Czytanie dzieciom bajek
BEATKA • dawno temuWychowywanie dzieci poprzez wspólne spędzanie czasu staje się bardzo proste. Rodzice, którzy czytają maluchom książki mają zdecydowanie lepszy kontakt z dzieckiem niż rodzice, którzy włączą maluchom płytę z bajką. Wspólne czytanie wpływa korzystnie na rozwój dziecka, zarówno rozwój emocjonalny, jak i społeczny oraz rozwój intelektualny. Przeczytane bajki mogą stanowić pretekst do rozmowy z dzieckiem. Maluch poznaje świat, uczy się rozpoznawać emocje, a także zdobywa umiejętność empatii. Książki zawierają również pewne prawdy moralne.
Zalety czytania dzieciom
Wspólne czytanie książek przynosi wiele dobrego. Wychowywanie dzieci nie polega jedynie na zakazach i nakazach. Maluchowi należy poświęcić czas. Czytanie bajek ma pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Bajki dla dzieci rozwijają wyobraźnię i pokazują pozytywne wzorce zachowań. Jakie są zalety czytania bajek wspólnie z dziećmi?
Czytanie książek wspólnie z maluchami pozwala budować więź między dzieckiem a rodzicem. Spędzanie czasu z dzieckiem pozwala nawiązać z nim lepszy i mocniejszy kontakt. Bajki dla dzieci stymulują rozwój mózgu. Czytanie poszerza zasób słownictwa oraz umożliwia zdobywanie wiedzy o świecie i zachowaniach ludzi lub zwierząt. Dzieci, które od małego mają kontakt z książkami, rozbudzają w sobie zainteresowania oraz mają bogatą wyobraźnię. Książki uczą myślenia. Dają też wiedzę na temat samego siebie, na temat ludzi i świata.
Oprócz tego, książki wpływają na rozwój emocjonalny dzieci. Maluchy rozwijają w sobie zmysł empatii. Bajki dla dzieci są skarbnicą wartości moralnych. Czytanie dzieciomsprawia, że maluchy szybciej uczą się mówić, szybciej uczą się czytać oraz pisać. Dzieci, które od najmłodszych lat mają styczność z książkami, później częściej po nie sięgają. Powstaje w dzieciach nawyk sięgania po książki, dzięki któremu nie pojawi się uzależnienie od telewizji.
Wybór książki dla dzieci
Książkę należy dobrać odpowiednio do wieku dziecka. Warto wyrobić w dziecku nawyk codziennego sięgania po książki. Głośne czytanie książek powinno odbywać się nie tylko w domu, ale też w przedszkolu i w szkole. Wspólne czytanie wpływa na emocjonalny, moralny, społeczny oraz intelektualny rozwój dziecka.
Maluch poznaje język literacki, którym napisane są bajki. Jest to język nowy, odmienny od potocznego, w którym występuje wiele nowych słów. Dziecko, które słucha bajek, powiększa swój zasób słownictwa i ma większą łatwość wysławiania się. Poza tym, dzięki czytaniu bajek, rozmowy z dziećmi stają się prostsze. Warto omawiać z dzieckiem przeczytaną bajkę. Bajki stanowią skarbnicę zasad i treści moralnych przekazanych w sposób bardzo przystępny i nieodpychający. W bajkach nie pojawia się ton moralizatorski. Za to pokazane są przygody bohaterów, ich zachowania oraz konsekwencje tych zachowań.
Maluchy angażują się emocjonalnie w treść bajki. Później w zabawie wykorzystują zapamiętane motywy i bohaterów. Nie można zapominać o tym, że książki mogą stać się przyjacielem dziecka. Maluch utożsamia się z bohaterami fikcyjnymi, razem z nimi przeżywa przygody i niebezpieczeństwa.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze