2 mln Polaków cierpi na przewlekłą chorobę płuc. Połowa o tym nie wie

Do objawów choroby należą: duszności, kaszel i świszczący oddech oraz ucisk w klatce piersiowej.

200 mln ludzi na całym świecie, w tym 2 mln w Polsce, cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Polega ona na zwężeniu dróg oddechowych, w wyniku czego pacjent nie może swobodnie oddychać. Do objawów należą: duszności, kaszel i świszczący oddech oraz ucisk w klatce piersiowej.

Około 40–50 proc. chorujących nie ma jeszcze objawów albo ma objawy na tyle łagodne, że nie zgłaszają się do lekarza – mówi pulmonolog prof. dr hab. n. med. Andrzej Fal.

Głównym czynnikiem ryzyka jest przede wszystkim palenie tytoniu, ale groźne może być także palenie w domu resztkami biologicznymi.

Źródło: Newseria Biznes

Źródło: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Lekarze ostrzegają: antykoncepcja hormonalna niesie duże ryzyko poważnej choroby Niesamowity 3-LATEK DYSKUTUJE z mamą! Jakie PIECZYWO jest najzdrowsze? Zobacz, jak to sprawdzić Jeff poddał się DEPILACJI woskiem dla... dobra nauki Chińczycy pokochali 8-latkę z Polski. Powtórzy sukces Bayer Full? Jedzenie CZEKOLADY sposobem na zachowanie młodości Kulisy "gorącej" sesji dla CKM. Tak pozowała modelka DONATANA! Zapytano Polki, czy sądzą, że są piękne. Jakie były odpowiedzi? Co kryje się w MIĘSIE MIELONYM? Uważaj na sztuczki producentów Michał Piróg z dildem w dłoni w nowym teledysku MASŁOWSKIEJ Odpowiedni pies do małego mieszkania. Czym kierować się przy wyborze? Ma nawet 4 razy mniej kalorii niż TRADYCYJNY PĄCZEK. Domowy przepis na dietetyczny przysmak