Czy żłobek jest zły?
URSZULA ROGALSKA • dawno temuPrzychodzi czas powrotu do pracy i każda mama staje przed dylematem, z kim pozostawić dziecko na kilka godzin. Istnieje kilka rozwiązań. Wychowawczy – lecz wiadomo bezpłatny, lub finansowany w przypadku słabej pozycji finansowej rodziny. Babcie – gwarancja bezpieczeństwa ale i rozpieszczenia. Niania – opiekunka – indywidualny kontakt z dzieckiem, lecz duży wydatek. I często ostatecznym wyjściem jest wybór żłobka. Czy faktycznie ten żłobek jest taki zły dla dzieci? O tym w dzisiejszym artykule.
Kiedy mówimy znajomym, rodzinie, że dziecko będzie musiało pójść do żłobka, reagują tak, jakbyśmy poinformowali ich o chorobie zakaźnej. Ludzie nadal kojarzą żłobki z wylęgarnią dzieci, brakiem odpowiedniej opieki i ogólnie mało przyjaznym miejscem dla dzieci. Czy faktycznie tak jest?
Obserwując wiele placówek dla najmłodszych dzieci, mogę stwierdzić, że coraz częściej spotyka się bardzo dogodne warunki dla maluszków. Dzieci mają wykwalifikowaną opiekę, zorganizowany czas w ciągu dnia i kontakt z dziećmi.Te trzy rzeczy są dziecku wbrew pozorom bardzo potrzebne.
Wykwalifikowana opieka –w żłobkach zatrudnia się osoby po studiach pedagogicznych i psychologicznych. Wraz ze swoją wiedzą psychopedagogiczną potrafią prawidłowo reagować do danej sytuacji i pomimo opieki nad kilkorgiem dzieci znajdują czas na indywidualne traktowanie małego szkraba. Ponadto korzystając ze swojej wiedzy umiejętnieorganizują czas dzieciom, dzięki czemu uczą się one nowych umiejętności, poznają swoje możliwości i dodatkowo spędzają czas na zabawie. Ponadto systematyczność umożliwia dzieciom budowanie poczucia bezpieczeństwa. Dodatkowym atutem jest kontakt z rówieśnikami, gdyż już takie małe dziecko uczy się poprzez naśladownictwo, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzieci będą się od siebie uczyć wielu rzeczy, np. raczkowania, wstawania, chodzenia, bawienia się itp. Ponadto kontakt z grupą rówieśniczą uczy nie tylko zdobywania nowych umiejętności ale i radzenia sobie w trudnych sytuacjach i przede wszystkim dzielenia się.
Warto jednak pamiętać o kilku zasadach przy oddania dziecka do żłobka:
- Zacznij od rozeznania. Przejdź się po żłobkach, które są w pobliżu twojego miejsca zamieszkania lub pracy, popytaj o ważne dla ciebie kwestie i sprawdź jakie masz osobiste odczucia co do osób lub miejsca.
- Przede wszystkim decyzja ta musi być zgodna z twoimi poglądami i wartościami, nie należy tego robić wbrew sobie, gdyż negatywne emocje dziecko wyczuje i trudniej będzie wam się rozstać.
- Rozmawiaj z maleństwem o tym, że będzie chodziło do żłobka, co będzie tam robiło i dlaczego tam będzie przebywało przez kilka godzin w ciągu dnia. Może pomyślisz, że takie małe dziecko nie zrozumie nic z tego. Nic bardziej mylnego. To że nie potrafi jeszcze mówić nie oznacza, że nie rozumie tego co się do niego mówi.
- Koniecznie odwiedź z dzieckiem placówkę, nawet kilka razy, zanim zostanie tam na dłużej. Takie zastosowanie metody małych kroków spowoduje, że dziecko łatwiej przejdzie moment pozostawienia go, gdyż poznało wcześniej placówkę.
- Przyuczaj dziecko stopniowo do pozostawiania go z kimś innym, np. tatom, babcią, ciocią, koleżanką. Zacznij od pół godzinnego wyjścia, potem zwiększ czas, a następnie zostaw dziecko na tyle godzin na ile będzie pozostawiane w żłobku. Dobrze jest zmieniać osoby, gdyż dziecko nie zdąży przyzwyczaić się do niej i lepiej zrozumie, że jeżeli mama wychodzi to znaczy, że przyjdzie czas, że po nie wróci.
- Wspólnie przygotujcie się do tego dnia, np. pójdźcie razem na zakupy, po rzeczy specjalne do żłobka.
- Rozmawiajcie dużo o żłobku, wskazuj głównie na pozytywne strony przebywania w nim. Nigdynie straszdziecka sformułowaniami typu:”Zobaczysz, jak będziesz w żłobku to nie będziesz mógł marudzić przy jedzeniu”.
- Dobrze jest przed pójściem do żłobka nauczyć dziecko podstawowych umiejętności typu proszenie o picie, pamiętanie o swoich zabawkach.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze