2 mln Polaków cierpi na przewlekłą chorobę płuc. Połowa o tym nie wie

Do objawów choroby należą: duszności, kaszel i świszczący oddech oraz ucisk w klatce piersiowej.

200 mln ludzi na całym świecie, w tym 2 mln w Polsce, cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Polega ona na zwężeniu dróg oddechowych, w wyniku czego pacjent nie może swobodnie oddychać. Do objawów należą: duszności, kaszel i świszczący oddech oraz ucisk w klatce piersiowej.

Około 40–50 proc. chorujących nie ma jeszcze objawów albo ma objawy na tyle łagodne, że nie zgłaszają się do lekarza – mówi pulmonolog prof. dr hab. n. med. Andrzej Fal.

Głównym czynnikiem ryzyka jest przede wszystkim palenie tytoniu, ale groźne może być także palenie w domu resztkami biologicznymi.

Źródło: Newseria Biznes

Źródło: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Tak pracują niewidomi kucharze. Kamera nagrała, jak radzą sobie w kuchni Aż 90 proc. Polaków cierpi na niedobory witaminy D PREZYDENT składa życzenia fejsbukowiczom! Edukacja seksualna coraz bardziej kontrowersyjna. "To zmusza dzieci do oglądania PORNOGRAFII" Majewski śmieje się z MINISTER BIEŃKOWSKIEJ Zamiast pomóc, mogą szkodzić. Wszystko o ANTYBIOTYKACH "Pogromczyni Tuska" promuje się w TELEWIZJI TRWAM! Czy IDEALNY chłopak istnieje? Tak, ale... Cała PRAWDA o kobietach! Tym sosem wzbudzisz zachwyt każdego smakosza. Zrobisz go w pięć minut Polska rodzina sprowadziła ją do Polski. Niezwykła historia 19-latki z Kenii Kim był dostawca, który PRZYNIÓSŁ PIZZĘ na galę Oscarów?