Klapsy – jak się bez nich obejść?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuNiemal każda z nas sięgając pamięcią do czasów dzieciństwa, przypomina sobie klapsy, dawane przez rodziców co jakiś czas, gdy się nabroiło. Dziś, gdy widzimy rodziców, którzy w sklepie bądź na spacerze dają dziecku klapsa, jesteśmy oburzone. Tymczasem w domu ręka nie raz świerzbi, bo maluch wyprowadza nas z równowagi. Klapsy jednak to przemoc fizyczna, jak się więc bez nich obejść, ucząc dziecko dyscypliny?
Krok 1: Zrozum, czym są klapsy
Klapsy to zawsze akt przemocy fizycznej. Nawet jeśli wydają się zupełnie niegroźne, mogą pozostawić trwały ślad w psychice dziecka. Bicie dziecka nie może być formą kary. Świadczy o twoim braku kontroli nad własnymi emocjami i nieodpowiedzialności. Klapsy nie są rozwiązaniem problemu, a często źródłem nowego.
Krok 2: Uszanuj swoje dziecko
Bicie to brak szacunku do drugiej osoby. Jakkolwiek byś była pewna, że wiesz lepiej i dominujesz, nie okazuj tego dziecku. Wie, kim jesteś i chce, byś była jego autorytetem – nie rób wszystkiego, by to zmienić.
Krok 3: Ustal zasady
Ustal zasady, panujące w domu. Powiedz dziecku, co wolno robić, a co jest zabronione. Wytłumacz dlaczego. Wysłuchaj racji malucha, ale nie pozwól na dyskusję i nie idź ulegaj błaganiom dziecka w sprawach priorytetowych. To ty wychowujesz.
Krok 4: Zachowaj spokój
Gdy dziecko wyprowadza cię z równowagi, spróbuj się uspokoić. Walka na argumenty nie jest dobrym pomysłem, ale podniesienie ręki na malucha jest jeszcze gorsze. Policz do 10, przespaceruj się po pomieszczeniu, wyjdź do innego pokoju, jeśli masz z kim zostawić dziecko. Tylko twój spokój może uratować sytuację.
Krok 5: Bądź konsekwentna
Konsekwencja to złota zasada wychowawcza. Im częściej będziesz ulegać, tym większe będzie poczucie braku kontroli nad dzieckiem i wychowaniem go. Trzymaj się ustalonych zasad, także tych, dotyczących zakazu bicia dzieci.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze