Dystans do siebie
KAROLINA • dawno temuCzęsto mówi się, że wraz z wiekiem człowiek nabiera życiowej mądrości. Co kryje się pod tym pojęciem? Wydaje się, że dużą rolę odgrywa tutaj zdobyte doświadczenie, jednak niemałe znaczenie mają również efekty pracy nad sobą. Częstokroć to spełnienie, silne poczucie własnej wartości stanowią o tym, że potrafimy podejść do różnych pojawiających się problemów z uśmiechem na twarzy. Największym problemem osób niepotrafiących odnaleźć się w trudnych sytuacjach jest to, że znacznie lepiej znają one innych niż siebie. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że praca nad sobą może przynieść liczne korzyści. Jedną z nich jest zdystansowanie się do własnej osoby. Elementem składającym się na to, że potrafimy się z siebie śmiać jest poczucie własnej wartości. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych zagadnień, przeczytaj poniższy artykuł. Znajdziesz w nim wiele ciekawych informacji, które ułatwią rozpoczęcie pracy nad sobą.
Poczucie własnej wartości
Okazuje się, że dość duża grupa osób w różnym wieku posiada zaburzenia związane z poczuciem własnej wartości. Wpływ na to, jak oceniamy własną wartość ma szereg czynników, w tym do najczęściej wskazywanych zalicza się wychowanie bądź dotychczasowe doświadczenie. Jeżeli ktoś jest cały czas krytykowany za swoje postępowanie, wówczas niemożliwe jest, by żył bez kompleksów. Niska samoocena stanowi przeszkodę, a nawet wręcz uniemożliwia funkcjonowanie w społeczeństwie. Lęk przed nieznanym, brak umiejętności nawiązywania kontaktów z innymi to tylko niektóre z efektów zaburzeń oceny własnej osoby. Zamiast skupiać się na swoich atutach, wyolbrzymiamy swoje wady. Posiadanie dystansu do życia jest w takim przypadku niemożliwe. Nierozwiązane sprawy i unikanie ich sfinalizowania wcale nie pomaga w budowaniu wysokiego poczucia własnej wartości, które pozwoli nam żyć bez kompleksów i odbierać świat takim, jaki jest w rzeczywistości, dodatkowo z przymrużeniem oka.
Dystans do samego siebie
Mieć dystans do siebie – to atut, który przydaje się w wielu sytuacjach. Dzięki niemu nie tylko potrafimy bardziej racjonalnie ocenić swoje postępowanie, co daje nam możliwość podejmowania bardziej przemyślanych i mniej emocjonalnych decyzji. Posiadając dystans do samego siebie, będziemy znacznie lepiej odbierani przez innych. Nic tak nie burzy relacji niż niskie poczucie wartości drugiej osoby, która źle się czuje sama ze sobą. Dzięki dystansowi do siebie podejmujemy decyzje, na które nie zdecydowalibyśmy się w innym wypadku. Poza tym znacznie lepiej radzimy sobie z porażkami. Posiadanie dystansu do własnej osoby jest przydatne w odniesieniu do życia nie tylko zawodowego, lecz również prywatnego. Zdystansowanie się jest nieodłącznym elementem uwolnienia się od uzależnień, choć nie jedynym i wystarczającym. Jeżeli ktoś posiada dystans, wówczas mówi się o jego dojrzałości. Dzięki zaufaniu samemu sobie łatwiej poradzimy sobie nawet w najbardziej zaskakującej sytuacji, korzystając z pokładów kreatywności i pomysłowości. Jednak trzeba pamiętać, że jest to efekt długotrwałej pracy nad sobą.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze