Praca z dzieckiem autystycznym
KAROLINA • dawno temuDlaczego szybkie wykrywanie jakichkolwiek chorób ma tak duże znaczenie? Dzięki określeniu, co dolega nie tylko naszym pociechom, ale również dorosłym możemy rozpocząć odpowiednie leczenie. Im szybciej natomiast zostanie ono podjęte, tym lepsze rezultaty możemy osiągnąć. Nawet w przypadku chorób, które po prostu należy przetrwać, jak na przykład przeziębienie bądź grypa, zawsze możemy szybciej złagodzić ich objawy. Dotyczy to różnego rodzaju schorzeń, nawet tych, które wydają się nieuleczalne albo trudne do wyleczenia. Jednym z tego rodzaju przypadków jest autyzm. Jego wczesna diagnoza pozwoli nam na wdrożenie odpowiednich prac stymulujących procesy rozwojowe dziecka. Nie trać zatem czasu i już teraz przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się więcej na temat tej choroby, a także poznać metody pracy z dziećmi z autyzmem.
Dziecko autystyczne
Już zaraz po porodzie powinniśmy poddawać swoje dziecko obserwacji. Młode mamy nie zawsze wiedzą, jak powinien się zachowywać noworodek oraz które z jego zachowań wykraczają poza normę. Otóż już u niemowląt możemy spostrzec niektóre objawy autyzmu u dzieci. Alarmujące powinno być dla nas unikanie kontaktu z innymi ludźmi i problem komunikowania się z nimi. Charakterystyczna jest również agresja, często związana z brakiem poczucia bezpieczeństwa zakłóconego przez jakiekolwiek zmiany w otoczeniu. Po wystąpieniu takich objawów warto jest udać się do specjalisty, który ostatecznie stwierdzi, czy mamy do czynienia z autyzmem u dzieci. Wówczas możliwe będzie również wdrożenie odpowiedniego leczenia autyzmu. Coraz częściej rezygnuje się z metod farmakologicznych, ale stosuje się je jako dodatek do głównej terapii dzieci autystycznych polegającej na odpowiednim stymulowaniu ich zachowania. W jaki sposób powinien wyglądać plan pracy z dzieckiem chorym na autyzm?
Praca z dziećmi z autyzmem
Praca z dziećmi jest jednym z nieodzownych elementów leczenia autyzmu dziecięcego. W trakcie jej podejmowania trzeba pamiętać, że niezwykle istotna jest tutaj systematyczność, a także wytężona uwaga. Wielu terapeutów musi również uzbroić się w cierpliwość podczas szukania akceptowanej przez dziecko metody. Powszechnie uważa się, że u podłoża autyzmu leży brak poczucia bezpieczeństwa. Z tego względu jedną z technik pracy jest zapewnienie fizycznej bliskości z matką, nawet jeżeli ma to się odbywać bez aprobaty dziecka. Poza tym niezwykle ważna jest próba nawiązania kontaktu odbywająca się poprzez wszystkie możliwe bodźce – dotykowe, słuchowe, wzrokowe. Dlatego też często terapeuci stosują muzykoterapię albo hipoterapię. Dobre efekty uzyskiwane są także przez specjalnie przeznaczone dla dzieci autystycznych zabawki oraz pomieszczenia doświadczania świata. Należy zaznaczyć, że skuteczność wszystkich wskazanych metod jest zależna od indywidualnych przypadków. Przełomowy jest wybór terapii pozwalającej utrzymać kontakt z dzieckiem. Równie ważne jest zrozumienie i poczucie bezpieczeństwa, które dla naszego podopiecznego jest niezwykle ważne.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze