2 mln Polaków cierpi na przewlekłą chorobę płuc. Połowa o tym nie wie

Do objawów choroby należą: duszności, kaszel i świszczący oddech oraz ucisk w klatce piersiowej.

200 mln ludzi na całym świecie, w tym 2 mln w Polsce, cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Polega ona na zwężeniu dróg oddechowych, w wyniku czego pacjent nie może swobodnie oddychać. Do objawów należą: duszności, kaszel i świszczący oddech oraz ucisk w klatce piersiowej.

Około 40–50 proc. chorujących nie ma jeszcze objawów albo ma objawy na tyle łagodne, że nie zgłaszają się do lekarza – mówi pulmonolog prof. dr hab. n. med. Andrzej Fal.

Głównym czynnikiem ryzyka jest przede wszystkim palenie tytoniu, ale groźne może być także palenie w domu resztkami biologicznymi.

Źródło: Newseria Biznes

Źródło: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

W której ławce siedzi twoje dziecko? Miejsce w sali lekcyjnej ma znaczenie Polskie Towarzystwo Kardiologiczne promuje się rapem! W trakcie grypy nie rezygnuj z KARMIENIA PIERSIĄ. Jest ważny powód Jak wybrać DOBRY NÓŻ? Pamietaj, by nie myć go w zmywarce Uważaj, żeby nie zarazić się od psa. Groźne pasożyty niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci! PRZYSTOJNY PRZESTĘPCA podbija serca internautek Brutalna praktyka lekarzy w trakcie porodu. Choć zakazana, wciąż się ją stosuje Majewski do szefa Polsatu: "SŁONECZKO.." O co tak prosił? Anna Grodzka o relacjach z Jarosławem Kaczyńskim. „Ciekawe, czy pocałowałby mnie w rękę” UCIĄŻLIWA DOLEGLIWOŚĆ dotyka aż 80. procent społeczeństwa! Można jej zapobiec Jak powstają skórzane meble? Jednym z etapów jest moczenie w krowim moczu Pierwsza PARODIA „Miłości na Bogato”! Lepsza od oryginału?