Dziecko w żłobku
BEATKA • dawno temuOddanie dziecka do żłobka to niekiedy jedyne rozwiązanie dla zapracowanych rodziców. Według specjalistów dziecko do trzeciego roku życia powinno pozostawać pod opieką rodziców. Niestety, niekiedy takie rozwiązanie jest po prostu niemożliwe. Rodzice decydujący się na oddawanie dziecka do żłobka mają pewność, że maluch jest pod dobrą, fachową opieką. Jednak tak wielka zmiana może nie spodobać się dziecku, które nie rozumie konieczności rozstawania się z mamą.
Opieka w żłobku
Żłobek ma niewątpliwie tę zaletę, że pracują w nim wykwalifikowani pracownicy. Opieka nad dzieckiem nie jest łatwa. Tymczasem opiekunki mają pod sobą kilkunastu małych podopiecznych. Do żłobka zatrudniane są zazwyczaj panie, które ukończyły szkoły opieki dziecięcej lub szkołę pielęgniarską, niekiedy są to absolwentki studiów pedagogicznych. Opiekunki starają się zabawić dzieci i dbają o zaspokajanie ich naturalnych, podstawowych potrzeb. Sale w żłobku muszą spełniać pewne określone standardy. Muszą być też bezpieczne dla dziecka.
Świat widziany oczami dziecka do tej pory kręcił się wokoło mamy. Teraz sytuacja się zmieni. Dzieckiem zajmą się obce osoby. Zdarzy się, że przytulenie dziecka, pomoc w jedzeniu lub przewinięcie nastąpią później niż maluch tego oczekuje. Inne dzieci będą stanowiły konkurencję dla malucha. Rozwój dzieci ulegnie większemu przyspieszeniu. Zazwyczaj dzieci wykształcają umiejętność współpracy i dzielenia około trzeciego roku życia. W tej sytuacji maluchy muszą rozwinąć się szybciej.
Przyzwyczajanie dziecka do żłobka
Oddanie dziecka do żłobka jest dla malucha dość dużym szokiem. Dziecko, które do tej pory spędzało większość czasu z rodzicami, musi nauczyć się spędzać kilka godzin bez nich. Rodzice mogą pomóc dziecku przyzwyczaić się do nowego miejsca. Niektóre żłobki oferują rodzicom możliwość zostawania przez kilka dni z dzieckiem. Maluch może poznawać nowe otoczenie razem z rodzicami. Po pierwsze, poczucie bezpieczeństwa dziecka będzie większe, a po drugie, rodzice będą bardziej spokojni o maleństwo. Jeżeli jednak żłobek nie zapewnia takiej możliwości, nic straconego. Przez kilka pierwszych dni zabieraj dziecko ze żłobka najwcześniej, jak to jest możliwe – po godzinie lub dwóch. Z czasem zostawiaj dziecko na dłużej.
Po przyniesieniu dziecka do żłobka, zawsze się z nim pożegnaj. Nie wymykaj się chyłkiem, ponieważ maluch poczuje się porzucony, a następnego dnia pozostawienie dziecka będzie znacznie trudniejsze. Nie mów dziecku, że wrócisz „zaraz”. Maluch nie zrozumie tego. Lepiej określ konkretnie: przyjdziesz po obiedzie, po podwieczorku itd.
Dzieci zazwyczaj adaptują się w nowym miejscu po kilku tygodniach. Nie wszystkim maluchom jednak udaje się przyzwyczaić do braku mamy. Warto porozmawiać z opiekunką dziecka na temat zachowania malucha. Jeśli niemowlę przestaje płakać i dobrze się czuje w towarzystwie opiekunki, sytuacja jest zadowalająca. Jeżeli jednak maluch płacze przez cały czas, być może żłobek nie jest najlepszym rozwiązaniem. Płacz dziecka sygnalizuje, że maluchowi nie podoba się taki stan rzeczy. Rano zadbaj o swój nastrój. Smutna mama to smutne dziecko. Jeżeli ty będziesz spokojna, maluchowi udzieli się twój nastrój.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze