2 mln Polaków cierpi na przewlekłą chorobę płuc. Połowa o tym nie wie

Do objawów choroby należą: duszności, kaszel i świszczący oddech oraz ucisk w klatce piersiowej.

200 mln ludzi na całym świecie, w tym 2 mln w Polsce, cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Polega ona na zwężeniu dróg oddechowych, w wyniku czego pacjent nie może swobodnie oddychać. Do objawów należą: duszności, kaszel i świszczący oddech oraz ucisk w klatce piersiowej.

Około 40–50 proc. chorujących nie ma jeszcze objawów albo ma objawy na tyle łagodne, że nie zgłaszają się do lekarza – mówi pulmonolog prof. dr hab. n. med. Andrzej Fal.

Głównym czynnikiem ryzyka jest przede wszystkim palenie tytoniu, ale groźne może być także palenie w domu resztkami biologicznymi.

Źródło: Newseria Biznes

Źródło: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

BLW - kontrowersyjna metoda karmienia dzieci NIEPRZYJEMNY ZAPACH Z UST może sygnalizować chorobę Staruszkowie udowodnili, że na marzenia nigdy nie jest za późno! Dziarski staruszek odkrywa INTERNET. Bezcenna reakcja na komentarze na Facebooku Magnetyczne kulki doprowadziły dziecko do SEPSY MOLESTOWANIE SEKSUALNE to nie tylko dotyk. Jak reagować? Policjant uratował psa zakopanego żywcem w ziemi. Teraz chce go adoptować Znalazł swoją miłość oglądając sylwestrowy program Telewizji Polskiej Jesteś typem samotnika? Twój MÓZG STARZEJE SIĘ szybciej Chcą, żeby dzieci bawiły się niepełnosprawnymi lalkami. Polska zabawka odniesie sukces? 10-kilogramowy RATLEREK uratował pana przed dzikiem! ZUS kontroluje przedsiębiorcze KOBIETY W CIĄŻY. "80 procent przypadków to fikcja"