzenie jakby za mgłą, podwójne widzenie, nudności, wymioty, bóle żołądka.
Kobieta w ciąży powinna pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarza. Comiesięczne wizyty u specjalisty umożliwią szybkie wykrycie choroby. Konieczne będzie przeprowadzenie badań, sprawdzanie wagi w ciąży, mierzenie ciśnienia. Jeżeli lekarz będzie miał podejrzenia zatrucia, skieruje ciężarną do szpitala. Kobiecie chorej na zatrucie ciążowe zaleca się leżenie. Przyjęcie odpowiednich leków sprawia, że przyszła mama już po kilku dniach wychodzi ze szpitala do domu. Jeżeli jednak stan chorej się nie poprawi, a nadciśnienie nadal się utrzymuje, przyszła mama musi być nadal hospitalizowana. Niekiedy konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia.
Czy można zapobiec zatruciu ciążowemu? Pomocna w tym będzie dieta niskosodowa oraz wysokobiałkowa. Z codziennego jadłospisu kobiety w ciąży powinna zniknąć sól, główna przyczyna nadciśnienia. Białko znaleźć można w serach, fasoli, grochu, chudym mięsie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze