Dieta na cholesterol
BEATKA • dawno temuZdrowe nawyki żywieniowe wpływają na stan zdrowia. Jedzenie typu fast food bogate w tłuszcze trans, niezdrowe przekąski, tłuste mięso, jedzenie w proszku nie dostarczają do organizmu żadnych składników odżywczych. Żeby wpłynąć na poziom cholesterolu we krwi, warto zadbać o odpowiednią dietę. Podstawą diety na zdrowie są warzywa i owoce, ryby, pieczywo pełnoziarniste. Główną zasadą zdrowej diety jest racjonalne komponowanie posiłków.
Jedzenie a cholesterol
Monotematyczne diety nie są odpowiednie dla nikogo. Dieta dla zdrowia powinna być urozmaicona, gdyż nie istnieje produkt dostarczający do organizmu wszystkich składników odżywczych. Produkty spożywcze podzielone są na pięć grup: zboża, nabiał, mięso, tłuszcze, warzywa i owoce. Do zbóż zaliczamy pieczywo, makaron, kaszę. W nabiale znajdują się: mleko, kefir, jogurt, twaróg. Oprócz mięsa, w trzeciej grupie występują ryby, jaja i nasiona strączkowe. Wśród tłuszczów znajdziemy oliwę i olej. Codziennie należy uwzględnić w jadłospisie każdy produkt z powyższych grup. Warzywa można jeść bezkarnie. Warto w ciągu dnia zjeść około pięciu porcji warzyw i owoców, które są bogate w witaminy, minerały i błonnik.
W diecie uwzględnij jedynie te pokarmy, które mają niewielką zawartość tłuszczów nasyconych. Tłuszcze nasycone podnoszą stężenie cholesterolu we krwi. Ponieważ jest to prosta droga do powstania zmian miażdżycowych, należy dostarczać do organizmu więcej witaminy A, witaminy E, witaminy C, kwasu foliowego, witaminy B6 i witaminy B12. Witaminy te mają właściwości przeciwmiażdżycowe. W lekkostrawnej diecie nie powinno zabraknąć magnezu, selenu i wapnia, które obniżają ciśnienie krwi, a poza tym wpływają korzystnie na pracę serca.
Błonnik w pokarmach ma wiele zalet. Jest polecany nie tylko osobom odchudzającym się. Błonnik zwiększa perystaltykę jelit i pomaga usuwać z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. Poza tym pozostawia na długo uczucie sytości. Ryby to kolejny obowiązkowy element diety. Białko znajdujące się w rybie jest zdrowsze i łatwiej przyswajalne niż białko mięsne. Cukier nie od parady nazywany jest „białą śmiercią”. Jeżeli masz problemy z cholesterolem, powinnaś z niego zrezygnować. Cukier zmienia się w organizmie w tkankę tłuszczową. Ponieważ nie zawiera żadnych substancji odżywczych, jest zupełnie bezwartościowy dla organizmu.
Sól to kolejna pozycja, która powinna zniknąć z jadłospisu osoby zmagającej się ze zbyt wysokim cholesterolem. Obfite solenie posiłków podwyższa ryzyko zawału lub osteoporozy (sól pomaga wypłukiwać wapń z organizmu).
Picie a cholesterol
Alkohol, nawet pity okazjonalnie, niezbyt korzystnie wpływa na organizm. Zaliczany jest on do jednych z najbardziej kalorycznych napojów. Jeżeli więc masz podwyższony poziom cholesterolu, ogranicz spożywanie alkoholu do minimum. Za to codziennie wypijaj co najmniej 2 litry wody mineralnej. Pomocne będą też: herbata zielona, herbata czerwona, herbata biała, herbatki ziołowe – wszystkie niesłodzone.
Podstawową zasadą zdrowej diety jest jedzenie mniejszych porcji, za to częściej, bo 5–6 razy w ciągu dnia. Zrezygnuj natomiast z dużych posiłków zjadanych trzy razy dziennie. W ten sposób rozłożone posiłki nie pozwolą organizmowi poczuć głodu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze