Zdrowe powitanie wiosny
DANUTA CAPIGA • dawno temuNadejście wiosny nie oznacza tylko wymiany garderoby na lżejszą, zmienić powinien się także jadłospis. Wiosenna metamorfoza nie musi kojarzyć się z restrykcyjną dietą, a raczej ze zdrowym urozmaiceniem menu. W wiosennej diecie nie może zabraknąć świeżych warzyw oraz niskoprzetworzonych produktów dostarczających witamin tak potrzebnych po zimie.
Nadejście wiosny nie oznacza tylko wymiany garderoby na lżejszą, zmienić powinien się także jadłospis. Wiosenna metamorfoza nie musi kojarzyć się z restrykcyjną dietą, a raczej ze zdrowym urozmaiceniem menu. W wiosennej diecie nie może zabraknąć świeżych warzyw oraz niskoprzetworzonych produktów dostarczających witamin tak potrzebnych po zimie.
Sklepy i stragany uginają się od bogatego asortymentu nowalijek. Wczesne warzywa mają swoich zwolenników jak i zagorzałych przeciwników. Nowalijki hodowane są w szklarniach i nawożone chemicznymi nawozami, ale zawierają też witaminy i sole mineralne, których potrzebuje nasz organizm. Należy jeść je z umiarem i robić też świadomie zakupy, wybierając starannie młode warzywa. Te idealne, duże i kolorowe wcale nie muszą być najlepsze. Często te niepozorne są dużo zdrowsze, gdyż mniej „chemii” zużyto do ich produkcji. Rozsądniej kupować warzywa na wagę, nie te zapakowane, gdyż nigdy nie wiadomo, co się kryje pod folią. Warto też sprawdzić, jak pachną warzywa. Piękny, świeży zapach to zapowiedź dobrego smaku warzywa.
Wiosna to nie tylko ciepło i piękne słońce. To również zmaganie się z infekcjami, osłabieniem, obniżoną odpornością, problemami ze skórą i włosami.
Tu również może przyjść z pomocą dieta. Rozkoszujmy się czystym smakiem warzyw, jedzmy sałatę, szpinak, czosnek, chrupmy marchewkę. Nie sposób też wspomnieć o natce pietruszki, która posiada cenne właściwości, oraz jest sposobem na naturalne odświeżenie oddechu, wystarczy kilka listków żuć jak gumę do żucia.
Aby nie dać się infekcjom, należy spożywać warzywa i owoce jak: cytrusy, czerwoną paprykę, natkę pietruszki, kiszoną kapustę i ogórki, czosnek, cebulę, gdyż są bogate w witaminy A, C, E.
— O kondycję skóry, włosów i paznokci pomogą zadbać tłuste ryby, oleje roślinne, warzywa strączkowe, orzechy, ziarna słonecznika, a także razowe pieczywo, płatki owsiane i otręby – doskonałe źródła krzemu, wapnia, cynku – podpowiada dietetyk dr Monika Dąbrowska-Molenda ze szpitala Medicover.
Wiosna to tak naprawdę dobry moment na znalezienie idealnego sposobu na aktywne spędzenie wolnego czasu. Aktywność ruchowa na świeżym powietrzu powinna na stałe wpisać się w nasze życie rodzinne.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze