2 mln Polaków cierpi na przewlekłą chorobę płuc. Połowa o tym nie wie

Do objawów choroby należą: duszności, kaszel i świszczący oddech oraz ucisk w klatce piersiowej.

200 mln ludzi na całym świecie, w tym 2 mln w Polsce, cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Polega ona na zwężeniu dróg oddechowych, w wyniku czego pacjent nie może swobodnie oddychać. Do objawów należą: duszności, kaszel i świszczący oddech oraz ucisk w klatce piersiowej.

Około 40–50 proc. chorujących nie ma jeszcze objawów albo ma objawy na tyle łagodne, że nie zgłaszają się do lekarza – mówi pulmonolog prof. dr hab. n. med. Andrzej Fal.

Głównym czynnikiem ryzyka jest przede wszystkim palenie tytoniu, ale groźne może być także palenie w domu resztkami biologicznymi.

Źródło: Newseria Biznes

Źródło: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

DOMOWY MAJONEZ o obniżonej kaloryczności. Aż w dwóch wersjach! Prawdziwy rekordzista. Schudł 130 kg w 14 miesięcy! Program do sporządzania portretów przestępców stworzył IDEAŁ PIĘKNA Jakie PIECZYWO jest najzdrowsze? Zobacz, jak to sprawdzić Przełomowe urządzenie w dziedzinie kosmetologii. SKANUJE TWARZ, by pomóc kobietom BADACZE MÓZGU zapowiedzieli, że wyleczą niewidomych i sparaliżowanych Większy stres i zaburzony metabolizm? Wszystko przez JEDEN Z POSIŁKÓW Jak często prać ręczniki, pościel i piżamę? "To prawdziwe siedlisko bakterii" Prezydent NADAL POLUJE? Tłumaczy się z obietnicy danej wyborcom BEYONCE reklamuje Brazylię! Obsługiwały Lecha Wałęsę, Natalię Oreiro i Dalajlamę. Agentki strefy VIP zdradzają kulisy zawodu MOKRE BUTY? Tak je wysuszysz i nadasz piękny zapach