Pończochy uciskowe
OLGA CHOJNACKA • dawno temuJednym ze sposobów zwalczania lipodemii jest kompresjoterapia. W wyniku zwiększonego ucisku znacznie podnosi się przepływ krwi i limfy w kierunku serca. Zakładanie pończoch lub bandaży uciskowych powoduje, że w stanie spoczynku płynie o 50% więcej płynów z nóg ku górze. Jakie pończochy wybrać, aby czuć się komfortowo?
Działanie pończoch uciskowych zależy od ich napięcia i średnicy. Immniejsza, tym bardziej pończochy oddziałują na nogę. Kiedy jednak naskutek terapii nogi stają się szczuplejsze, skóra przestaje byćsprężysta. Poza tym wygląda na zbyt obszerną. W ten sposób oboksukcesu w terapii wyłania się nowy problem. Skóra wywiera już mniejszyucisk na tkankę, a więc coraz częściej powstają obrzęki. Kłopot ten można rozwiązać właśnie za pomocą komresjoterapii. Skuteczne będą także specjalne techniki masażu.
Najlepsze efekty dają mało rozciągliwe i mało elastyczne pończochyuciskowe, które nie przeszkadzają w stanie spoczynku, są wygodne, apodczas pracy stawiają naprężonym mięśniom odpowiedni opór. Istniejejednak problem z ich zakładaniem, dlatego bardzo ważna jestspecjalistyczna porada co do wyboru pończoch najlepszych dla danej osoby.Powinno się je zakładać rano ze względu na to, że o tej porze dnianogi nie są jeszcze spuchnięte.
Dostępne są dwa rodzaje pończoch. Jedne z nich są bezszwowe, dziane na okrągło, na cylindrycznej formie. Zawierają w swoimskładzie elastyczne włókna. Ich dodatkowym walorem jest bogatakolorystyka. Poza tym przypominają zwykłe rajstopy czy pończochy, sącienkie i wygodne w noszeniu. Nogi w tego typu pończochach ładnie sięprezentują. Ich wadą natomiast jest brak możliwości dopasowania ich doindywidualnego kształtu nóg. Ucisk w stanie spoczynku jest wyższy niż wczasie pracy. Niektóre osoby skarżą się na uciskanie w przegubiekolanowym, udach czy miednicy. W przypadku problemów z otyłością możewystąpić zapalenie fałdów skóry na skutek noszenia pończochuciskowych. Lepsze są więc w przypadku schorzeń żył niż przy obrzękulimfatycznym.
Inny rodzaj pończoch to pończochy dziane na płasko, zszyte dopiero nakońcu. Jest to korzystne ze względu na możliwość dopasowania doindywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Są mało rozciągliwe. W staniespoczynku i podczas pracy delikatnie uciskają. Mimo mniejszego ucisku ilepszego dopasowania, pacjentki często nie lubią tych pończoch.Zniechęca ich niemodny wygląd oraz trudności z naciąganiem na nogę. Stosowane są z powodzeniem przy obrzęku limfatycznym oraz rozległejlipodemii. Można je kupić od ręki, gotowe. Gdy jednak nogi pacjentacharakteryzują się bardzo grubym lub bardzo szczupłym obwodem, można jezamówić na miarę.
Pod względem ucisku wyróżnia się cztery rodzaje pończoch.
klasa 0 — lekki ucisk (stosowane profilaktycznie przeciwko zakrzepicy),klasa 1- lekki ucisk (lekkie schorzenia żył, ciąża, podróżsamolotem),klasa 2 — średni ucisk (cięższe schorzenia żył, limfodemia,lipodemia),klasa 3 — silny ucisk (ciężkie schorzenia żył, limfodemia, lipodemia).
W zależności od stopnia rozmiaru lipodemii stosowane są różnedługości pończoch — podkolanówki, rajstopy, pończochy z odkrytymi czyzakrytymi palcami.
Zanim zdecydujesz się na noszenie pończoch uciskowych, skorzystaj zfachowej pomocy. Lekarz podpowie ci, jaki rodzaj pończoch wybrać, jakiewykonanie i jaka długość są dla ciebie najlepsze. Zasięgnij takżeopinii innych, jaki producent cieszy się uznaniem pacjentów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze