Zachęć swoje dziecko do czytania!
ISABELLE • dawno temuJak każda mama chciałabyś przekazać swojemu dziecku wszelkie wiadomości, dzięki którym będzie świetnie radzić sobie w przedszkolu, a potem w szkole, dzięki którym będzie umiało bronić swoich racji i będzie miało swoje zdanie. Aby tak się stało, nie wystarczy tylko wychowywanie w oparciu o nowoczesne metody lansowane w wielu podręcznikach dla rodziców. Trzeba jeszcze zachęcać pociechę do czytania, ponieważ z książek dowie się ona jak stworzyć własny system wartości. Ponadto czytanie rozwija słownictwo i wyobraźnię, czego już nie można powiedzieć o komputerach czy telewizji.
Czy książki to przeżytek? Dziecko pewnie by się zawahało!
Pewnie wszystkie zauważamy, że współcześnie książki nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Nawet kilkuletnie dzieci zamiast książki wybiorą bajki na płycie DVD lub gry komputerowe, które pełne są treści nieodpowiednich dla malucha, takich jak agresja. My natomiast mamy mało czasu, by poświęcić swoją uwagę dorastającym dzieciom. W efekcie wieczorne usypianie może przypominać koszmar, a każda wyprawa na spacer może być niekończącą się udręką. Bywa, że dzieci stają się roszczeniowo nastawione do życia, cierpią na dysleksję oraz, jak pokazują testy tak zwanego „czytania ze zrozumieniem", nie są w stanie prawidłowo odbierać najprostszych tekstów. Poza tym dzieci wychowujące się przed ekranem telewizora lub monitorem komputera mają wiele problemów w nauce, wykazują trudności w opanowaniu zasad ortografii, sztuki pisania i płynnego czytania, a wyobraźnia abstrakcyjna jest u nich wyjątkowo słabo rozwinięta.
Tymczasem, czytanie książek niesie wiele korzyści dla rozwoju dziecka. Pozwala mu na rozwinięcie niezwykle cennych cech, takich jak kreatywność lub empatia. Ponadto, poprzez czytanie bajek maluch zaznajamia się z budową zdania, zasadami ortografii i szybciej uczy się liter, co przekłada się na późniejsze sukcesy w nauce szkolnej. Bajka na dobranoc jest świetnym sposobem na uspokojenie i uśpienie nazbyt energicznego dziecka. Dzięki czytaniu maluchy lepiej rozumieją napotykane codziennie zjawiska i problemy, historie dla dzieci przedstawiają liczne symbole pozwalające kilkuletnim szkrabom szybciej adaptować się do otaczającej je rzeczywistości.
My to wiemy, ale jak to wyjaśnić dziecku, które woli obejrzeć bajkę, niż ją przeczytać?
Czytanie jest super zabawą!
Czytanie powinno przede wszystkim kojarzyć się z przyjemnością, tak aby dziecko samo wykazywało inicjatywę i chciało złapać za książkę. Niektóre dzieci mają jakby wrodzoną miłość do słowa pisanego, inne z kolei potrzebują małej zachęty do odwiedzenia biblioteki czy księgarni. Próba zmuszania dzieci do czytania – jak do wszystkiego innego – z pewnością będzie dla nich frustrująca i wywoła opór. Dlatego tak ważne jest, aby wyrobić w dziecku przekonanie, że odpoczynek z książką jest super fantastyczną zabawą. Spróbuj sobie przypomnieć, jak zachęcałaś dziecko do stawiania pierwszych kroczków albo zjadania warzyw. Najpierw trzeba pokazać na sobie, że to coś przyjemnego i pożytecznego, a potem starałaś się przekonać o tym malca. Z czytaniem jest dokładnie tak samo. Ale pamiętaj – do niczego nie zmuszaj, jeśli nie chcesz uzyskać skutku odwrotnego.
Kilka rad, jak zachęcić dziecko do czytania:
- Zorientuj się, czy w pobliskiej bibliotece lub księgarni jest oferta dla dzieci, np. w postaci organizowanych wieczorków, kiedy czytane są dzieciom bajki. Jeśli tak, zabierz dziecko i uczestnicz razem z nim w takiej imprezie. Często takie grupy dzieci mają później jakieś zadania typu quizy albo konkursy. To z pewnością sprawi frajdę twojemu maluchowi.
- Dzieci uczą się przez naśladowanie, dlatego niech widzi cię z książką! Zamiast siedzieć przez telewizorem, usiądź w fotelu i codziennie przez jakiś czas poczytaj. Tobie też to dobrze zrobi! A propos telewizji i komputera – im mniej włączonego monitora czy ekranu, tym większa szansa na papierowe strony. Dziecko też potrzebuje konsekwencji. Jeśli już zaczniecie czytać, nie przerywaj. Róbcie to każdego dnia i przynajmniej przez 15 minut (to minimum czasu, który jest potrzebny, aby w pełni skupić dziecka uwagę na konkretnej czynności).
- Bądź cierpliwa. Nie chcesz wytrenować umiejętności szybkiego czytania, ale chcesz zaszczepić w ogóle chęć do książek. Czytanie zawsze idzie w parze z pisaniem. Zaproponuj dziecku, aby pisało krótkie historyjki lub wierszyki, a potem czytało je na głos. Będzie to dla niego rozwijająca zabawa.
Jednak cokolwiek by się nie działo, do niczego nie zmuszaj. Być może twoje dziecko będzie musiało po prostu dorosnąć do książek.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze