Najlepsze bajki dla dzieci
BEATKA • dawno temuŚwiat widziany oczami dziecka jest przeważnie bajkowy. I bardzo dobrze. Bajkowi bohaterowie są pierwszymi nauczycielami dziecka. To oni wprowadzają malucha w świat emocji i uczuć. Czytanie bajek dzieciom to nie tylko uprzyjemnienie dziecku czasu, ale doskonała lekcja życia. Nie wszystkie bajki dla dzieci są odpowiednie. Istnieją straszne bajki, które, choć nie są odbierane przez dorosłych jako groźne, wywołują lęk u dziecka. Książki dla dzieci powinny być dostosowane do ich wieku i rozwoju psychicznego.
Cechy dobrej bajki
W księgarniach i bibliotekach dostępnych jest bardzo dużo książek dla dzieci. Jak spośród nich wybrać odpowiednie dla twojego malucha? Zwróć uwagę na kilka elementów, tj. na bohatera, fabułę, język i morał. Dziecko lubi słuchać opowieści o postaciach, które w jakiś sposób przypominają jego samego. Dlatego też wybieraj opowiadania z bohaterami tej samej płci – mały chłopczyk lub mała dziewczynka. Głównymi postaciami mogą być też małe zwierzątka. Dzieci lubią też słuchać przygód bohaterów, z którymi mogą się identyfikować – odważny wojownik, piękna księżniczka. Baśnie dla dzieci mogą przekazywać też pewne negatywne wzorce. Dlatego też tłumacz od razu dziecku, że niektóre zachowania są niewłaściwe.
Małe dzieci nie zrozumieją zbyt zawiłej fabuły i się w niej pogubią. Dlatego też wybieraj bajki z małą ilością bohaterów i wątków. Zwróć uwagę również na zakończenie – powinno być jasne i przejrzyste. Ważnym elementem jest język, którym została napisana książka. Im trudniejsze zwroty, tym gorsze rozumienie tekstu przez dziecko. Morał wypływający z bajki powinien być klarowny. Dobro musi być oddzielone od zła. Bohaterowie pozytywni zwyciężają zło, dzięki posiadaniu odpowiednich cech: dzięki wytrwałości, odwadze, dobroci, pracowitości, sprawiedliwości. Bajkowy świat powinien być wypełniony nadzieją. Dziecko powinno wynieść z niego naukę, że w razie trudnych chwil może liczyć na starszych.
Terapia przez bajki
Bajkoterapia, czyli terapia przez bajki, rozwiewa lęki u dzieci, wpływa na ich emocje i samopoczucie. Dlaczego opowiadanie bajek jest tak ważne? Bohaterowie literaccy przeżywają problemy, które potrafią, mimo trudności, rozwiązać. Niektóre problemy są bardzo podobne do tych, z którymi borykają się maluchy. Dlatego też happy end w bajce jest pocieszeniem dla dziecka. Skoro bohaterowi udało się rozwiązać problem, być może uda się to też dziecku.
Bardzo ważne w bajkoterapii jest odpowiednie przeczytanie bajki. Właściwa modulacja głosu przyciągnie zainteresowanie dziecka. Dorosły w trakcie czytania powinien wcielić się w aktora i starać się oddać głosem nastroje i emocje targające bohaterami.
W trakcie wspólnego czytania dziecko może mieć wiele pytań. Zamiast zbywać malucha, zainteresuj się jego wątpliwościami i pytaniami. Pytania są oznaką zainteresowania dziecka czytaną bajką. Pytania są wynikiem niezrozumienia przez dziecko tekstu i próbą właściwego odbioru. Nie odkładaj udzielenia odpowiedzi na później. Po przeczytanej bajce dziecko może zapomnieć, o co chciało zapytać.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze