2 mln Polaków cierpi na przewlekłą chorobę płuc. Połowa o tym nie wie

Do objawów choroby należą: duszności, kaszel i świszczący oddech oraz ucisk w klatce piersiowej.

200 mln ludzi na całym świecie, w tym 2 mln w Polsce, cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Polega ona na zwężeniu dróg oddechowych, w wyniku czego pacjent nie może swobodnie oddychać. Do objawów należą: duszności, kaszel i świszczący oddech oraz ucisk w klatce piersiowej.

Około 40–50 proc. chorujących nie ma jeszcze objawów albo ma objawy na tyle łagodne, że nie zgłaszają się do lekarza – mówi pulmonolog prof. dr hab. n. med. Andrzej Fal.

Głównym czynnikiem ryzyka jest przede wszystkim palenie tytoniu, ale groźne może być także palenie w domu resztkami biologicznymi.

Źródło: Newseria Biznes

Źródło: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Uważaj, żeby nie zarazić się od psa. Groźne pasożyty niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci! DWA tygodnie wystarczą, by OCZYŚCIĆ ORGANIZM. Warto zrobić to jeszcze przed wiosną Chorzy na raka w kontrowersyjnej kampanii Chipsy, frytki, burgery. Ulubione fast foody w zdrowszym wydaniu Co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta. Tak zdradzają Polacy Drogocenne właściwości KASZY. Jej kaloryczność po ugotowaniu zmniejsza się ponad pięciokrotnie Natalia Siwiec pozuje w TUTORIALU MAKIJAŻOWYM Przez ojca sadystę straciła wiarę w siebie. Niezwykła metamorfoza pani Krystyny Cenny OLEJ. Pomoże pozbyć się centymetrów z brzucha PARODIE utworu "BRAĆ" Donatana, Cleo i zespołu Enej Niezwykłe właściwości OCTU JABŁKOWEGO. Zapomniana broń w walce ze zbędnymi kilogramami Rozpaczliwy singiel ROBINA THICKE. Śpiewa dla żony