2 mln Polaków cierpi na przewlekłą chorobę płuc. Połowa o tym nie wie

Do objawów choroby należą: duszności, kaszel i świszczący oddech oraz ucisk w klatce piersiowej.

200 mln ludzi na całym świecie, w tym 2 mln w Polsce, cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Polega ona na zwężeniu dróg oddechowych, w wyniku czego pacjent nie może swobodnie oddychać. Do objawów należą: duszności, kaszel i świszczący oddech oraz ucisk w klatce piersiowej.

Około 40–50 proc. chorujących nie ma jeszcze objawów albo ma objawy na tyle łagodne, że nie zgłaszają się do lekarza – mówi pulmonolog prof. dr hab. n. med. Andrzej Fal.

Głównym czynnikiem ryzyka jest przede wszystkim palenie tytoniu, ale groźne może być także palenie w domu resztkami biologicznymi.

Źródło: Newseria Biznes

Źródło: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

MASAŻ STÓP. Przyjemność, która może uleczyć całe ciało Reakcje ludzi na MAKIJAŻ w stylu KIM KARDASHIAN! Ilu partnerów seksualnych miałeś? Tak odpowiadali AMERYKANIE To NIE JEST ZDJĘCIE! Artystka uczciła pamięć Robina Williamsa CHIPSY przyczyną otyłości i miażdżycy. Po kształcie poznasz, które są najgorsze Równouprawnienie to mit. Widać to zwłaszcza w PRACY KOBIET Kiedyś złote korony, teraz szmaragdy i platyna. BIŻUTERIA NA ZĘBACH wraca do łask Coś dla fanów PIKANTNYCH dodatków. Szybki sos do przekąsek i mięsa Od urodzenia NIE MA RĄK. Pokazał, jak się goli Najczęstsze przyczyny męskich problemów z EREKCJĄ Jakiej jakości mięso serwują nam sklepy? Zobacz, zanim kupisz Mają zakaz jedzenia, picia i uprawiania seksu. Jak wygląda RAMADAN w Polsce?