Czy warto robić badania prenatalne?
PATRYCJA • dawno temuWięc zdecydowałaś się na dziecko, super! Niezależnie od tego czy jesteś w ciąży, czy zamierzasz zajść w ciążę, chcesz zapewnić dziecku zdrowy start. W tym celu będziesz musiała regularnie odwiedzać lekarza, zrezygnować z używek, zdrowo się odżywiać oraz przyjmować witaminy dla kobiet w ciąży. Co więcej możesz zrobić, aby zadbać o zdrowie jeszcze nienarodzonego dziecka? Zrób badania prenatalne.
Badania prenatalne pozwalają na wczesne zdiagnozowanie takich wad rozwojowych płodu jak:
- Zespół Downa - występuje zwykle u tych dzieci, których matki zaszły w ciążę po 35 roku życia. Jest to upośledzenie umysłowe, mający różny stopień nasilenia.
- Zespół Edwardsa – to schorzenie upośledzające rozwój fizyczny i umysłowy dziecka. Dotknięte nim dzieci rzadko przeżywają ponad 6 miesięcy.
- Zespół Turnera– ta choroba dotyczy kobiet i jest uwarunkowana genetycznie. Dziewczynki rodzące się z zespołem Turnera są zazwyczaj niskie, mają płetwiastą szyję oraz nie występuje u nich owłosienie pachowe i łonowe. Często występuje u nich niedorozwój pochwy, macicy i piersi oraz niedorozwój psychiczny.
- Dystrofia mięśni Duchenne’a – nosicielkami tego schorzenia są kobiety, jednak zachorować mogą tylko mężczyźni. W wyniku zanikania mięśni chory umiera między 20. a 30. rokiem życia.
Badania prenatalne zalecane są szczególnie tym mamom, które zbliżają się do czterdziestki oraz zaliczane są do tzw. grupy ryzyka. Co dają badania prenatalne? Przede wszystkim wiedzę na temat stanu zdrowia dziecka, a co za tym idzie pozwalają lekarzom lepiej przygotować się do porodu. Grupa specjalistów będzie czekać zaraz po porodzie na maluszka, żeby udzielić mu jak najszybciej pomocy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze